Hlavní stránka Multimédia Digitální TV 3x televize + 1x rádio: FlyTV Express X1 MST-STA2
3x televize + 1x rádio: FlyTV Express X1 MST-STA2
autor: Vlček Ondřej , publikováno 4.4.2007
3x televize + 1x rádio: FlyTV Express X1 MST-STA2

Mít televizní tuner v počítači dnes není nic neobvyklého a jsou dokonce i tací, kteří "počítačový" způsob sledování televize (a filmů) upřednostňují. Dnes je jasné, že uvažovat má smysl jen nad tunery, které umí DVB-T, případně nad kombinovanými typy se schopností přijmu digitálního i analogového signálu. A co k tomu přidat satelitní DVB-S2 tuner a FM rádio? Že takové řešení neexistuje? Tak to asi neznáte FlyTV Express X1...


Tchajwanská firma Animation Technologies se specializuje na digitální televizní karty ve všech jejich provedeních. Už tehdy, kdy jsem testoval miniaturní kapesní DVB-T tuner "TV Walker Q" pro připojení k USB jsem tušil, že výrobky vyvíjené a prodávané pod značkou "Lifeview" budou patřit mezi průkopníky nových technologii.

3x televize + 1x rádio: FlyTV Express X1 MST-STA2

To se mi dnes potvrdilo - zatímco většina firem pro své PC tunery využívá dosud klasické sběrnice PCI, u testovaného modelu Lifeview FlyTV Express X1 se jedná o interní kartu pro sběrnici PCI-Express (konkrétně PCIe x1 - ano to je ten konektor, který vypadá, že se do něj zasunují dvě dřívka od nanuků).

3x televize + 1x rádio: FlyTV Express X1 MST-STA23x televize + 1x rádio: FlyTV Express X1 MST-STA2

To však není žádná pořádná inovace. Další na řadu přišla typická "on-board" stíněná krabička analogového tuneru. Tunery na této kartě jsou pouze polovodičové (digitální) - i když ovládají také příjem analogové televize a FM rádia.

3x televize + 1x rádio: FlyTV Express X1 MST-STA2

Divíte se, že jsem napsal "tunery" v množném čísle? Já Vám to neřekl? Promiňte, hned to napravuji. FlyTV Express X1 MST-STA2 je totiž vybaven čtyřmi tunery:

  • Satelitním tunerem DVB-S pro příjem free-to-air* digitálních satelitních stanic,
  • Digitálním tunerem DVB-T (pro LifeView nic nového),
  • Přijímačem klasické (analogové) televize vysílané v PAL/NTSC,
  • Stereo přijímačem rozhlasového FM vysílání.

*Poznámka: i s tímto satelitní  tunerem je možné, stejně jako s většinou počítačových tunerů DVB-S u kterých jsou k dispozici ovladače BDA, provádět experimenty s dekódovaním (s pomocí plug-inů pro některé alternativní softwarové přijímače DVB, například Prog DVB) některých kódovaných stanic.

Digitální tunery podporují jak SDTV tak i HDTV. Pro úplnost musím ještě dodat dva zbývající videovstupy: S-video a "kompozitní" (composite) video. S nádsázkou můžeme říci, že se nemusíte bát, že s tímto tunerem "něco nechytíte".

3x televize + 1x rádio: FlyTV Express X1 MST-STA2

3x televize + 1x rádio: FlyTV Express X1 MST-STA2Multiple Streaming Technology: FlyTV Express X1 MST-STA2 má možnost přijímat dva kanály souběžně (analog + analog nebo analog + DVB-T), včetně možnosti nahrávaní jednoho televizního zdroje, zatímco se díváte na jiný. Maximální počet "živých" video oken jsou čtyři: analogová TV, DVB-T, S-Video + kompozitní video. Při příjmu signálu ze satelitu je možné současně sledovat veškeré kanály obsažené v právě naladěném datovém proudu (tzv. multiplexu).

Dost ale mlácení prázdné slovní slámy - pojďme k vlastnímu testu :-)

Tuner in the box

I když FlyTV Express X1 MST-STA2 je, alespoň co se týká funkcí, cvalík, v krabici toho až tak moc zas nenajdete: kartu PCI express, kabel pro připojení externího videa, magnetickou anténu DVB-T, anténu FM rádia, dálkové ovládání, tenký manuál + CD s ovladači. Výrobce ještě uvádí anténní rozbočovač (RF-splitter) pro připojení jednoho anténního kabelu na dva vstupy, ale ten v mé krabičce nebyl.

3x televize + 1x rádio: FlyTV Express X1 MST-STA2

Dodávané dálkové ovládání je příjemně velké a dobře padne do ruky - škoda jen, že se nedrží standardu ovladače MCE (Windows Media Center Edition) - chybí například ono pověstné "zelené tlačítko".

3x televize + 1x rádio: FlyTV Express X1 MST-STA2

Ovládaní je možné použít s dodávanou aplikací a také s některými alternativními přijímači DVB. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
255 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 118.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.