Hlavní stránka Multimédia PC v obýváku (HTPC) ASUS P2-AE3 - drobeček do kanceláře
ASUS P2-AE3 - drobeček do kanceláře
autor: Redakce PCT , publikováno 25.11.2005
Seznam kapitol
1. Minipočítač ASUS Pundit
2. Testy a závěr
ASUS P2-AE3 - drobeček do kanceláře

V dnešní minirecenzi se podíváme na mini-PC z dílen ASUSu. Jedná se barebone systém Pundit P2-AE3, který by mohl oslovit zájemce o levné počítače do kanceláří či internetových kaváren. Samotný počítač totiž nezábíra o mnoho více místa než třeba... konzole Playstation 2. Více si řekneme v samotném článku.


Asus Pundit P2-AE2 není příkladem klasického Mini-barebone systému, ale připomíná spíše šedou krabičku (zabere například jen o málo více místa než herní konzole Playstation2), Jeho hmotnost není na překážku snadnému přenášení. Po vybalení stroje jsem byl překvapen přítomností externího zdroje napájení, které se dalo vzhledem k velikosti šasi toho barebone očekávat.

ASUS P2-AE3 - drobeček do kanceláře

Při pohledu na skříň (280x280x50 mm) jsem si na chvíli vybavil doby starých 286ek, kde na čelním panelu místo DVD mechaniky dříve trůnila disketová 5,25" mechanika :). Na horním víku stříbrošedé skříně se nacházejí dva děrované otvory pro lepší nasávání dvou ventilátorů, kde jeden fouká na pasiv pro chlazení čipsetu a druhý na pasiv pro chlazení procesoru. Konstrukci chladiče si popíšeme dále.

ASUS P2-AE3 - drobeček do kanceláře

Obě pasivní části jsou vzájemně spojeny tepelným "vodičem" heat-pipe, která se stará o převod tepla rovnoměrně na chladnější pasiv, jestli se toto řešení ukáže jako efektivní si ukážeme dále . Větráčky na pasivech se točí standardně kolem 1400 otáček za minutu, což není nijak rušivý element celého zařízení.

ASUS P2-AE3 - drobeček do kanceláře

ASUS P2-AE3 - drobeček do kanceláře

Pokud se vám podobně řešený systém libí, tak počítejte s investicí do pevného disku, pamětí a procesoru. Jelikož se jedná o systém určený pro kancelářkou práci či nenáročné nasazení v internetových kavárnách, tak se počítá s nasazením levných komponent, které nezvýší cenu nad rámec segmentu, kde tento barebone směřuje. V další části nás čekají komponenty, které jsme do systému vybrali my.

Co se skrývá pod kapotou

Systém P2-AE2 by měl uživateli, pracujícímu převážně s internetem, kancelářskými aplikacemi a jednoduššími grafickými aplikacemi vydržet dle mého minimálně po dobu tří až čtyř let od zakoupení.

Na volbě procesoru podle mě u tohoto typu PC až tolik nezáleží (v našem případě cokoliv pro platformu AMD Socket 754 do nominální hodnoty 3200+), ale jako ideální se jeví procesory AMD Sempron na nejnižších frekvencích, kde odpadá problém s uchlazením procesoru a cena se pohybuje už dost hluboko pod 2 000 korun. Rozhodující je však velikost paměti. Rozumné je nejít pod dnešní standard, kterým je bezpochyby 512 MB (do motherboardu se dají osadit dva paměťové moduly o kapacitě 1024 MB, tedy dohromady 2GB paměti). Dlužno ovšem podotknout, že z fyzické paměti "užere" až 64 MB integrovaná grafická karta VIA/S3 Unichrome Pro IGP (AGP 8x), díky jejímuž nízkému výkonu je v podstatě jedno, že systém nepodporuje dual channel řadič pamětí.

Pro pevné disky má základní deska připravenou podporu rozhraní Ultra ATA133 a připojovat se dají jak přes klasický (IDE) řadič tak přes Serial ATA.(na desce je po jednom konektoru od každého) Pro zálohování dat je instalována DVD vypalovačka. Co se výstupů pro připojení externích periferií týče, tak na čelním panelu se nacházejí zprava doleva po odklopení krycí lišty dva USB 2.0 porty, dva FireWire porty, výstup pro sluchátka a vstup pro mikrofon.

ASUS P2-AE3 - drobeček do kanceláře

  • 2 porty USB 2.0
  • vstup pro mikrofon
  • výstup pro sluchátka
  • IEEE 1394 (FireW) port pro audio/video zařízení aj.- 6 pinů
  • IEEE 1394 (FireW) port pro audio/video zařízení aj - 4 piny

Na zadním panelu pak najdeme konektory pro klávesnici a myš (PS/2), LAN (RJ 45-pro připojení k síti 10/100 Mbps), čtyři  USB 2.0, konektor pro monitor-VGA, (DVI  nemá), známou trojici konektorů od zvukovky a zdířku pro připojení externího zdroje napájení.

ASUS P2-AE3 - drobeček do kanceláře

Disketová mechanika je v dnešní záplavě levných paměťových karet a USB disků tak trochu zbytečná a navíc by skříňku zvětšovala, tudíž chybí. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
80 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 33.6Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.