Hlavní stránka Multimédia PC Šťoural Z deníčku PC šťourala: Pěnička a Paraplíčko
Z deníčku PC šťourala: Pěnička a Paraplíčko
autor: Vopička Ondřej , publikováno 22.10.2004
Všichni moc dobře víme, že výpočetní technika a záležitosti s ní spojené nefungují vždy zcela podle našich představ. Každému se jistě nejednou stala nějaká příhoda nad níž se ještě doteď pozastavuje (ať už s úsměvem či se zděšením). A jelikož tyto úsměvné historky ke světu osobních počítačů neoddělitelně patří, tak jsme se rozhodli, že se pustíme i do této oblasti a každé páteční odpoledne vám pomůžeme se trochu odreagovat na nadcházející víkend. Berte to tedy s jistou dávkou nadsázky... a ponořte se do příběhů, jež "napsal sám život" :-)

Okolnosti a situace, potažmo i postavy vystupující v následujícím textu jsou smyšlené a jakákoliv podobnost s existujícími osobami je náhodná, či zcela neúmyslná.

Prostopážnost jedinců, mezi které se šťoural také řadí, lehkomyslnost institucí, politická nálada a ne vždy nezkažená morálka přináší s sebou řadu situací více či méně úsměvných. "I hleď to hříšníků sémě co uvrhne to plemeno celé do apokalypsy vlastní" napsal jakýsi svatý do nejtištěnější knihy všech dob. Více či méně měl pravdu.

Vše se semlelo velice rychle. Katalyzátorem všech událostí byl nechvalně známý Klein, který jednoho večera v baru přišel s podivným sdělením. Houpavá chůze (přebíhání mezi zákopy), bomber a kšiltovka naražená do čela nevěstila nic dobrého. Nejdříve jsem si myslel, že se snaží utajit před nějakou ženštinou, ovšem co poté vylíčil, nebylo o moc lepší. Krátký dialog, ne nepodobný tomu z filmu Kolja, byl ve stylu "Špatný, špatný..." a z následných útržků jsem pochopil, že Klein byl dopoledne přizván k jakémusi výslechu na Policii. I když jsem se dušoval, že s jeho krabicemi plných CD-R nemám vůbec nic společného, tak vyšlo najevo, že muži zákona vlastní jakýsi seznam (black-list, hehe) jmen, mailových adres i adres bydliště. Rozlícen na Kleina jak se mé jméno ocitlo na tomto listu jsem zvýšil tón hlasu. Klein udělal jen "pšššš" a nenápadně se podíval kolem, paranoidně zmámen sledováním seriálu 24h, zda-li ho někdo nesleduje. "Až si pro tebe přijdou. A oni přijdou, tomu věř". Když jsem se snažil vyzvědět z Kleina další info o proceduře, která mne zřejmě měla čekat, dostal jsem se jen odpovědi (znovu ten Kolja): "Jsou dva. Ten jeden je příjemnej.. ale ten druhej... ten je vostrej jak břitva.". Řekl jsem ještě něco ve smyslu, že Klein je debil a šel domů.

Druhý den mi skutečně byla doručena obsílka k vyzvání pro "Podání vysvětlení" a dostavení se do centra neřesti v Kongresové ulici. Podepsán byl jakýsi kapitán, což mne utvrdilo v mínění, že na mne nebudou šetřit. Znovu jsem volal Kleinovi, avšak "účastník tohoto čísla neexistuje". Později se vysvětlilo, že vinou a paranoiou sklíčený Klein změnil nejen číslo, ale i mobilního operátora. Když jsem pak Kleina asi po 2 dnech navštívil, překvapilo mne, zejména jaká "čistka" byla provedena v jinak přeplněné skříňce médií a dále německé Windows 98 na Kleinově zánovním AthlonuXP 2600+ na nForce2. Rovněž jeho oblíbené černé tričko s nápisem "Absolutely illegal" bylo vyměněno za "Končím s chlastem". Klein mi posléze ukázal blyštivě originální německé 98čky a asi třikrát natáčel duhové CD proti světlu, abych důkladně viděl mizející a objevující se logo "okýnek". Znovu jsem na Kleina přitlačil s cílem dozvědět se prapůvod ocitnutí se mého jména na black-listu vlastněném na Kongresové. Klein tvrdošíjně tvrdil, že neví, a velmi se ho dotklo, že jsem ho několikrát označil za paliče a warezáka. Klein mi pak chvíli vysvětloval, že mé aktivity na P2P sítích typu kaazaa, edonkey a DC nejsou o moc lepší a pro jistotu mi dal okopírovaný text autorského zákona, abych se naučil. Kleinovy blbé výmluvy jsem už neposlouchal a nechal ho napospas jeho paranoie a německým W98, kde mne zejména zaujala nabídka START a možnost "Herunterfahren" což je obdoba "Vypnout" :-) Ale Herunterfahren je daleko lepší :-D.

V den to sváteční jsem poctivě oblékl "slušňácký" svetřík a nasedl do svého draka silnic s propadlou technickou a neměřitelnými emisemi. Na magistrále před sjezdem na Kongresovou jsem předvedl ukázkové porušení pravidel a střihl to obloukem k budově zákona. Dotěrný vrátný-policista mne ovšem nechtěl pustit na parkoviště to přilehlé s absurdní výmluvou, že to je jen pro zaměstnance ve služebním poměru. Upozornil jsem ho, že jsem nezávislý vyšetřovatel z ministerstva spravedlnosti, jedu za kapitánem tím a tím a ukázal mu z dálky ISIC kartu. Vrátný zkoprněl a uznal, že na chvíli zaparkovat můžu na jeho posvátné půdě a odevzdal mi parkovací lístek. Šlehnul jsem svůj vůz mezi BMW X5 a SuperB, což mělo výrazný estetický vliv na všechny přítomné vozy na parkovišti. Chůzí houpavou jsem pak zamířil k hlavnímu vchodu s menší přestávkou na schodech, kde zevlovala partička pokuřujících těžkooděnců.

Ve vrátnici, nebo jak to nazvat, jsem ukázal své krásné předvolání, byl jsem zrentgenován, asi 3x propípán detekčním rámem a nakonec po předchozím telefonickém hovoru poslán do 3. patra do dveří, jejichž číslo jsem zapomněl už ve výtahu. Po chvilkovém bloudění chodbami si mne všiml utrápeně vypadající příslušník a vyzval mne jménem. "Tady, tady", zahlásil jsem a pro jistotu mu nedbale zasalutoval. "Tak jdeme, jdeme" mne znovu vyzval a pokynul rukou. Paraplíčko, jak jsem ho okamžitě pracovně nazval, byl muž něco mezi 40ti a hrobem a jeho postava skutečně připomínala rozevřené paraple. Utéct mu rychlou chůzí by asi nebyl moc velký problém :-)

Kancelář, nebo spíš buňka, dá-li se to tak nazvat, rozhodně nepůsobila útulným dojmem. Celému prostoru dominovala velká nástěnka s podivnými hesly a grafy o kriminalitě (křivka exponenciálně rostla), stůl nepodobný tomu, jaký každý z nás pamatuje ze školních lavic, vyslýchací lampička a nepohodlná židle. Paraplíčko na mne působil smíšeným dojmem a v tu chvíli jsem si nebyl jist, zda-li on v této šarádě zahraji roli zlého nebo hodného. Po zkontrolování mého ID jsem byl vyzván k vyplnění jakéhosi dotazníku, kde jsem se prakticky vzdal zřejmě všech práv co člověku základní listina svobod poskytuje. To už do dveří vešel druhý "výslechář" a bylo hned jasné jak jsou rozděleny role. Nenazval bych to hodný a zlý. Spíše zlý a ještě víc zlý. "To je on?" zeptal se s výrazem drsného Harryho a usadil se na stůl. Pěnička byl o poznání mladší než Paraplíčko a vyvolával ve mne pocit člověka, který nejdříve střílí a pak křičí "stůj!".

Z deníčku PC šťourala: Pěnička a Paraplíčko
Zleva : Šťoural, Pěnička, Paraplíčko (obrázek exkluzivně pro PCt, @2004 by J.C.)

Celý problém a procedura, kvůli které jsem byl v podstatě přizván, se točila okolo jakéhosi pana D z Brna, který vystupoval pod nickem CopyDragon. O CopyDragonovi jsem kdysi slyšel, ale to už bylo hodně, hodně dávno, ještě v dobách 3,5" disket a hrách na 386. Údajný pan D, měl poctivě vedenou účetní agendu v excelu ve stylu "kdo, kde, kdy, za kolik, proč, s kým a na co". Opravdu jsem neměl tucha, zda-li jsem někdy před 10-ti lety vlastnil nějaké diskety od CopyDragona. Aktivity D však šahaly i do doby nedávné, což jsem popravdě znegoval a Pěničkovi s Paraplíčkem vylíčil. Připustil jsem, že CopyDragon mi něco říká, ale že to je už pár let.

Paraplíčko ťukal tlustými prsty do klávesnice závratnou rychlostí cca 20 úderů za minutu a z toho bylo tak 6x Backspace. Pěnička si mne měřil pohledem a ukázal do rohu, kde se povalovalo několik krabic plných CD-R. "Počítač máte, že jo?". Odpověděl jsem pozitivně. "CDčka pálíte, že jo?". Nechápavě jsem rozhodil rukama jako že "co to je ?". Pěničkova trpělivost přetékala a snad aby se uklidnil, začal si pohrávat se svojí tomfou. Zpocený Paraplíčko dokončil první část textu a hluboce si oddechl. "Takže žádného pana D neznáte?". Neznám, nemám, nikde jsem nebyl. "Jste si jistý?" znovu se zeptal a svraštil obočí jako Čech v Milionáři.

Pěnička slezl ze stolu a procházel se po místnosti jako tygr před večeří. Během této chvíle pronášel monolog v němž jsem stačil pochytit jen slova, která mi v tu chvíli přišla jako hodně legrační. Jednalo se o "Pirát", "Přepalování", "Kontraband", "déévéédéé", "wvéwéwé", "majl", "poštovní poukázka typu C", "ilegální" a naprosto kouzelné slovo "uyndouuuzz" :-) Popravdě jsem Pěničkovi a Paraplíčkovi vysvětlil, že posílání CD poštou dělá asi jenom debil, a že jsou ve svém vyšetřování tak 4 roky zpátky za dnešními trendy. No takhle exaktně jsem to neřekl, ovšem něco v tom smyslu. Paraplíčko působil spíše nezasvěceně, ovšem na Pěničkovi bylo vidět, že se v problematice vyzná, leč podniknout nemůže totálně nic. Bylo mi ho v tu chvíli líto, z drsňáka se Pěnička proměnil vcelku v normálního člověka. Myslel jsem, že celý monster-proces je u konce, ovšem to si jen Pěnička s Paraplíčkem v mžiku vyměnili role.

Paraplíčko prudce odsunul židli, ukázal na mne a "tak jak teda mi chcete vysvětlit, že je vaše jméno v počítači D". Pěnička se mne zastával a asi mi chtěl i pomoci: "Třeba jste si objednal nějaký kousek hardware, nebo třeba prázdná CD?". Popravdě jsem zopakoval, že nemám tucha, jak se ocitlo mé jméno na CopyDragonově listu a poznamenal, že mne to už tady moc nebaví. Pěnička mi nabídl minerálku, ovšem to už jsem řekl, že tato směšná obvinění mne samotného uráží a převzal otěže výslechu do svých rukou. Nevím, kde se ve mne vzala ta síla, ovšem během minuty jsem demonstroval, že pokud si člověk chce sehnat nějaký software, tak tou nejposlednější cestou je objednávat to od CopyDragona z Brna, nota bene emailem a zasílat dobírkou poštou. Pěnička i Paraplíčko zřejmě uznali mou nevinu a dali mi podepsat vytvořený protokol. Rychle jsem přelítl text a ocenil férovost Paraplíčka, který skutečně poctivě zapsal celé vylíčení bez žádných dovykonstruovaných tezí. Pěnička se mne ještě zeptal, jestli nechci nějaká média za 10Kč/ks, že jich tu má plný karton. Řekl jsem, že ne a podal mu na rozlučku ruku.

Když jsem opouštěl ve svém voze parkoviště, vrátný-policista mne vyzval k opětovnému předložení průkazu, že prý žádná návštěva z ministerstva spravedlnosti nebyla hlášena a navíc v takovémto voze. Řekl jsem, že si mne s někým spletl a využil otevřené závory a projel. Má první cesta znovu mířila za Kleinem, kterému jsem byl připraven vpálit celou pravdu do očí. Klein nebyl CopyDragon, ovšem to, že pocházel z Brna, jistě nebyla shoda náhod. Vytočil jsem tudíž jeho číslo (při jízdě vozem) a zlostně s tím praštil, když se ozvala znovu hláška o "neexistujícím účastníkovi".

Ale to už je jiný příběh...

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
22.10.2004 15:40:34   0.0.0.xxx 1210
jeste, ze jste nezklamali uz se 2 dny tesim : p
22.10.2004 15:45:12   0.0.0.xxx 1412
Tak to bylo asi nejslabsi z cele serie. Radeji se vratte k prvnimu clanku a napiste zase nejake hlady s panem L.
Nekoiupil si treba nedavno super vyhodny pocitac z Hypermarketu (akcni sleva 30 %) Pentium 3 GHZ (ALE JEN cELERON a k tomu 64 MR Ram A INTEGROVANE VSE NA DESCE, zatr Capslock, no nic)
22.10.2004 15:46:51   0.0.0.xxx 3113
Sakrafix, tolik preklepu ... nejaky nahled ani nebyl ... takze ma byt:
hlady = hlody
Nekoiupil = Nekoupil
64 MR = 64 MB
22.10.2004 15:47:33   0.0.0.xxx 1211
Souhlasim, tohle je bohuzel nejslabsi clanek z cele serie, tak nejak mi na tom ani neprislo nic vtipneho, spis jsem to cetl s hruzou jako detektivku.
22.10.2004 15:50:14   0.0.0.xxx 1212
jak pravi jeden muj kamos "Mam tucnaka, nekradu" jeste ze to plati i o me uf
22.10.2004 16:01:39   0.0.0.xxx 1212
me si takhle pozvali kuli slavnemu programu "pokec" nebo jak to bylo.... pry to ten debil ukrad a pak prodaval na diskete ....
kdo to nezazil nepochopi... me kuli tomu uvolnovali z vyucovani : p
22.10.2004 17:00:51   0.0.0.xxx 1313
MARINAKX loool presne kvuli tomu samemu sem byl taky na vyslechu,ale uz je to par roku
22.10.2004 19:50:54   0.0.0.xxx 1310
uz by moh byt venku tak ho muzem spolecne zalovat za psychickou ujmu a usli zisk : )
22.10.2004 21:47:37   0.0.0.xxx 1112
Jo tohle se mi stalo taky :o)
22.10.2004 22:05:47   0.0.0.xxx 1310
O me taky!!!
22.10.2004 23:43:17   0.0.0.xxx 1212
Každy tyden se těsim na tvuj članek a opet jsi neklamal

je realy sqvely.

jen by me zajimalo kde sehnat tricko "ABSOLUT ILLEGAL"

to chci!
23.10.2004 00:56:40   0.0.0.xxx 1211
Nevím kde sehnat triko s nápisem "Absolute Illegal", ale mrkni se sem:
http://www.thinkgeek.com/tshirts/

;)
23.10.2004 09:19:23   0.0.0.xxx 1212
Grrrrrrrrr.... uplne o nicom....
Co tak radsej nejaky new hardware?????!!!!
Otrasne clanky...
23.10.2004 10:08:16   0.0.0.xxx 1412
ale ted je to uplna havarie.Melo by se to zrusit.Ty prvni 1-2 clanky se dalu ale tak to vypada ze autorovi dochazi fantazie.Radsi nez psat blbosti tak nepsat vubec.
23.10.2004 13:16:43   0.0.0.xxx 1312
No možná je pravda že tenhle byl trochu slabší ale i tak byl super moc jsem se pobavil snad i proto že mám již za sebou podobné procedůry těším se na příští ps: mam wokna (kradu)
23.10.2004 13:29:18   0.0.0.xxx 1211
moc rad si ctu stourala jen tak dal
23.10.2004 20:02:31   0.0.0.xxx 1113
Já nechci moc kritizovat,ale co tady pořád pohledávaj takový s prominutím kraviny?Jasně je to ze života....ale mě zajímá HW a SW a ne kdo,kde s kym a za kolik...řek bych že jednou či max dvakrat a dost...tím ale nechci hanět tvou práci,jen tak dál,ale spíš si to vydej knižně...Čus
23.10.2004 23:19:00   0.0.0.xxx 1213
no darmo,policia vzdy bola a aj bude zaostala vo vysetrovani tychto vecii ohladom PC a paleni a tahani a tak..ved viete..a najsamlepsie je ked zo seba robia totalnych čavovze proste oni su naj..ze do toho moc vidia)
23.10.2004 23:20:08   0.0.0.xxx 1116
nevie nahodou niekto kde sa da zohnat na nete obzarok alebo triko s motivom drum and bass mafia?)))))
24.10.2004 12:18:53   0.0.0.xxx 1212
Jen tak dál ...
24.10.2004 15:21:42   0.0.0.xxx 1312
jsou to dobre pribehy ze zivota...
Tento byl stejne dobry jako minule akorat o jinem tematu.

Komu se to nelibi at to necte ne?? Nemusite se tady rozcilovat!

Cao
24.10.2004 16:33:48   0.0.0.xxx 1311
Mam v nem vse co potrebuju. Jede mi v nem vse co potrebuju. Takze ten nejzavaznejsi problem s M$ mam vyreseny.
24.10.2004 16:44:19   0.0.0.xxx 1112
... ktery v tomhle dela u Policie. A vyzna se v tomhle sakra dobre. To je jenom taktika, ze delaji ze sebe pri vysetrovani blbce. (no obcas to nedelaji) :-) Protoze se najdou mezi nama takovy "frajeri" a "machri", kteri si pak nevidi do huby a vykecaji i co nevi, jenom aby pred nima zamachrovali.
24.10.2004 21:26:33   0.0.0.xxx 1312
SUPER!! chlamacka jak prase..:-))
25.10.2004 08:37:23   0.0.0.xxx 1211
Na tom neco je, mohla by to byt dost dobra taktika ... ti "machri" by se fakt mohli pekne prokecnout.
25.10.2004 09:05:00   0.0.0.xxx 1313
Flegy, nutí tě někdo, abys to četl?
25.10.2004 09:16:17   0.0.0.xxx 1412
Libilo a moc, vic nez predchozi. Ctu to v pondeli, kamosi kolem programuji a ja se snazim nevyprsknout smichy, mame moc prace sotva stihame. No stejne se s nima nemuzu podelit protoze nejsou cesi - tezko by se mi to prekladalo. Jen tak dal... pro me byl tento dil nejlepsi.
25.10.2004 16:55:11   0.0.0.xxx 1212
mno ja myslim ze nejaky ten "warez" uz mame za sebou vsichni takze se to hodi at aspon clovek vi co jim tam ma rict ze?
25.10.2004 19:55:04   0.0.0.xxx 1114
pokud se to nekomu nelibi at to necte.....

Musim chvalit, dycky se na to tesim at mi aspon neco po tydnu zlepsi naladu :-)
26.10.2004 03:05:18   0.0.0.xxx 1213
Je to nejaky trosku slabcejsi, nejak moc veci xmichu uz tam nebylo.
26.10.2004 13:49:32   0.0.0.xxx 1312
Musim se pripojit k nespokojencum. Kvalita techto clanku ma zjevne sestupnou tendenci. Zatimco u 1. clanku jsem se nasmal az dost, v tomto clanku bylo k pousmani akorat "uyndouuuzzz". A argumenty "komu se to nelibi at to necte" neberu. Zamyslete se ... Jak muzu vedet jestli se mi to libi, kdybych si to predem neprecetl? Kdyz se mi to potom nelibi, muzu byt pravem rozhorcen, ze jsem s tim promarnil cas, ktery jsem mohl venovat lepsim vecem. A jestli chce nekdo reagovat tim, at si sam zkusim neco napsat kdyz tu kritizuju, tak rikam, ze nic psat nebudu, protoze na to nemam. Umim jiny veci ktery delam dobre, ale psat clanky tak aby mely hlavu a patu neumim. To ale neznamena, ze je nemuzu kritizovat. Pokud nekomu nechutna jidlo v restauraci, tak se k tomu taky vyjadri nelichotive ikdyz ho sam uvarit neumi. Ale nechodi prave proto do restaurace aby se dobre najedl? Nechodime prave na PCTuning abych cetli kvalitni clanky?
26.10.2004 16:44:21   0.0.0.xxx 1313
Souhlasím. Jenom s tím rozdílem, že mi na těhle článcích nepřijde nic směšného, ani náznakem. Pokaždé žasnu, kolik lidí tady píše že se tomu hrozně chlámali. To fakt nechápu...čemu jako? Většinu z těch situací jsme asi všichni zažili (tohle teda zatím ne, bohudík) a nechápu snahu autora z nich vytěžit něco, co v nich není. Můžu Vám tady vyprávět, kterak jsem šel nakoupit hardware, jak jsem na policii vysvětloval dopravní přestupky atd...ale proboha proč a co je na tom k smíchu, stalo se to každýmu. "Promě zamě" si to sem pište dál, pokud to někoho pobaví, chtěl jsem jenom napsat svůj názor. Váš server mám vcelku rád a myslím, že "užitná hodnota" tohohle a článku o technologii DVD ze včera, je jak se říká nebe a dudy.
26.10.2004 22:16:54   0.0.0.xxx 1410
to Roman = ahoj suchare

)
27.10.2004 12:30:52   0.0.0.xxx 1211
Nekdo jej ma, nekdo ne. Smich je zdravy a kdo se neumi zasmat toho je mi lito, prichazi o dost. Jinak vsiml jsem si, ze ruzni lide se smejou ruznym vecem. Mne napr. vubec nepripadaji smesne nektere gagy z americkych filmu.
27.10.2004 16:38:54   0.0.0.xxx 1211
Ale prd. Nebudu Vám tady rozmlouvat, že nejsem suchar. Směju se rád a mám k tomu hodně příležitostí, nejen v práci.
Ale tohle a série Troškových filmů Kameňák mi přijde jako tragédie.
27.10.2004 22:18:42   0.0.0.xxx 1011
idealne citanie k vecernemu cisteniu zubov.
skoro nic ine tu necitam
28.10.2004 12:27:40   0.0.0.xxx 3410
zda se ze autor ma dost bujnou fantazii..BMW X5 a Superb na parkovisti pro zamestnance fizlarny haha..jinak tento clanek je na urovni 12leteho ditete, ty dva drivejsi byli daleko lepsi..
24.1.2005 18:39:17   0.0.0.xxx 1312
jen si dělejte prdelky...
11.5.2005 10:54:02   0.0.0.xxx 1212
se nesmej a radsi si nekdy na tu kongresovou zajed, budes se moc divit, co tam obcas parkuje za brusy..a ano, skutecne na zamestnaneckem parkovisti..

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.