Hlavní stránka Multimédia Hry a zábava Bioshock 2 — pokračování se starou grafikou
Bioshock 2 — pokračování se starou grafikou
autor: Tomáš Šulc , publikováno 18.2.2010
Bioshock 2 — pokračování se starou grafikou

Bioshock z podmořského světa Rupture v roce 2007 šokoval herní svět. Hra sklízela absolutní hodnocení ve všech recenzích a překvapila také svou grafikou založenou na předchůdci Unreal Enginu 3. Po více jak dvou letech přichází pokračování hry, které v recenzích dopadá dobře a my se proto na hru podíváme z našeho technického hlediska.


Bioshock 2 — pokračování se starou grafikou

Možná vás tato informace překvapí, ale první Bioshock vydaný v roce 2007 nebyl prvním titulem založeným na plnohodnotné verzi Unreal Enginu 3. Ve skutečnosti hra běžela na starší verzi 2.5 (Unreal Tournament 2004), avšak vývojáři z 2K do hry implementovali velké množství technologií z tehdy téměř hotové verze 3, díky čemuž hra vypadala na svou dobu skvěle. Doba však pokročila a co bylo super v roce 2007, není super dnes. Takže jak je na tom druhý Bioshock? Paradoxně stále stejně. Vývojáři se rozhodli Bioshock nepředělávat do současné verze enginu 3.5 a zůstali u verze 2.5 s mnoha vylepšeními. Ptáte se proč? Důvodem bylo soustředění zejména na herní obsah a úspora času. Přepracování hry do nové verze enginu by zabralo čas a vývojáři chtěli hru vydat co nejdříve.

Bioshock 2 — pokračování se starou grafikou

Nejspíš je vám jasné, že od enginu s jádrem více jak pět let starým nelze čekat zázraky, když ani nejnovější Unreal Engine 3.5 není v dnešní době špička, a je tomu tak. Druhý Bioshock jakoby z oka vypadl prvnímu dílu a na něco jako lepší grafiku tu téměř nenarazíte. Schválně jsem při testování dvojky zapnul i první díl a rozdíly v grafice jsem téměř nenašel. Ano, některé textury mají u dvojky o trochu vyšší rozlišení, ale tím to tak hasne. Nové efekty tu nejsou a na hře je vidět, že grafika u vývojářů rozhodně nebyla na prvním místě. Ne, rozhodně to po technologické stránce není propadák, ale slovem průměrná až podprůměrná grafiku hry lze jistě označit.

Podobně nulovou pozornost vývojáři věnovali i implementaci vyhlazování hran, se kterou je u Unreal Enginů takový problém. Ano, opět tu chybí a jak vám za chvíli ukážu, rozjet vyhlazování hran je u některých karet téměř nemožné.

Bioshock 2 — pokračování se starou grafikou

Co se týče fyziky, ani ta se nezměnila a o fyziku se stará starý dobrý engine Havok ve své staré dobré verzi. Ano, také fyzika zamrzla na úrovni prvního dílu a těšit se můžete na standardní možnosti jako odhazování plechovek a dalších malých objektů střelbou a výbuchy plus efekty s vodou, které byly velmi dobré už v jedničce a u dvojky jsou na některých místech ještě vylepšené. Tím ale veškeré hrátky s fyzikou končí, od prvního dílu opět téměř nulová změna. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
59 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 25.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.