Hlavní stránka Multimédia Elektronika Samsung DVD-HD870 - DVD s DiVx, HDMI a škálováním obrazu
Samsung DVD-HD870 - DVD s DiVx, HDMI a škálováním obrazu
autor: Tesner Filip , publikováno 24.7.2007
Samsung DVD-HD870 - DVD s DiVx, HDMI a škálováním obrazu

Po delší době se opět podíváme na jeden z novějších modelů stolních DVD přehrávačů. Společnost Samsung na začátku léta kompletně obnovila své video-zábavní portfolio a nabídla tak několik zajímavých kousků za velmi příznivé ceny. S rostoucím zájmem o digitální video a s tím souvisejícím poklesem výrobních nákladů se společnostem daří na trh dostávat přehrávače s čím dál tím větší výbavou a neměnnou (tedy přijatelnou) cenou. Co tedy dnes představovaný přehrávač nabízí? Obstojí v tvrdé konkurenci např. asijských neznačkových výrobců?


Obsah balení

Již tradiční a ničím nepřekvapující balení čítá běžnou kartónovou krabici s nijak zajímavým potiskem. Co je již ale na první omak překvapující, je její váha. V prvním momentě si možná budete i myslet, že jste byli okradeni a uvnitř se nenachází to, co by zde mělo být. Po jejím otevření ale budete ujištěni, že vše je v naprostém pořádku, ano, přehrávač je opravdu velmi lehký.

Samsung DVD-HD870 - DVD s DiVx, HDMI a škálováním obrazu

V krabici najdete následující

  • Samsung DVD-HD870
  • registrační kartu servisních středisek
  • dvojstránku formátu A4 se základními informacemi prvního spuštění
  • obsáhlý manuál
  • dálkový ovladač
  • sadu dvou AAA tužkových baterií
  • 3x cinch kabel pro běžné analog video připojení.

Manuál hodnotím velmi kladně, jeho Česká verze je napsaná bezchybně a velmi srozumitelně včetně základního vysvětlení běžně používaných pojmů jako jsou typy video módu apod. Vše je podpořeno dostatečnou pomocí přiloženými obrázky. Není tedy co vyčítat, manuál nezapře, že má za sebou velkou korporaci v podobě Samsungu, která si na takovéto podpoře dává patřičně záležet. Právě zde mě přístroj velmi překvapil, protože obdobně kvalitní manuál, co do bohatosti detailů samotných funkcí, ale i technických parametrů se opravdu jen tak nevidí (pro příklad snad uvedu, že zde lze vyčíst i úhlovou rychlost otáčení jednotlivých typů disků). Co již ale, bohužel tradičně, lze považovat za problém, je chybějící SCART kabel, který by u podobných přístrojů měl být samozřejmostí. Lze samozřejmě namítat, že kabeláž je jakýmsi nadstandardem, nicméně právě SCART bych narozdíl od cinch kabelů viděl jakožto nejběžnější řešení, na které by se zapomínat nemělo.

Design

Samsung DVD-HD870 - DVD s DiVx, HDMI a škálováním obrazu

Nyní již ale k samotnému přehrávači. Jak vidno z přiloženého snímku, na designu si společnost také dala velmi záležet. Přístroj se drží dnešních trendů černé se světlými detaily. Plechové krytí je střídáno plastovým čelem, překrytým kouřovým plexisklem, které ve vypnutém stavu navozuje pocit jednotné plochy z černého skla. Celé čelo je navíc zešikma zapuštěno do těla přehrávače, což znamená, že se, dalo by se říci, "dívá směrem k očím uživatele". Kvalita materiálů je slušná. Je sice pravdou, že plast mohl být poněkud tvrdší, nicméně viděl jsem daleko horší případy a o nějakém pochybení tedy hovořit nelze. Krycí plech je překvapivě pevný a nějakou ty námahu jistě zvládne. Zde ale můžeme narazit na malý problém. Zmiňovaná nízká váha totiž není jedinou vlastností, kterou přístroj vyniká. Rozměry 430 x 49 x 250 (ŠxVxH) mm totiž dávají tušit, že by mohly nastat problémy s umístěním Samsungu pod další komponenty případné sestavy domácího kina. Hloubka je v porovnání s konkurenčními výrobky opravdu velmi nízká, což ale zase na druhé straně nemusí být problémem. Právě naopak, pro některé uživatele může být tato vlastnost v podstatě nezbytností. Proto tedy doporučuji před koupí rozměry uvážit. Ke zmiňované hmotnosti pak uvedu snad jen hodnotu 2,1 kg, která hovoří sama za sebe.

Samsung DVD-HD870 - DVD s DiVx, HDMI a škálováním obrazu

Čelní panel je tentokráte vyloženě minimalistický. V pravé části mu vévodí stříbrné, čtyř směrné ovládací tlačítko (přetáčení na obě strany / Play / Stop). Ačkoli se může jevit jako kovové, není tomu tak, jedná se o plast opatřený chromovým nátěrem. Vedle něj nalezneme malé tlačítko "video sel.", které slouží k přepínání mezi režimy Composite S-Video, SCART-RGB, I-Scan a P-Scan. Jeho alternativa se nachází i na dálkovém ovladači. Pokud se budeme přesouvat postupně doleva, ke dvířkům mechaniky, mineme "skrytý" displej, poté se zastavíme u tlačítka otevírání mechaniky. V levé části čela přístroje se nachází již pouze červená LED dioda Stand-By režimu a modře podsvětlené tlačítko "power". Zmínit bych měl snad ještě reakci dálkového ovladače, který zvládá velmi slušné jak vertikální, tak horizontální úhly, nicméně jeho reakce jsou poměrně pomalé a mezi jednotlivými stisky tlačítek je nutné dodržovat dobu zhruba jedné sekundy.

Samsung DVD-HD870 - DVD s DiVx, HDMI a škálováním obrazu

Tray zásuvka se vysouvá celá a ačkoli na první pohled napovídá dojmu, že se jedná o běžnou PC mechaniku, není tomu tak. Vložit do ní lze disky o průměru jak 12, tak 8 cm. Samotné vysunutí lze potom časově hodnotit jen velmi těžko, mezi mnou testovanými přehrávači se ale jednalo o řekněme střední hodnotu.

Samsung DVD-HD870 - DVD s DiVx, HDMI a škálováním obrazu

Jako zobrazovač je v tomto případě použit velmi jednoduchý zelený LED segmentový displej, který sice zobrazuje pouze časové údaje a základní názvosloví jako "stop", či "play", nicméně záporné body přehrávači jistě nepřinese. Svým způsobem lze totiž říci, že množství údajů na displejích je často kompenzováno jejich velikostí a naprostá většina uživatelů tak ze zobrazovače čte pouze údaje časové. Displej je příjemně barevný, světelnost je dost vysoká na to, aby zajistila výborný kontrast písma i pod kouřovým plexi krytím, na druhé straně ale dost nízká na to, aby přehrávač při provozu filmového fanouška nerušil.

Samsung DVD-HD870 - DVD s DiVx, HDMI a škálováním obrazu

Zadní strana přehrávače nás uvítá konektorem SCART (zleva), optickým digitálním audio výstupem, který je hned vedle zastoupen i v koaxiální podobě. Nechybí ani výstupy PR, PB, Y component video (3x cinch), S-Video konektor, či analogový audio a video výstup (3x cinch). Posledním v řadě je HDMI konektor, podporující "upscaling" do rozlišení 720p i 1080i. Přívodní napájecí kabel je připojen napevno, což vždy zmiňuji jako mínus a nejinak tomu bude i v tomto případě. Nejedná se o výraznou chybu, v případě jeho poškození již ale uživatel narazí na problém spojený s reklamací, či obecně servisním zásahem.

Samsung DVD-HD870 - DVD s DiVx, HDMI a škálováním obrazu

Přiložený dálkový ovladač má své plusy i mínusy. Vyroben je viditelně s ohledem na kvalitu, čemuž plastové výlisky jednoznačně odpovídají. Vzhledem k napájení pomocí dvou tužkových AAA baterií vyniká i nízkou hmotností. Gumová tlačítka mají příjemný stisk a i přes jejich zdající se malou velikost je jejich vzdálenost od sebe dostatečná. Ve spodní části je ovladač viditelně "zalomen" a výborně tak padne do ruky. Problém již ale vidím při stisku tlačítek v jeho vrchní polovině. Díky podélnému zúžení ve spodní části má totiž ovladač tendenci se v ruce otáčet a s posunem palce k vrchním tlačítkům tak opora v dlani poněkud klesá. Záleží ale na ruce uživatele a o nějak výrazný problém zabraňující v užívání se jistě nejedná. Ve spodní polovině je vše v naprostém pořádku. Vykrojení zajistí, že vaše dlaň bude plně pokryta plastem ovladače a ten se tak ani nehne. Velikost mi připadá dostatečná (rozhodně se jedná o menší kousek), problém by mohl nastat jen v opravdu velké dlani. Co se týče tlačítek, již samotný pohled na čelo přístroje jasně napovídá tomu, že všechny volby přehrávače budou definovatelné právě za pomocí dálkového ovladače, čemuž tak opravdu je.

Samsung DVD-HD870 - DVD s DiVx, HDMI a škálováním obrazu

Samsung DVD-HD870 - DVD s DiVx, HDMI a škálováním obrazu

Jakožto velmi přehledný rozpis funkcí ovladače, potažmo celého přehrávače uvádím stránku z již zmiňovaného manuálu.

Samsung DVD-HD870 - DVD s DiVx, HDMI a škálováním obrazu

Mezi podporovanými disky nalezneme DVD-/+R, DVD-/+R DL, DVD-/+RW a CD-R/RW. Co se týče formátů, podporuje přehrávač DVD-Video, VCD, SVCD, Kodak PictureCD, JPEG, Audio-CD, MP3, WMA a MPEG4 (DivX a XviD). Všechny formáty je možno číst ze všech podporovaných disků, tzn. jak CD, tak DVD. Co se týče spotřeby, ve Stand-By režimu činí 3W, v plném provozu potom 14W.

Specifikace

 Model

Samsung DVD-HD870

 Přehrává formáty

DVD-R, DVD-RW, DVD+R, DVD+RW, CD-R/RW, VCD, SVCD, Obrázkové-CD, JPEG Disc, Audio-CD, MP3, WMA, MPEG4(DivX,XviD)

 Video

PSO

Video DAC 14Bit/108MH
HDMI
 AudioAudio D/A konvertor 24Bit/192KHz
AC-3 dekóder
MP3/WMA dekóder
 VlastnostiZoom v pohybu
Super Scan Přehrávání (2x,8x,32x,128x)
EZ pohled
Instant Replay
Instant Skip
Dálkové ovládání VR-7038
 VzhledBarva černá
FLT Displej - LED Modul
Ukončení předního panelu Acrylic(PC)
LED kontrolky - Zapnuto modrá LED
 VýstupyHDMI 1
SCART Connector 1
Componentní výstup 1
S-Video výstup 1
Compositní Video výstup 1
Audio výstup (L/R) 1
Digital audio výstup (Coaxial) 1
Digital audio výstup (Optical) 1
 NapájeníNapájecí napětí 120~240V
Provozní spotřeba 14W
Stanby spotřeba 3W
 RozměryŠířka 430mm, hloubka 250mm, výška 49mm
 Hmotnost2.1 kg


 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
149 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 72.9Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.