Data v kapse - USB Flash Disk |
autor: Vlček Ondřej , publikováno 28.1.2003 |
Obsah balení
krabice...
V krabici najdete kromě samotného disku taky manuál, instalační disketu, USB prodlužovačku a šňůrku k zavěšení na krk. Design to má sice hezký, ale osobně bych si na krk když už je to nutné, pověsil asi jiný šperk :o)
... a uvnitř
Specifikace
- Kapacita v MB: 16,32,64,128,256,384,512,768,1024,2048
- USB 1.1 kompatibilní
- bez externího napájení (používá napájení přímo z USB)
- mechanický přepínač povolení zápisu (podobný jako na klasické disketě)
- čtení : 1,1 MB/s
zápis: 700 KB/s
- stálost dat po dobu min. 10 let
- hmotnost pod 15 g
- odolnost proti mechanickým rázům, světelnému a tepelnému záření, elektromag. poli
přepínač k povolení / zakázání zápisu
Zkusil jsem tedy jednotlivá data ověřit...
- kapacita : 15,4 MB
- ochrana proti kopírování opravdu funguje .-)
- hmotnost odpovídá
- stálost dat: stejný typ paměti tj. Flash EPROM se používají také k ukládání biosů a firmware u CD a DVD mechanik, takže bych informaci o 10-ti letech provozu bez ztráty dat bez obav důvěřoval.
- SiSoft Sandra nám zjišťuje:
Benchmark Breakdown
Buffered Read : 966 kB/s
Sequential Read : 1002 kB/s
Random Read : 1002 kB/s
Buffered Write : 886 kB/s
Sequential Write : 918 kB/s
Random Write : 919 kB/s
Average Access Time : 16 ms (estimated)
Jak vidíte, přístupová doba 16 ms se téměř blíží dnešním HDD. Hodí se proto k práci lépe než klasické 4 rychlostní CD-RW. Samozřejmě nemůže v rychlosti zápisu a hlavně čtení konkurovat rychlejším typům RW disků (High Speed a Ultra Speed), ale práce s nimi je zase o malinko složitější.

disk se díky velikosti vleze určitě do každé kapsy
Instalace a software
Pokud na vašem počítači používáte jeden z operačních systémů : Windows ME/2000/XP, Mac OS 9, Linux Kernel 2.4x, nebudete potřebovat k instalaci žádné ovladače. Po připojení se disk instaluje automaticky a je možné ho okamžitě využívat. Ovladače pro Windows 98 jsou na instalační disketě. Po připojení si disk určitě zaslouží pochvalu. Připojí se totiž spořádaně jako poslední jednotka v řadě a neposune vám tedy písmena vašich HDD. Myslím, že ani nemusím zdůrazňovat, že (jedná se o USB zařízení) můžete disk bez problémů připojovat a zapojovat přímo za chodu počítače.
Na disketě kromě ovladačů pro Win98 najdeme taky maličký program UFD Utilities. Pomocí něho můžete disk formátovat a to dokonce jako USB/ZIP nebo USB/HDD a pokud to váš BIOS podporuje je možné z takto naformátovaného disku i bootovat počítač.
Této fičurky se dá dobře využít. Já mám např. na Flash disku nahraný DOS se spoustou malinkých utilitek - Flashováni BIOSu, hloubkový test RAM, CPU atd. Další využití disk určitě najde u lidí (nechci teď říkat přímo hackerů), kteří se potřebují dostat do jinak nepřístupného počítače (tj. bez CD-ROM a disketové mechaniky). Můžou si tak ze svého USB disku přímo nabootovat svůj odladěný operační systém.
Druhá (a zároveň poslední) funkce programu je tzv. resizing, kdy si můžete disk rozdělit na dvě části. První bude UNSECURED - nechráněná a tedy pro všechny volně přístupná. Druhá část pak (jak jistě sami tušíte) SECURED - chráněná. Přístup do chráněné části má uživatel jen po zadání až 8-mi znakového hesla.
Závěr
Pokud vezmu v potaz těchto několik aspektů : velikost a tedy i kompaktnost disku, absenci mechanických součástí, jeho rychlost a použitelnost pro všechny běžné operační systémy, to, že USB konektor má už dnes téměř každý počítač, možnost bootování a v neposlední řadě žádné přídavné čtecí zařízení navíc, můžu konstatovat, že se snad konečně dočkáme odchodu běžných disket do zaslouženého důchodu.
Jestliže často přenášíte menší objemy dat a chcete větší rychlost a stabilitu než vám poskytuje disketa, můžu vám toto zařízení vřele doporučit. Jestliže ale přenášíte data objemnější a vadí vám relativně malá rychlost, radil bych poohlédnout se po jiném druhu zařízení. Popravdě řečeno si nedokážu představit zapisovat 512 MB dat rychlostí kolem 700 KB/s (vlastně asi dokážu, ještě to není zase tak dávno, co jsme měli v počítačích 4 rychlostní CDR).
Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz
-Já teda nevím ale když už to má i moje mladá a každej druhej koho znám. Autor asi trochu zaspal. A taky proč čtyř rychlostní RWéčka. Dyť dneska jsou snad normální desítky.
Kde asi autor strávil poslední rok svého života? Podle výše vedené věty citované ze článku soudím, že minimálně rok se pohyboval mimo civilizaci. Pracuji v malinkaté počítačové prodejně a myslím si, že rozhodně nepatříme mezi propagátory novinek, ale tzv. USB disky jsme začali prodávat již v dubnu 2002. Od té doby se těchto disků různých značek prodaly doslova tuny. Dovolím si tedy tvrdit, že jde o výrobek hodně známý a navíc běžně používaný (podotýkám, že kupujícími jsou zejména studenti nedaleké VŠ).
Priznavam, ze mas pravdu... neni to sice novinka. Ale jeste porad se ti vetsinou stane, ze kdyz to vytahnes z kapsy, tak na tebe kazdy cuci jak puk :-)
..........Starmen..........
Diky
> naformátovaného disku i bootovat počítač...
> Další využití disk určitě najde u lidí (nechci teď
> říkat přímo hackerů), kteří se potřebují dostat do
> jinak nepřístupného počítače (tj. bez CD-ROM a
> disketové mechaniky).
Autor zrejme chtel napsat cracker misto hacker, ale spis by me zajimalo, jak se dostane do Biosu, aby zmenil bootovaci zarizeni, kdyz uz by ten comp byl umyslne chraneneny proti bootovani z cd resp. fdd.-)