Hlavní stránka Multimédia PC v obýváku (HTPC) Stavíme HTPC, díl 2. - skříně pro počítač do obýváku
Stavíme HTPC, díl 2. - skříně pro počítač do obýváku
autor: Kwolek Jirka , publikováno 3.9.2007
Stavíme HTPC, díl 2. - skříně pro počítač do obýváku

Pokud chcete najít odpovídající skříň pro domácí multimediální centrum HTPC, můžete si dnes vybrat z mnoha různých typů a provedení. V následujících kapitolách si ukážeme nejpopulárnější HTPC skříně dostupné v ČR. Článek obsahuje 56 obrázků a popisuje většinu nejpopulárnějších typů.


Právě nízké skříně (výška 90 - 120mm) jsou solí a kořením HTPC. Vytvořit multimediální počítač tak, že položíme klasický minitower na boční stěnu není žádné umění ani "frajeřina" (170cm vysokým "multimediálním" počítačům mohou konkurovat jen ty nejmohutnější AV zesilovače).

Jedině nízké počítače snadno napasujete do nábytku na místo, které bylo původně místo určené pro videorekordér. Pokud se tam HTPC skutečně vejde, můžete si být jistí, že teprve v tento okamžik nastalo to správné splynutí počítače a domácí elektroniky.

Riser card a s ním spojené záludnosti

Na druhou stranu je stavba nízkého HTPC protkána mnohými záludnostmi (zejména při použití redukce "riser card" převádějící kolmé sloty na sloty vodorovné).

Riser Card umožňuje otočení rozšiřujících karet o 90 stupňů tak, že na sobě sám nese potřebné sloty. To by nebyl problém nebýt toho, že riser card samotný se zasunuje do základní desky v přesně určeném místě, přičemž spojení musí proběhnout s přesně stanovenými porty. Stručně řečeno, riser card předpokládá, že v určitém místě základní desky bude určitý slot - jinak tento modul nepůjde zasunout (a nastane problém elektrický ale i mechanický).

Stavíme HTPC, díl 2. - skříně pro počítač do obýváku
Tzv. riser card otáčí sloty (zde PEG + PCI + PCI) do vodorovné polohy...

Stavíme HTPC, díl 2. - skříně pro počítač do obýváku

Riser card většinou počítá s umístěním slotů / konektorů v přesně stanovaném pořadí, nejčastěji: 1. pozice - PCI Express Graphics, 2. pozice - slot PCI.

Stavíme HTPC, díl 2. - skříně pro počítač do obýváku

Bohužel, mnoho základních desek má sloty rozvržené tak, že použití redukce "riser card" není možné. Proto je nutné ke každé skříni s touto redukci nejdříve najít vhodnou základní desku (případně použít desku, u které nebudete rozšiřovací karty vůbec potřebovat a riser card nepoužijete). 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
314 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 152.2Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.