Hlavní stránka Multimédia PC v obýváku (HTPC) Stavíme HTPC - počítač pro domácí kino (část 3.)
Stavíme HTPC - počítač pro domácí kino (část 3.)
autor: Kwolek Jirka , publikováno 15.5.2006
Seznam kapitol
1. Dvojitý DVB-T + satelitní DVB-S tuner
2. Satelitní přijímač - Technisat Skystar 2 TV
3. HTPC v praxi (v obýváku)
Stavíme HTPC - počítač pro domácí kino (část 3.)

Poslední díl našeho volného seriálu věnujeme zbývajícím vitálním komponentám HTPC (Home Theater PC), televiznímu a satelitnímu tuneru a programovému vybavení. V poslední kapitole článku shrnu základní poznatky, ke kterým jsme v průběhu stavby firemního HTPC dospěli.


Tento článek je volným pokračováním těchto dílů:

Původně jsme předpokládali, že naše multimediální centrum osadíme nějakým kombinovaným digitálním + analogovým tunerem. Ukázalo se, že takové řešení má jednu docela podstatnou záludnost. Nevětším problémem je nemožnost souběžné práce digitálního a analogového TV tuneru. I kdyby to bylo hardwarově možné, pak takovou spolupráci stejně neumožňuje předpokládané nasazení Windows XP MCE (Media Center Edition). *Podobně je na tom i alternativní multimediální nástavba PowerCinema 4 od CyberLinku.

Operační systém Windows XP MCE 2005 jsme zevrubněji rozebrali v článku Windows XP Media Center Edition 2005 - zábava v podání Microsoftu. Pokud jste tento článek nečetli, doporučuji jej vaši pozornosti (Windows XP MCE, v české verzi a s aktualizaci Rollup 3, bylo základním programovým vybavením sestavovaného HTPC).

V této situaci jsme od analogového tuneru zcela upustili (díky tomu jsme dnes museli oželet TV Prima, která ve finále je jako jediná sledována na TV) a volba padla na dvojtunerový (nikoliv hybridní) DVB-T přijímač Terratec Cinergy 2400i MCE vybavený rozhraním PCI Express.

Stavíme HTPC - počítač pro domácí kino (část 3.)

Stavíme HTPC - počítač pro domácí kino (část 3.)
Ač má Terratec Cinergy 2400i dva digitální tunery, vstup pro anténu je jen jeden (naštěstí)...

Stavíme HTPC - počítač pro domácí kino (část 3.)

I když Windows XP MCE činí problém souběžné provozování analogového a digitálního TV tuneru (podle informací z Microsoftu, to zvládne až verze MCE založená na budoucích Windows Vista), dva tunery stejného typu (analog + analog, DVB-T + DVB-T) obslouží tento operační systém zcela bravurně.

Stavíme HTPC - počítač pro domácí kino (část 3.)

Je tedy možné nahrávat jeden kanál zatímco si bez omezení prohlížíte jiné programy. V případě potřeby je možné také nahrávat dva souběžné programy. Kombinace nahrávání + plně funkční time shifting (což je ve své podstatě zase jen nahrávaní aktuálně sledovaného živého vysílání) je taky možná.

Stavíme HTPC - počítač pro domácí kino (část 3.)

V nabídce Terratecu se nacházejí dvě verze DVB-T tuneru Cinergy 2400i:

  • kompletní verze Cinergy 2400i DT obsahuje kartu, dálkové ovládaní (DO + IR čidlo) a software (PowerCinema 4.5 od společnosti CyberLink),
  • a Cinergy 2400i MCE obsahuje pouze kartu a CD s ovladači pro Windows XP Media Center Edition - a spoléhá se na dálkové ovládaní dodávané s Windows MCE.

V našem modelu HTPC jsme použili levnější "ořezanou" Cinergy 2400i MCE - DO ani software totiž nepotřebujeme.

Dálkové ovládaní

Chvíli jsme uvažovali na tím, které dálkové ovládání nakonec použijeme. V úvahu přicházel originální ovladač Windows XP MCE 2005:

Stavíme HTPC - počítač pro domácí kino (část 3.)

Nakonec zvítězilo dálkové ovládaní dodávané se skříni Thermaltake Mozart VC4001SNS určené původně pro ovládání jednoduché aplikace MediaLab - lze jej přizpůsobit i pro MCE, má více tlačítek (například přímé ovládání šuplíku CD / DVD) a navíc dokáže přímo emulovat pohyb myši (je částečně použitelné i mimo prostředí MCE).

Stavíme HTPC - počítač pro domácí kino (část 3.) 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
215 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 101.1Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.