Hlavní stránka Multimédia Digitální TV Jak vyzrát na televizi: 50Hz, 100Hz, DVB-T, HDTV
Jak vyzrát na televizi: 50Hz, 100Hz, DVB-T, HDTV
autor: Kwolek Jirka , publikováno 2.4.2007
Jak vyzrát na televizi: 50Hz, 100Hz, DVB-T, HDTV

Dnes se podíváme na to, co nám (jako majitelům počítačů a budoucím nebo současným majitelům plochých televizorů s vysokým rozlišením HD ready a HDTV) přináší digitální zobrazení klasického analogového signálu, co nám přinese digitální televize DVB-T a DVB-S, a v poslední kapitole také co bude znamenat nástup televize HDTV.


Jak vyzrát na televizi: 50Hz, 100Hz, DVB-T, HDTV
Tesla 4001A, první český televizní přijímač. Obrázek přebrán ze serveru TV History

Je to již více jak 53 let, kdy první český vysílač o výkonu 5kW umístěný na petřínské rozhledně začal vysílat. Tehdejší elektromagnetické vlny zachytila přibližně pětistovka černobílých televizí Tesla 4001A s úhlopříčkou 25 centimetrů. Krátce nato byl zprovozněn vysílač v Ostravě a fenomén jménem televize mohl začít pomalu pronikat do českých domovů.

Jak vyzrát na televizi: 50Hz, 100Hz, DVB-T, HDTV

Možná vám tento historický úvod, v článku o moderních televizních technologiích, přijde jako zbytečné plýtvání časem. Pravdou však je, že nejenom analogová, ale i dokonce digitální televize zdědila část principů, které jsou už více než 50 let staré.

Za nečekanou "trvanlivostí" původních televizních technologií stojí několik geniálních triků. Prvním byl nápad rozkládat obrázek na řádky, kdy se obraz proměnil na proud obrazových bodů. Takový proud je možné nejen analogově přenášet, ale také zaznamenávat.

Zatímco inženýři minulosti dokázali primitivními metodami klamat lidské smysly nečekaně dobře (musíme si uvědomit, že analogová televize fungovala s minimálními nároky na součástky, první televizory si vystačily s 12-14 elektronkami), v dnešním světě jsou původní principy spíše brzdou vývoje kvality televizního signálu.

Temné dědictví analogové televize

Obraz se před vysíláním rozkládá na obrazové proužky - řádky. Rozklad probíhá po řádcích zleva doprava (činný běh) s rychlým skokem zpět (zpětný běh). Evropské soustavy (dále se budu zabývat pouze jimi) používají pro rozklad 625 řádků a pro snížení nároků na přenos signálu se používá malý trik - přenos prokládaného (tzv. interlaced) obrazu.

Prokládané zobrazení (interlaced scan)

V prvním "půlsnímku" se přenášejí v nejprve liché (L; 1,3,5...), ve druhém (časově posunutém okamžiku) pak poze sudé (S; 2,4,6...) řádky následujícího snímku. Nevyužité řádky (50% obrazu!) se televizní soustavou dále nepřenášejí.

Prokládaný způsob zobrazení klasickým televizním 50Hz obrazovkám plně vyhovuje - vůbec jim totiž nevadí, že v žádném okamžiku není obrázek zobrazen kompletní - na stínítko se promítají v rychlém sledu za sebou pouze obrazové body a díky nedokonalosti (nebo dokonalosti) lidského mozku vnímáme jak plynulý pohyb, tak jemné obrazové detaily - i když za cenu jistého obrazového neklidu.

Z technického hlediska se (v normě PAL) přenáší 50 půlobrázků za sekundu. Pro synchronizaci obrazu je ve zpětném běhu půlsnímku vyhrazeno 25 celých řádků - z 625 řádků je aktivních (tj. nese obrazovou informaci) jen 575 (2x 287.5 - podle normy začíná obraz uprostřed řádku), digitálně se ukládá a přenáší 567 řádků.

Jak vyzrát na televizi: 50Hz, 100Hz, DVB-T, HDTV

Jak to v praxi funguje?

Jak vyzrát na televizi: 50Hz, 100Hz, DVB-T, HDTV
- liché řádky - L

Jak vyzrát na televizi: 50Hz, 100Hz, DVB-T, HDTV
- sudé řádky - S

Takovým způsobem (po obrazových řádcích) se analogový signál dosud stále vysílá a také ukládá na analogové pásky (například VHS). Bohužel, dnešní zobrazovací zařízení pracují na zcela jiném principu - s obrazem pracují nikoliv jako s postupně "promítanými" řádky, ale jako s kompletním obrazovým polem, s maticí současně zobrazovaných obrazových bodů.

Overscan

Možná jste si všimli, že ve schématu vykreslování analogového obrazu je skutečně zobrazované okno (action safe area) menší než oblast pokrytá "elektronickým obrazem".

Zobrazení obrazu na televizní obrazovce bez černých okrajů (žádané zvláště při přehrávání filmů DVD / DivX) říkáme "overscan".

Jak vyzrát na televizi: 50Hz, 100Hz, DVB-T, HDTV

Co si z této kapitoly musíte zapamatovat?

1. Prokládaný obraz je trikem, který využívá omezenou přenosovou soustavu k tomu, aby "poloviční" snímky sestavené ze sudých a lichých řádků byly přenášené dvojnásobnou frekvencí.

2. Jak "overscan" (se kterým se u TV i filmového materiálu materiálu počítá), tak prokládaný režim nečiní původním 50Hz televizím žádné podstatné problémy. Řetězec zobrazuje v optimálním případě 50 půlsnímků a plynulý pohyb. Jedinou nevýhodou je mírné poblikávání a neklid obrazu, který je prokládanému zobrazení vlastní. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
559 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 268.3Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.