Hlavní stránka Multimédia Flash a MP3 MP3 z dílny Creative: Zen Nano Plus a Muvo TX SE
MP3 z dílny Creative: Zen Nano Plus a Muvo TX SE
autor: Kyselý Lukáš , publikováno 24.8.2005
Seznam kapitol
1. Zen Nano Plus(512MB)
2. Muvo TX SE(1GB)
3. Závěr
MP3 z dílny Creative: Zen Nano Plus a Muvo TX SE

Dnes se po delší době opět podíváme na osobní MP3 přehrávače s vestavěnou flash pamětí. Téměř každý výrobce se dnes snaží ukrojit si na obrovském trhu přenosných zařízení svůj díl. A výjimkou nemůže být ani společnost Creative, která si brousí zuby na pozici světové jedničky v mp3 přístrojích - pomoci ji v tom mají i dva testované modely: Zen Nano Plus a Muvo TX SE.


MP3 z dílny Creative: Zen Nano Plus a Muvo TX SE
Creative svůj přehrávač umístil do krabice laděné do modra s vyobrazenou rozčeřenou vodní hladinou

Zen lze zařadit do střední třídy kategorie přehrávačů s pevnou flash pamětí. Pokud si ho tedy koupíte, dostanete moderní přehrávač, kterému žádné významné funkce nechybí, ale na druhou stranu nadstandardních specialit (jako je například barevný display nebo dotykové ovládání) se taky nedočkáte. Rozhodně ale stojí za seznámení, a tak se na něj podívejme blíže.

MP3 z dílny Creative: Zen Nano Plus a Muvo TX SE
Již na této první fotce samotného přehrávače je vidět, že Creative se vzhledem nijak neexperimentoval

Vzhled a ovládání

Po vysvobození přehrávače z krabice jsem byl mile překvapen rozměry a váhou tohoto modelu. Podívejme se na ně v číslech. Velikost modelu je udávána na 33,5 x 65,5 x 13,0mm a hmotnost bez baterie dosahuje 22g. Po vložení baterie se váha vyšplhá na 34 gramů, takže ani při nošení na krku o něm téměř nebudete vědět. Kryt přehrávače je vyroben z pevného plastu, takže  jestli patříte k milovníkům kovových prvků tak Zen není pro vás. Nicméně ani po vystavení zátěži (například silným stiskem rukou) přístroj nevydal ani sebemenší náznak zavrzání.

MP3 z dílny Creative: Zen Nano Plus a Muvo TX SE
Zde jsou vidět všechny ovládací prvky.

Ovládání lze považovat za téměř ideální. Na tomto modelu jsou umístěny pouze tři tlačítka a jakési ,,polokolečko" které slouží zároveň jako čtvrté tlačítko. Jejich rozměry jsou zvoleny velmi vhodně, proto i lidem s většími prsty nebude ovládání činit žádné potíže. Jedinou výtku bych měl ke zvuku který vzniká při stisku tlačítek. Ten je dost silný a působí poněkud plastově. Přibližme si nyní funkce, které jsou ovládacím prvkům přiřazeny. Tlačítko vedle displeje slouží, jak k zapnutí/vypnutí, tak i jako Play/pause. Dvě tlačítka uložená po straně slouží pouze k regulaci hlasitosti. Poslední kolečko využijete pro pohyb a potvrzování v menu a k posunu, nebo přetáčení skladeb.

MP3 z dílny Creative: Zen Nano Plus a Muvo TX SE
Zen při srovnání s klasickou platební kartou

Displej a menu

Jak jste si mohli povšimnou z fotek umístěných výše, displej zabírá pouze malou část přední strany přehrávače. Tato volba se mi zdá poněkud nešťastná, protože i přes dobrou jemnost displeje, je zobrazované písmo opravdu mrňavé. Zajímavostí je možnost převrátit displej vzhůru nohama a tím usnadnit používání přehrávače levákům.

MP3 z dílny Creative: Zen Nano Plus a Muvo TX SE
Takto vypadá menu

Hudební funkce

Zvuk obou testovaných modelů byl velmi vyrovnaný a čistý a nebylo mu co vytknout. Horší je to s podporou formátů. Přehrávat totiž můžete jen MP3 a WMA a to je na dnešní dobu žalostně málo. Ekvalizér taky nepřináší nic nového.Vybrat si lze z režimů jazz, pop, rock, classical a normal. Rovněž nechybí možnost ručního nastavení.

MP3 z dílny Creative: Zen Nano Plus a Muvo TX SE
Ikony které zobrazují jednotlivé typy ekvalizéru

MP3 z dílny Creative: Zen Nano Plus a Muvo TX SE
Ruční nastavení ekvalizéru

Nahrávání

Nahrávání z externího zdroje poslouží těm, kteří nemají v dosahu svého kompíka a potřebují nutně zakódovat nějaký audio signál do MP3 formátu. Hodnoty pro kódování lze navolit 44.1 kHz (96, 128 či 160 kbps).

MP3 z dílny Creative: Zen Nano Plus a Muvo TX SE

Záznamy z diktafonu jsou do vzdálenosti 20 cm velmi čisté. S přibývající vzdálenosti se hlasitost zeslabuje, přesto je i z metru nahrávka srozumitelná. Největší využitelnost tohoto diktafonu bude asi na hlasové poznámky.

Rádio

Vykazovalo stabilní příjem a dá se říct, že mezi svými kolegy patří k těm kvalitnějším. Do paměti je možno uložit až 32 přednastavených stanic, takže o žádnou svou oblíbenou stanici nepřijdete. Funkci autoscan se povedlo naladit a uložit značné množství stanic, ovšem nemalá část byla pouze šum, což znamená, že je potřeba uložení doladit ručně.

Naladěné s čistým příjmem

8

Naladěné se šumem

8

Šum

7

Příznivci nahrávání z rádia nejsou o tuto funkci ochuzeni. Nelze si ovšem navolit kvalitu a tak jsou nahrávky pouze 16kHZ ,4bitové, stereo. Jak nahrávky ve formátu WAW zní v praxi si poslechněte tady.

MP3 z dílny Creative: Zen Nano Plus a Muvo TX SE

Příslušenství

V krabici najdete příslušenství, které najdete snad u všech podobných MP3 přehrávačů. Pojďme si to tedy připomenout. V boxu se nachází sluchátka USB kabel, line-in kabel, baterie, šňůrka na krk a instalační cd. Nechybí samozřejmě ani povinný manuál.

MP3 z dílny Creative: Zen Nano Plus a Muvo TX SE
Příslušenství

Spojení s PC

Creative Zen dostal klasický USB konektor, takže můžete použít kabel i od jiného podobného zařízení. Rychlost přenosu přes rychlé rozhraní USB 2.0 dosáhlo 3277 kB/s při čtení a 2185 kB/s při zápisu na flash disk.

MP3 z dílny Creative: Zen Nano Plus a Muvo TX SE
Standardní USB konektor je hned vedle Line-in vstupu

Výdrž baterií

Tento model si bere ,,šťávu" z jedné AAA baterie, která je umístěna zadní straně. Nutno je ale zmínit, že kryt baterie není napevno, tudíž jestli máte stejný talent na ztrácení předmětů jako já, tak o něj brzy přijdete. Pokud se podíváte na stránky výrobce, najdete udávanou provozní dobu až 18 hodin. Nám se povedlo dosáhnout téměř sedmnácti hodin, a jelikož toto číslo závisí na celkové zátěži přehrávače, je výrobcem udávaná hodnota poměrně přesná.

MP3 z dílny Creative: Zen Nano Plus a Muvo TX SE
Zadní část přehrávače bez krytu

Technické specifikace

Creative Zen Nano Plus

Interní paměť512 MB

Formáty

MP3, WMA

Displej

ano 92x32 pixelů
Podsvětlení displejeano (modře)

Upgrade firmware

ano

ID3 tagy

ano
Stromová adr. strukturaano
Ekvalizérano
Zvýraznění basůne
Režim Diktafonano
Linkový vstupano
FM tunerano
KompatibilitaWindows
Mass storage deviceano
RozhraníUSB 2.0
Napájení1xAAA baterie
Provozní dobaaž 18 hodin
Rozměry33,5 x 65,5 x 13,0 (ŠxVxH)
Hmotnost bez baterie22g
Hmotnost s baterií34g

 

Závěr

Creative Zen Nano plus je velice malý a stylový přehrávač. Vybrat si ho můžete z deseti zářivých barevných odstínů. Pokud vás svým vzhledem zaujal a omluvíte jeho malinký displej, tak klidně pouvažujte o jeho koupi.

Závěrečné hodnocení
KladyZápory

+ vzhled a hmotnost

-malý displej

+ snadné ovládáni

-podporuje jen MP3 a WMA

  
  
Orientační cena přehrávače 3000 Kč s DPH


 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
75 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 33.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.