ASUS DiGiMatrix - počítač do HiFi věže |
autor: Kwolek Jirka , publikováno 22.6.2004 |
Když se počítače dostaly do domácností, začaly si hned diktovat své podmínky: kup mi monitor; kup pracovní stůl; ne, ta kuchyňská židle opravdu nestačí; kdo má chodit stále ve stejné skříni? - kup nějakou elegantní. Napojení na televizi - no to zvládneme, bez monitoru to ale bude něco jako práce v nouzovém režimu... že nechceš zapojit klávesnici? Nechceš ani myš, ale televizní ovladač... hochu prober se - tady podmínky diktujeme my! Přiznejme si, jsme někdy dobrovolnými otroky skříněk, které nás poslouchají, ale často, aniž to tušíme, je posloucháme my. A kde je ta slibovaná uživatelská přítulnost, kde je spojení se systémem domácí zábavy? Střed digitálního světa rozhodně není uprostřed obýváku... Tedy až na první a nesmělé pokusy jej tam dostat...
Počítače "třídy" domácí kino jsou už od narození vychovávané tak (jako japonské ženy), aby byly na své okolí více přívětivé. Společně s VGA výstupem by měly mít výstup DVI pro ploché panely doplněný výstupem HDTV (High DefinitionTV). Předpokládá se přehrávání DVD a schopnost nahrávání a komprimace videa v reálném čase. Dálkový ovládač je povinný, stejně jako vícekanálové audio. Tak teď už víte, co byste měli od HTPC čekat...
ASUS - leze, leze po železe...
ASUStek je znám našim čtenářům jako výrobce několika řad malých tzv. "barebone" počítačů (viz. ASUS Pundit AB-P2800: druhé podání, Mini od ASUSu: Terminator T2-P). Přes svůj malý formát se však jednalo víceméně o počítače postavené na bází standardních nebo mírně upravených komponent. Jak řada Terminator tak Pundity mají ve své třídě "mini PC" dnes navíc velkou konkurenci - útočí na ně řada výrobků firem Shuttle (hliníkové krychličky Qubic), AOpen (XC Cube), Epox (miniMe) i Biostary (IDEQ) - po malých počítačích pokukuje dokonce i ECS. V těchto podmínkách je nutné přijít s něčím novým. S nápadem jak udělat z počítače multimediální centrum přišla první firma MSI (MSI MEGA 865, zábavní a herní mašinka) a bylo hned jasné, že ASUS by měl přijít s výrobkem, který jde ještě dál. A ASUS s předstihem naznačil kam půjde - nový počítač bude vypadat jako malý přehrávač DVD...
Když jsem poprvé viděl fotografie DiGiMatrixu, jednalo se o něco, čemu by se u aut mohlo říkat "concept car". Prostě něco co říká: "kdybychom chtěli, tak takhle by mohly počítače vypadat". Pak se objevily jiné produkty a u mě zapadl do škatulky "neuskutečněné projekty". Ale ASUSu se přece jenom chtělo...
DiGiMatrix
To že DiGiMatrix není obyčejný počítač dokazuje už jeho balení - velikostí totiž přesně odpovídá rozměrům krabice na notebooky. Z krabice pak skutečně vyklouzne něco, co se více než čemukoliv jinému, podobá právě vysokému notebooku.
miss DiGiMatrix má rozměry: 285 x 290 mm a výšku pouhých 53 mm
Proti krychlím Solteku, Shuttle i MSI před vámi stojí, nebo spíše leží, přístroj, který s klidem můžete dát na poličku pod plazmovou televizi. První dojem je úžasný - čelo přístroje je kombinací hliníku, stříbrného tvrdého plastu a zrcadlové plochy (ta na obrázku níže pouze působí černým dojmem). Pod poloprůhledným "zrcadlem" je ukrytý barevný display a čelní porty.
Audio DJ
Vlevo je masivní ovladač hlasitosti, uprostřed jsou tlačítka pro ovládání speciálního režimu přehrávače "Audio DJ". Ten, podobně jako u MSI Mega PC, umožňuje poslech rádia a přehrávaní Audio CD i mp3 z disku bez nutnosti plného bootování operačního systému. Ve skutečnosti počítač načte malý "operační systém" O2MiniOS známý především ze světa notebooků.
AudioDJ navozuje dojem že de jedná o "starý, dobrý DOS"...
Audio DJ využívá chytrého ukládání informací - ty jsou uložené ve skryté části harddisku a musíte mu je předem připravit programem "O2 Music Wizard". Prakticky se jedná o předem připravené "playlisty", které mohou obsahovat audiosoubory, mp3, stopy na CD. Můžete taky používat AM/ FM rádio. Počítačový fanda by nad "instantním" pouštěním hudby bez přítomnosti Windows nebo Linuxu mohl jásat, klasické HiFi-sty to ale jistě nechá chladnými...
Poznámka: I když Audio DJ nenačítá celý operační systém, při zapnutí tohoto režimu se (tedy v případě DiGiMatrixu) prakticky spustí celý počítač - i když je pravda, že běží v určitém "úsporném režimu". V praxi to znamená - pokud budu parafrázovat slova z filmu Vrchní prchni: "světla svítí, stěrače stírají"... a větráky se točí (i když počítač je v tomto aktivním stavu docela tichý - viz. dále).
Pokud by DiGiMatrix byl v přehrávacím režimu zcela nehlučný (a dokázal v něm přehrávat i DVD), byla by to neskutečná "bomba" - současný Audio DJ je dobrý pomocník, nikoliv však dokonalý borec.
Sezame otevři se
Po odklopení čelního panelu zmizí exkluzivní dojem a dýchne na vás tentokrát spíše dobře vybavený, ale přece jen plastový notebook. Pod odklápěcí krytkou zápasí o své místo: notebookové DVD / CD-RW kombo SCB-2408 (ano, "tácek" se zabudovanou mechanikou vyskakuje stejně jako u notebooků), čtečka paměťových Flash karet (7 v jednom), optický výstup Toslink SPD/IF, dva porty FireWire, 4 porty USB 2.0, výstup na sluchátka a mikrofonní vstup.
Až na mechaniku, která je z hlediska HiFi řekl bych hooodně nedůstojná (CD/DVD medium musíte zacvaknout na středový unášeč) je čelní panel typický pro moderní miniaturní počítače. FireWire i USB ve spojení se čtečkou karet vám umožní připojení odpovídajících zařízení (fotoaparátu, volantu, gamepadu, DV kamery, sluchátek i mikrofonu) bez toho, abyste museli bojovat s kabely a zadními porty - prostě pohoda... V této situaci o to více zaráží jedno nedorozumění: mám za to, že digitální výstup SPD/IF by měl být umístěn vzadu - nedokážu si představit optický kabel trvale vedoucí z odklopeného čelního panelu DiGiMatrixu do AV receiveru :-)
Zadní část nabízí širokou paletu připojení - od počítačových konektorů VGA a DVI (pro připojení plochých panelů) po klasický výstup S-Video. Také tady naleznete výstup pro HDTV, High Definition TV (do rozlišení 1080i). Připojení plazmové TV nebo projektoru by tedy mělo být hračkou. Integrovaný grafický adaptér SiS301C neumožňuje souběžný provoz více obrazovek - jediný možný režim je: jeden PC výstup (VGA, DVI) + TV/Video/HDTV.
Aby toho nebylo málo, najdete tady bezdrátový IEEE 802.11b (WiFi-b) adaptér, dva LAN porty (10/100 a GB Ethernet), čtyři porty USB 2.0, vše doplňuje vstup pro připojení TV antény (kabelového rozvodu), výstup zvuku 5.1 (dekódování zvuku je pochopitelně softwarové) a nakonec i klasické PS/2 porty. V levé části panelu je překvapivě konektor... IDE (ATA 100) - pro připojení případného modulu s dodatečným diskem.
zdroj není malý, ale prostor pod stolem toho snese...
Možná jste si všimli, že počítač nemá standardní vstup 220V. Ve věci napájení se DiGiMatrix spoléhá na externí 120W zdroj - uvnitř se nic nezahřívá a nerozebíratelný zdroj je tichý a je možné ho docela pohodlně skrýt.
Podle specifikací je možné DiGiMatrix osadit procesorem Pentium 4 nebo Celeronem do frekvence 2.4GHz. Podporovaná frekvence FSB je 400 a 533MHz. Předpokládám, že s použitím řady "Prescott" se určitě nepočítá...
{mospagebreak title=Pro zvídavé - co je uvnitř?}Vnitřní konstrukce připomíná... křížence běžného počítače s notebookem:
kliknutím na obrázek zobrazíte větší náhled
Klasické je použití "velkého" 3.5" disku IDE (díky tomu můžete systém například osadit levným 200GB diskem), také DDR paměti jsou běžné - do dvou slotů můžete osadit max. dva 1GB moduly DDR266 / 333 / 400. Jak jsem zmínil dříve, do systému lze osadit běžná "desktopová" Pentia 4 (s FSB 400 / 533) nebo ekvivalentní Celerony.
Notebooková je "komprimace" komponent (do kompletně osazeného počítače byste stěží schovali krabičku cigaret) a především systém chlazení.
Využívají se dva chladiče s řízenými otáčkami, které jsou propojené "vodičem tepla", tzv. Heat Pipe. Tato uzavřená trubice vede teplo na principu odpařování (v tzv. "horké části") a kondenzace (ve studené části) malého množství těkavé kapaliny. Výsledné vedení tepla může být 10-1000x vyšší, než vedení tepla mědí.
Disk
Moc se mi líbilo odhlučnění disku - ten je uložený na 5 mm silné pryžové podložce s trny, které přesně zapadají do otvoru v těle disku.
Po instalaci plechového krytu (přestože jsme v průběhu testu použili starou "šunku") zvuk disku prakticky... zmizí.
Větrání a teploty
Pokud si představíte, kolik tepla dokáže vyprodukovat například Pentium 4 2.5GHz, bude vám hned jasné, že problémem bude správné chlazení. Naštěstí je vnitřek DiGiMatrixu poměrně promyšlený. Rozdělení chladiče na dvě poloviny, které "obsluhují" samostatné větráky, přispělo ke snížení běžného hluku.
Ve finále je DiGiMatrix, co se týče hluku, na úrovni běžného notebooku. Zkoušeli jsme dvě varianty procesorů Pentium 4 (jádro Northwood) 2GHz a 2.66GHz (což je mírně nad doporučeným maximem). V prvním případě se vyšší otáčky ventilátorů zapínaly po delší době intenzivních testů, u 2.66GHz se větráky rozebíhaly mnohem častěji.
Nápis na žluté nálepce: nezakrývejte větrací otvory!
...nálepku můžete vyhodit, zásadou se však musíte řídit
Teplota procesoru se v případě 2GHz Pentia 4 pohybovala v rozmezí od 61 - 68C (podle aktuálního zatížení), v případě 2.66GHz modelu se teplota pohybovala 65 - 69C (nad 68C se zapínají vyšší otáčky větráků).
2GHz Pentium 4, letní den - psaní dokumentu ve Wordu...
Závěr: I když některé společnosti se u svých mini PC rozhodly "dovolit" výkonnější procesory (s tím, že chlazení je výkonnější a hlasitější), ASUS šel jinou cestou - na prvním místě byly kompaktní rozměry a minimální hluk. Tento přístup se zdá logický - dnešní výkonné procesory jsou určené primárně jako "motor" pro výkonné grafické karty, zde se však s podobným použitím nepočítá - limit 2.4GHz tedy není takovým omezením, jak by se mohlo (dnes kdy je maximem cca 3.4GHz) na první pohled zdát.
Čipová sada
Základní deskou DiGiMatrixu je ASUS P4SQ, která využívá čipovou sadu SIS651 v kombinaci s SiS962L. Použitý čipset není příliš moderní (Shuttle stavěl miniaturní X-PC s čipovou sadou SIS650 už před rokem a půl), svůj účel základny pro multimediální PC však plní docela dobře. Před nástupem platformy Centrino (která asi brzy dobude i segment Home Theather PC) bylo právě na bázi SiS 651 postaveno mnoho levných notebooků.
Čipová sada podporuje (jak jsme řekli) Pentia 4 se sběrnicí FSB (Front Side Bus) 400 a 533 MHz, jednokanálový řadič paměti podporuje paměti DDR333.
Zvuk
O zvuk se stará, pro ASUS typický, zvukový "kodek" AD1980 s výstupem 5.1 (přední, zadní pár, center, subwoofer). Zvukově patří tento kodek mezi kvalitnější - v testech dopadl lépe než běžně používané CMedia / ALC 650...
{mospagebreak title=Domácí multimediální centrum}Klíčovým programem celého SW balíku je program ASUS Home Theather od firmy Intervideo (komponenty jsou samozřejmě standardní, je možné použít i jiné TV/ VCR programy).
Již hlavní menu ukazuje co program umí. Základními režimy jsou: TV (ladění, nahrávání, přehrávání), Radio (AM/FM), přehrávání hudebních souborů (audio, mp3...), přehrávání videa (případně nahraných TV pořadů), poslední možností je přehrávaní DVD/VCD (zvuk AC3 je dekódován softwarově, nebo směrován na optický výstup). Společné rozhraní zakrývá fakt, že Home Theather ve skutečnosti slučuje několik samostatných modulů / programů. Ve výsledku je odezva programu na některé akce poměrně vlažná (zapnutí režimu TV trvá cca 10s).
TV režim
Nejdříve bych se chtěl vyjádřit ke kvalitě výstupu S-Video. V průběhu víkendu jsem totiž DiGiMatrix používal jako HDD rekordér - předpokládám totiž, že část instalací vůbec nebude využívat VGA výstup - i když uznávám, že optimem by asi byla kombince s HDTV 1080i / 720p (tu jsem však nezkoušel).
Video výstup patří mezi dnešní špičku - i když standardní nastavení není zcela ideální (DVD bylo ve srovnání se stolním přehrávačem světlejší), programy s možnosti nastavení obrazu jako BS Player dají Video výstupu DiGiMatrixu další prostor k rozletu.
I zde platí známá zásada - digitální technika (HDD rekordér, DVD rekordér, 100Hz televize) vyžaduje velmi kvalitní TV signál. Tam, kde se šum schová za 50Hz a analogem, je digitální sledování, nemluvě o nahrávání (kdy komprese šum ještě posílí), nekvalitního signálu pravým utrpením. V mém případě byla kvalita ČT2 i Primy vynikající, Nova zase ukázala, že by se s naší domácí anténou mělo konečně něco dělat.
Trochu jsem zápasil s vyhledáváním kanálů - trvá neskutečně dlouho a najde každé "smetí".
TV tuner je - jak na měřítka běžných TV přijímačů - poměrně pomalý při přepínání kanálů. Dobře funguje funkce Time Shifting (sledování dříve nahraných fragmentů, zatímco se stále nahrává), nikoho neoslní pomalý teletext a díky "rychlosti" přelaďování stanic také Channel Surfing "surfování kanály" (kdy se na obrazovce sestavuje mozaika aktuálně vysílaných programů) nemá ten efekt, který by mohl mít.
záznam na HDD lze zahájit pouhým stisknutím tlačítka, případně lze zadat odložené nahrávání...
P.S. dosud nefunguje služba synchronizace nahrávání s webem, tak jak je tomu u HTPC v USA
Signál se při ukládání digitalizuje do MPEG-2 kompatibilního. Datový tok je konstantní a odpovídá záznamu v "DVD" kvalitách: HQ, SP, a EP.
Režim | DVD režim | datový tok | 1GB obsáhne | 4,7GB DVD |
Best | High quality (HQ) | 11059 Kb/sec | 12 min | 60m |
Better | Standard play (SP) | 5529 Kb/sec | 24 min | 120m |
Good | Extended play (EP) | 2764 Kb/sec | 48 min | 240m |
Zjišťoval jsem taky zatížení procesoru - při nejvyšší kvalitě (Better, 11059mbps) šplhalo zatížení 2GHz procesoru Pentium 4 (512MB L2 cache) u kvality HQ na 100%, při SP se drží na 60% a režimu EP (Good quality) stačí 40% výkonu procesoru...
Specialitky je možné nahrávat v režimu Best (HQ), pro běžné použití pak stačí režim Better (SP) - na TV rozdíl nepatrný a s 100GB volným místem můžete nahrávat 20, respektive 40 hodin (SP).
Záznam do MPEG-4 z praktických důvodů nepřichází v úvahu. Procesor zatěžuje při kompresi mnohem více, neumí prokládané video (obraz se musí tzv. deinterlacovat - vznikají nepěkné artefakty), tyto kodeky jsou citlivější na šum v signálu. Nikomu nic nebrání provést rekompresi kodeky Xvid / DivX - například ze záznamu HQ MPEG-2 - dodatečně. To co je dobré pro kompresi DVD filmu na 1-2 CD, není pro běžný nekvalitní signál vždy tou nejlepší cestou - to potvrdí každý, kdo chtěl digitalizovat své domácí video s tím, že si uloží do archivu několik CD.
Závěr: Myslím si, že TV / Video / HDD recording funkce jsou u DiGiMatrixu na docela vysoké úrovni. Pokud máte kvalitní signál a můžete si dovolit nahrávat v kvalitě HQ nebo SP, zastane DiGiMatrix poměrně hladce funkci HDD video rekordéru. Trochu mrzí, že v uvnitř není tolik místa, aby bylo možné použít klasickou (čti levnou) DVD vypalovačku - malou záplatou je možnost spojení s "dospělým" PC gigabytovým ethernetem nebo bezdrátovou sítí...
Testy a závěr
O výkonu integrované grafiky SiS 315 vypovídá její výkon v oblíbeném 3D Marku 2001.
Nemusím předkládat další testy, abych dokázal, že tento "stroj" na hry opravdu není. Limitem pro něj jsou hry vydané ho roku 2000 (s Unrealem Tournament ani¨s originálním Half Life pochopitelně neměl DiGiMatrix žádné problémy).
Pro zajímavost uvedu ještě několik výsledků běžných testů...
Výsledky testu PC Mark 2002:
Výkon celého počítače odpovídá kancelářskému počítači, který je vybavený čipovou sadou i845 (či spíše i845G). Procesor není pochopitelně výkonově omezený, propustnost paměti je poněkud nižší než je dnešním standardem. Nejslabším článkem je, podle očekávaní, grafický akcelerátor SiS 315 - na druhou stranu, pokud nebudete hrát 3D hry, nebudete o výkonu grafiky nijak uvažovat.
Závěr
Na DiGiMatrix se musí pohlížet v kontextu jeho předkládaného použití. Předpokládám, že může být ozdobou kanceláří, kde se uplatní jeho exkluzivní design a DVI výstup (zde může zazářit například při prezentacích), stejně tak může dobře dělat společníka plazmové TV (toto použití je v letácích ASUSu zmíněno několikrát). Ne každý potřebuje brutální (a řekněme si časti zároveň hlučný) 3D výkon - část lidí více ocení elegantní design, tichý provoz spojený se stále dobrým výkonem, který neomezuje přehrávaní DVD a DivX, systém, který zvládne kompresi do MPEG-2, editaci grafiky - nemluvě o veškerých "kancelářských úkonech", včetně intenzivního využití Internetu.
Zdá se, že klíčovou aplikací DiGiMatrixu jsou multimediální aplikace - zejména nahrávání videosignálu na harddisk - díky tomu jsem "znovu objevil" možnost nahrát si svůj oblíbený zápas a pak jej procházet krok po kroku (kdo by si dnes také hrál s videem, když víte, že tam uvnitř je nějaký tenký, magnetický pásek, který se stále "ojiždí"... že? ;-)
A i když systém má své mouchy (zejména odezva na některé povely je docela pomalá), jedná se o jednoznačně pozitivní krok zcela novým směrem. Pokud by se ještě firmě ASUStek podařilo postavit podobný systém na bázi platformy Intel Centrino, vybavit jej Radeonem 9600 s možností osazení DVD - R /+R vypalovačky... to by ještě bylo!
P.S. ASUS DiGiMatrix patří, díky své bohaté výbavě (a taky kvůli tomu, že obsahuje poměrně drahou notebookovou mechaniku DVD/CD-R): bezdrátová WiFi karta se softwarovým Acces, Pointem, integrovaný TV tuner, Radio, dálkové ovládání... mezi relativně drahé minipočítače. Jeho cena se pohybuje pod 14 000Kč bez DPH (19%).
Za poskytnutí PC k testu děkujeme firmě LEVI.
Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz
Jinak GJ
Souhlas. Taky se mi to jevi jako jako hracka z trziste, nebo hifina pred dvaceti lety...Vzhled teda nic moc, ale nekomu se to mozna libit muze. Skoda te chipove sady- Shuttle, AOpen a MSI uz maji davno neco novejsiho, co se da pouzit i s novejsim Intelem, nebo u nas oblibenejsim AMD...
rychlejsie by to nebolo ani v linuxe lebo OS ti bere asi 0.001 CPU time a ostatne aplikacia tak neotravuj! (sam mam linux);
A hlavně AMD; míň peče - víc jede!
Anebo na necem, co ma slouzit jako prehravac DVD/CD/MP3 nebo TV budes hrat hry?
A bude to jeste vubec tichy?
Ja teda nevim, ale kam myslite, ze je to urceny? Na hrani her? Na praci?
Na ty cinnosti, ktere ma v menu, ty 2GHz s prehledem staci. Takze na co lepsi procak anebo chipset? (kdyz vynecham ziskani novych ficur/portu)
Ja bych si spis predstavoval o neco nizsi cenu a lepsi zvukofku.
I když, hrát hry na TV jsem párkrát zkoušel a moc se mi to líbit (je fakt, že to neni ostrý)....hezky dřepnout do sedačky, bezdrát kl. + myš a pařit
ALE..... má to dálkové ovládání? Možná jo, jen mi to v testu uniklo. Jako největší mínus, vedle použité čipové sady a s tím související grafiky vidím v tom, že to nemá ANI JEDEN rozšiřující PCI slot, do kterého bych mohl strčit například kartu pro příjem SAT TV (SkyStar2 nebo něco takového). Taky hclazení mohlo být vodní nebo něco podobného, větší velikost skříně by asi nevadila. Co obsahuje uvedená cena? Co je nutno dokoupit?
Celkově mám pocit, že jde o další zařízení vše-v-jednom pro oblast, kam se mnohem víc hodí dvě zařízení. Pokud si koupím normální miditower PC se slušnou TV kartou a DVD vypalovačkou a k tomu stolní DVD přehrávač s FM tunerem, tak mám (troufnu si říct za stejné peníze) to samé a bez problémů s ovládáním.
Správná cesta je podle mě úplně opačná. Řada lidí má PCčko v obyváku a není problém ho připojit k televizi a repro sestavě. Každého ale otráví nutnost nabootovat celý OS, když si chce třeba jen pustit rádio. Tady by podle mě byl extrémně užitečný nějaký minimální OS, který by umožnil jen základní práci s multimedii, a přitom hodně rychle naběhl. Z recenze jsem pochopil, že pro zařízení typu ASUS DiGiMatrix už jsou takové věci k dispozici. Kdyby se začalo pracovat na podobném software i pro stolní PC, a kdyby to dobře fungovalo, jistě by to byl krok správným směrem. Pardon za delší příspěvek. Mám vážné problémy se stručností