Hlavní stránka Multimédia Hry a zábava Dead Space 2 — survival horor s nízkými nároky
Dead Space 2 — survival horor s nízkými nároky
autor: Tomáš Šulc , publikováno 3.2.2011
Dead Space 2 — survival horor s nízkými nároky

Začátek nového roku nebývá dobou, kdy vychází množství kvalitních her. Přesto se ale vždy nějaký silný titul najde. Před rokem to byl Mass Effect 2, letos je onou perličkou Dead Space 2. Hry jsou si navíc podobné nejen vysokými hodnoceními a dobou vydání, ale také starším vizuálním kabátem a nízkými hardwarovými nároky.


Dead Space 2 — survival horor s nízkými nároky

Nový survival horor Dead Space 2 je bezesporu kvalitní hrou, například na metacritic má aktuální hodnocení vysokých 88 (první Dead Space má 86). Fandy moderních technologií však pravděpodobně příliš nenadchne. Jde totiž o multiplatformní hru, u které vizuální stránka není na prvním (ani druhém či třetím) místě a Dead Space 2 je tak založen na enginu tři roky starého prvního dílu. Na tom by samo o sobě nebylo zase nic až tak špatného, kdyby ovšem původně nebyl engine použit ani v Dead Space, nýbrž v nepříliš kvalitní hře The Godfather, která vyšla už před více jak čtyřmi roky.

Dead Space 2 — survival horor s nízkými nároky

Hodně tedy záleží na tom, co se v enginu změnilo. A ani tady se bohužel vývojáři z kalifornského studia Visceral Games (součást EA) příliš nevytáhli. Grafika Dead Space 2 totiž jakoby z oka vypadla prvnímu dílu a změnily se tak spíše jen detaily, jako jsou různé post processing efekty, hra obsahuje ještě více typů rozmazaní (blur) a podobně. Sami vývojáři jsou ke komentování technologií poměrně skoupí (což také o něčem svědčí) a při srovnání screenshotů z prvního a druhého dílu se nemohu zbavit pocitu, že za tři roky se vizuální stránka hry posunula opravdu jen minimálně, byť alespoň nějaké rozdíly, jako jsou ostřejší textury či modely s větším počtem polygonů, ve hře najdete.

Dead Space 2 — survival horor s nízkými nároky

Pokud se ptáte, zda Dead Space 2 podporuje nějaké nové technologie jako DirectX 10/11, už z výše psaného je zřejmé, že vás zklamu. Dead Space 2 je primárně konzolovou hrou a konverzí titulu na PC se vývojáři příliš nepárali. Vrcholnými technologiemi dvojky tak jsou dynamické měkké stíny, efekt světelných paprsků a přesvícení.

Dead Space 2 — survival horor s nízkými nároky

Pokud bych měl ve hře přeci jen vyzvednout některou technologii, bezesporu by to byla fyzika (byť ani ta není úplně nová). Implementovaný je CPU engine Havok. Ten v zabudované verzi nepatří mezi nejvyspělejší, se všemi menšími objekty je ale ve hře možné hýbat a společně s ragdoll fyzikou postav vypadá hra poměrně věrně. A hlavně je zábavná. Tedy za podmínky, že je podle vás zábavné zmutovanému protivníkovi ustřelit chapadlo, které za letu srazí dva další předměty. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
46 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 22.2Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.