1.5GB v kapse u košile: MSI MEGA Cache 15 |
autor: Kwolek Jirka , publikováno 27.5.2004 |
Seznam kapitol |
---|
1. Závěr |
Zatímco čekáte na test základních desek: Věřím, že MSI MEGA Cache 15 vytrhne těm kteří často potřebují pohodlně přenášet větší množství dat, možná příslovečný trn z paty, zatímco jiní existenci tohoto přenosného disku proklejí. Pravě v takové krabičce (a možná ještě menší) totiž nejčastěji opouštějí softwarové firmy jejich cenné zdrojové kódy. V případě MSI nacpete do 13 mm tlusté "kreditky" až 1.5GB dat a to už může znamenat část opravdu velké databáze nebo projektu. Část disku můžete navíc zaheslovat a skrýt... {mospagebreak title=MSI Mega Cache}
Floppy mechaniky jsou asi jedinou součásti PC, která vývojově ustrnula v minulém století. Přes svoji nízkou kapacitu odolávají diskety stále pokusům o jejich nahrazení (přežily například formát Mount Rainer CD-RW ap.). Už, už se zdálo, že díky tahanicím mezi konkurenčními nápady nikdo nebude schopen přijít s něčím kompaktním co by při tom bylo kompatibilní s prakticky každým počítačem. Vše se ale vyřešilo samo, a vlastně jinak než jsme si představovali - společným standardem se stal... konektor USB a část úkolů disket se přesunula do různých externích krabiček a disků. Vývoj dnes dokonce zažel tak daleko, že na dnešní "superdiskety" můžete uložit datový objem odpovídající počtu 1066 disket a celé zařízení je velké jako pouzdro na vizitky.
MSI Mega Cache
Sestavit Flash paměti do kapacity 1GB není dnes opravdu problém - problémem Flash paměti je však cena. Existuje však levnější "úložna dat" - jsou jí miniaturní harddisky. Krátce potom, co IBM představila svůj 1GB Micro Drive bylo zřejmé, že i tímto směrem vede cesta. Bylo jasné, že levný miniaturní disk by mohl výborně sloužit v miniaturních bezúdržbových digitálních kamerách, fotoaparátech, mp3 přehrávačích apod...
Nápadu se chytla firma Cornice a vyvinula 1" disk s kapacitou 1.5GB který je o 50% levnější než stejné velká paměť typu Flash. Storage Element (SE - tak svůj disk nazývá samotná firma Cornice) využívá jednoduché nativní rozhraní, váží 14.6g a má rozměry 5x 43x 36mm.
Právě tohoto disku se chytla firma MSI, doplnila jej dodatečnou elektronikou, rozhraním USB 2.0 a výsledný produkt ukryla v robustním pouzdře z broušeného hliníku.
Technická data:
- Kapacita: 1.5GB
- Rozhraní: USB 2.0 (kompatibilní s USB 1.1)
- Max. přenosová rychlost 5.5MB/s
- Rozměry: 57 x 70 x 13mm
- Kompatibilní OS: Windows 98 - 2003, MAC OS, i Linux 2.4.x a vyšší
Co je v krabici?
Balení Mega Cache je exkluzivní. V průhledném kabátku se skrývá rozevíratelná dvojkrabice vyrobená s pokoveného papíru.
Nachází se zde vlastní MEGA Cache 15 s výklopným USB konektorem, CD s ovladači pro operační systémy které nativně nepodporují USB 2.0, průhledný prodlužovací USB kabel (pro ty, kteří nechtějí lézt stále pod stůl) a v neposlední řadě i elegantní černé kožené pouzdro.
MEGA Cache má rozměry malého mobilu, jen poměr stran je trochu jiný...
Jelikož je MEGA Cache jen externím diskem, nenaleznete zde mnoho tlačítek. Přesněji řečeno je jen jediné (LOCK, slouží k povolení nebo zákazu zápisu) a tak jedinou opravdovou "vychytávkou" je otočný USB konektor:
MEGA Cache 15 se pochopitelně napájí přes USB konektor
Robustní hliníkové pouzdro posunuje odolnost integrovaného disku do zcela jiné dimenze. Samotný disk přežije, podle firmy Cornice, pád z jednoho metru na tvrdou podložku, v pouzdru se odolnost jistě ještě zvýší.
Testy
MEGA Cache je vlastně napůl diskem (tak se tváří po připojení k počítači), napůl externím zařízením typu "Removable Storage" - proto jsme provedli testy určené jak pro paměti typu Flash, tak i diskové testy.
MEGA Cache jako Flash disk
Populárním testem je zde Removable Storage / Flash Benchmark ze sady SiSoft Sandra 2004:
Tento test hodnotí počet operací za sekundu. S kombinovaným indexem 817 operací za sekundu se MEGA Cache umístila na 5 místo z vyjmenovaných 30ti typů. Mimochodem, výsledky byly prakticky totožné s IBM Microdrive 1G. Typická rychlost čtení byla 22x (3891kB/s), zatímco zápis probíhal tempem 7x (1297kB/s). Detailní výsledky naleznete zde.
MEGA Cache jako disk
Zde jsem použil test Disk Speed 32:
¨Průměrná přístupová doba 35.5ms a přenosová rychlost 5.6MB/s asi nikoho dnes nebude šokovat, na druhou stranu na tak malé zařízení připojené (a napájené) sběrnicí USB 2.0 to není vůbec špatné (to jen jsme trochu rozmlsaní disky které ve stejné situaci zvládají 40-60MB/s).
Graf průběhu ukazuje, že začátek datové oblasti disku je v určité vzdálenosti od okraje. Je to pravděpodobně tím, že tato oblast je výrobcem považována za nejbezpečnější. Část disku která je zcela na okraji je využívána až nakonec (to je ten skok v přenosové rychlosti, na okraji disku je obvodová rychlost největší).
Praktický test
Mezi PC a Mega Cache jsem přenášel jsem obraz 1CD (680MB dat):
- PC na Mega Cache, USB 1.1: 15 min 40s
- Mega Cache do PC, USB 1.1: 12 min
- PC na Mega Cache, USB 2.0: 3 min 42s
- Mega Cache do PC, USB 2.0: 2 min 38s
Práce s USB 1.1 je (to platí i pro jiná zařízení) je hotovým utrpením. 15 minut čekání mi připadalo jako věčnost. Na druhou stranu 2-4 (čtení, zápis) minuty přenosu přes USB 2.0 jsou zcela v pohodě, tato doba přibližně odpovídá zápisu na dnešní nejrychlejší media CD-RW.
Vychytávky
Krátkou zmínku bych chtěl věnovat utilitám. FD Backup dovoluje snadnou synchronizaci dat mezi počítači (synchronizovat se mohou pracovní soubory, maily a podobně), další jsou Flash Mail a Secure Lock.
Secure Lock vytvoří na disku zabezpečenou oblast (od 2MB až po max. kapacitu disku) kterou je možné spouštěním malého exe programu (ten je přímo na MEGA Cache) a zadáním odpovídajícího hesla zobrazit nebo skrýt. Je to jednoduché a docela účinné - uzavřenou oblast na disku vůbec nevidíte, tím zvídavce oklamete lépe než blokováním přístupu do některé ze složek.
Poznámka: Cena MEGA Cache se 27.5.2004 pohybovala kolem 3 400Kč bez DPH.
Nejsem si úplně jistý, jestli mě MEGA Cache 15 nadchlo nebo zklamalo. Dokážu si přestavit, že jej někteří ocení, ostatní zase zůstanou chladnými. Vše podle toho, jestli vám stačí 1.5GB datového prostoru a také podle toho, jak často data přenášíte.
klady MEGA Cache:
- tichý chod,
- kapacita až 1.5GB,
- miniaturní rozměry,
- rychlost odpovídající nejrachlejším CD-RW,
- robustní a elegantní design.
zápory:
- kapacita jen 1.5GB,
- menší odolnost než Flash Disky
Za zapůjčení mechaniky děkujeme firmě LEVI Interational.
Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz
Myslim, ze smyslem techle malych zarizeni neni mit co nejvetsi kapacitu (viz. tvuj odkaz na externi disk), ale mit co nejvetsi kapacitu v co nejmensim prostoru za rozumnou cenu. A podle me tohle zarizeni splnuje bezchybne.
Skoda, ze v clanku neni videt to kozene pouzdro, o kterem je tam zminka. Zajimalo by me, jestli je to jen obycejny "pytlik" nebo neco praktictejsiho a elegantnejsiho.
Me se to libi moc a libi se mi i cena. Posledni dobou uvazuju o tom, jak velkou (kapacitne) USB klicenku si koupim a myslim, ze se to prave rozhodlo
Jinak s podobnymi disky napriklad do fotaku nemam moc dobre zkusenosti.
2. pad - Z koho čeho???? Ne?
Já sice nejsem guru na gramtiku, ale pády si ze základky teda pamatuju...
Jinak fajn článek, ale soráč tohle mě fakt praštilo do očí...
Kedy bude zverejneny test waterblokov?
Aspon priblizne.
Dik.
Mne sa zda, ze dnes kazdy chce mat vsetko-v-1 a co mozno najmensie. Ludia su taki rozmaznani "digitalnymi hrackami", ze si neuvedomuju, co vsetko dnes existuje, o com sme pred par rokmi, niekedy len mesiacmi, snivali. To je naozaj v kurze len to, co je najvacsie, najmensie, najlahsie, najnovsie? Mi to pripomina jedneho znameho - "pacienta, ktory denne downloaduje kvantum driverov, firmwarov a servicepackov, len aby mal VZDY TO NAJNOVSIE". To, ze pri tom denne travi hodiny, ktore sa daju vyuzit inak, ho akosi nezaujima...
Podobne je to aj s fotakmi - ked pride rodinka, ktora si chce fotit deturence ako sa hraju na piesku, obcas si spravit fotku 9x13 na papier a ziada digitalny fotoaparat, ale MINIMALNE 4-5 Mpix!!! Sorry, ale uz mi to zacina byt na smiech...
Ja hodnotim toto zariadenie velmi kladne.
Dík