Hlavní stránka Multimédia Elektronika Multimedia v obýváku: D-Link DSM-320 a Pinnacle ShowCenter
Multimedia v obýváku: D-Link DSM-320 a Pinnacle ShowCenter
autor: Kwolek Jirka , publikováno 11.11.2004
Multimedia v obýváku: D-Link DSM-320 a Pinnacle ShowCenter
Co je to za zařízení? Přehrává počítačové soubory - obrázky, video (DivX, XviD, MPEG-2) i digitální audio (mp3, wma a zvládne dokonce i Internetová rádia) a při tom je samo nemá nikde uložené. Není to ani malý počítač, ani HiFi, není to ani DVD přehrávač nebo stále běžnější digitální rekordér, navíc neobsahuje žádné rotující části a data si bere prakticky ze "vzduchu" (WiFi) nebo ze sítě LAN. Nevíte? Možná více pochopíte po testu dvou představitelů bezdrátových domácích multimediálních center: D-Link MediaLounge DSM-320 a Pinnacle ShowCenter Wireless. {mospagebreak title=Hudba budoucnosti - domácí multimediální centra}

Představte si moderně vybavený obývák (s obrovskou sedačkou uprostřed :-)) kterému vévodí datový projektor nebo velkoplošná TV doplněná prostorovým audiem, představte si pracovnu s počítačem (nebo notebookem) nabitým až po okraj audiem, videem a fotkami z dovolené. Nebylo by skvělé mít možnost v obýváku přehrávat digitální media bez toho, abychom hlučný počítač, nebo kabely tahali do obýváku? Bylo by skvělé, kdyby to všechno fungovalo pokud možno na dálku a bezdrátově... Pokud Vás to napadlo také, tak jste právě vymysleli... bezdrátové multimediální přehrávače.

Multimediální centra

Jsou to bezhlučné krabičky určené k připojení k domácímu kinu (k TV a AV receiveru), které dokážou z počítače (nebo několika počítačů) v okolí načítat digitální multimedia - zařízení která jsou ovládána, jak jsme z obýváku zvyklí, dálkovým ovladačem. Pokud přijdou známí, nemusíte je už zvát na prohlížení videa nebo fotek z dovolené do neuklízené pracovny, ale domácí prezentačku vystřihnete v obýváku dálkovým ovladačem - prostě pohoda, jazz.

Technická realizace, ač se firmy snaží udělat mnoho, abyste o celém zázemí nemuseli nic vědět (stejný trend je typický pro dnešní spotřební elektroniku) je už trochu méně magická. Ve skutečnosti jsou multimediální centra přehrávači digitálních multimedií (s podobným základem se dnes setkáte v části chytřejších přehrávačů DVD / DivX) upravenými tak, aby uměly čerpat data z počítačů napojených na lokální počítačovou síť (ať již Ethernet 100/10 nebo WiFi 802.11b/g). Počítače v okolí pak fungují, s pomoci nainstalovaných programů, jako servery poskytující multimediální obsah. Ten pak putuje po síti podobně, jako bychom ho přenášeli v reálném čase po velmi rychlém Internetu.

Multimedia v obýváku: D-Link DSM-320 a Pinnacle ShowCenter

Poznámka: aby bylo usnadněno sdílení digitálního obsahu, zejména v domácích sítích LAN, vznikl standard UPnP (Universal Plug and Play - tentokrát se jedná o princip "připoj se k sítí a využívej ji"). Standard UPnP usnadňuje integraci zařízení do počítačové sítě: zařízení UPnP získá IP adresu, informuje ostatní zařízení o své existenci a schopnostech a samo zjistí, jaká zařízení jsou k dispozici. Datová komunikace je nezávislá na typu propojení (LAN, WiFi...), na operačním systému i programovacím jazyku a využívá běžně používané průmyslové standardy: TCP/IP, HTTP, SSDP, SOAP a XML (více o UPnP se dozvíte zde).

D-Link DSM-320 je s UPnP přímo kompatibilní (profil UPnP MediaServer V1.0), Pinnacle ShowCenter používá dosud svou vlastní (ranou) implementaci UPnP.

Multimedia v obýváku: D-Link DSM-320 a Pinnacle ShowCenter
celou situaci znázorňuje přibližně toto schéma...

Multimediální centra - předvoj budoucnosti?

Mezi prvními, kteří představili své domácí multimediální "kombajny", byla firma Pinnacle. Původní model Pinnacle ShowCenter 1000 (zkráceně SC 1000) je právě v tuto dobu nahrazován typem ShowCenter Wireless 1000g s WiFi 802.11g. MediaLounge DSM-320 od společnosti D-Link je zase u nás (ale i v Evropě) naprostou novinkou - do prodeje u nás přijde teprve v nejbližších dnech.

Multimedia v obýváku: D-Link DSM-320 a Pinnacle ShowCenter
Pinnacle ShowCenter a D-Link DSM-320 aneb Když dva dělají totéž...

Poznámka: Na první pohled vypadala recenze obou multimediálních domácích center docela jednoduše - zkusíme všechny funkce a napíšeme o tom. Po čase jsem ale zjistil, že celou věc "komplikuje" fakt, že oba přístroje lze upgradovat - lze měnit jak software v PC zodpovědný za poskytování obsahu (tzv. media server), tak i firmware obou přístrojů (flashování probíhá automaticky po Internetu). Takže se může stát, že oba přístroje se časem zbaví části svých chyb a získají nové vlastnosti. Proto následující recenzi berte jako první výlet do právě objevovaného území (o to většího, že pro obě platformy běží open-source projekty, které nahrazují originální software).

Multimedia v obýváku: D-Link DSM-320 a Pinnacle ShowCenter

{mospagebreak title=Když dva dělají totéž...}

Oba produkty vypadají téměř shodně, v obou případech se jedná o zařízení, která lze integrovat do klasické AV sestavy. Určitě nebude vadit, postavíte-li na ně video nebo AV přijímač.

Pinnacle vsadila na poněkud šlechetnější HiFi design, čelo ShowCenter je provedené z broušeného hliníkového profilu. Už pohled na čelní panel napoví, že bez dálkového ovládání nedáte ani ránu.

Multimedia v obýváku: D-Link DSM-320 a Pinnacle ShowCenter
užitečnou kontrolkou je "New Media" upozorňující na nový digitální obsah (nové soubory) v okolních PC

D-Link zase u MidiaLounge DSM-320 vsadil na plasty a elegantní proužek uprostřed, celkový dojem však není o mnoho horší:

Multimedia v obýváku: D-Link DSM-320 a Pinnacle ShowCenter
modré kontrolky D-Link DSM-320 monitoruji aktivitu komunikace LAN a WiFi

Vstupy a výstupy

Oba přístroje nabízejí prakticky stejnou paletu připojení: můžete využít RGB nebo komponentní (YPbPr) výstup, osvědčené S-Video (Y/C - konektor Hosiden) nebo, v případě krize, i obligátní "žlutý" kompozitní výstup, audio můžete čerpat ze stereovýstupu nebo ještě lépe z digitálních výstupů (optického Toslinku nebo koaxiálního S/PDIF). Co se týče digitální stránky věci, k dispozici je zasíťování pomocí LAN (10/100) i WiFi.

Oba výrobci (Pinnacle i D-Link) deklaruji komponentní Progresivní výstup (Progressive scan).

WiFi - ve slotu a uvnitř

Pinnacle ShowCenter Wireless 1000b obsahuje standardně "notebookovou" WiFi kartu 802.11b PCMCIA - bohužel, v praxi neposkytuje "béčková" WiFi síť propustnost (11Mbps, prakticky však 5Mbps), která by umožnila plynulé přehrávání souborů MPEG-2 s vysokým datovým tokem. Proto na trh nastupuje nová verze ShowCenter Wireless 1000g s rychlejším "géčkovým" adaptérem 802.11g (54Mbps, prakticky 15-20Mbps), který umí přehrávat i MPEG-2 (VOB soubory) i při přenosu sítí WiFi.

Pochopitelně propojení Ethernetovým "patch kabelem" LAN 100Mbps je sázkou na jistotu - funguje bez problémů (a s velkou rezervou) u obou typů ShowCenter.

Multimedia v obýváku: D-Link DSM-320 a Pinnacle ShowCenter
Expansion Slot je určen pro zasunutí firemní WiFi karty (802.11b/g u verze 1000g)

Poznámka: Pinnacle používá u ShowCenter pouze firemní WiFi adaptéry, výrobce nedoporučuje použití PCMCIA karet jiných značek...

Multimedia v obýváku: D-Link DSM-320 a Pinnacle ShowCenter
ShowCenter nabízí výstupy typické pro DVD přehrávač...

D-Link DSM-320 sází na integrovaný WiFi adaptér 802.11g (54Mbps), ven kouká pouze konektor pro připojení antény (ta může být externí, lze použít dodávanou prutovou 50Ohm / 2dBi).

Multimedia v obýváku: D-Link DSM-320 a Pinnacle ShowCenter
D-Link nabízí i výstup komponentní  a RGB výstup Progressive scan...

Oba multimediální kombajny je třeba pochopitelně připojit k TV (nejlépe přes RGB, komponentní nebo S-Video výstup) a také k zesilovači, nebo ještě lépe k AV přijímači (zde je nejlepší použít digitální výstup Toslink nebo S/PDIF).

Pro zvědavé - vnitřek přístrojů

Oba přístroje jsou založené na procesorech firmy Sigma Designs. Pinnacle ShowCenter používá procesor Real Magic EM8551 (datasheet je zde).

Multimedia v obýváku: D-Link DSM-320 a Pinnacle ShowCenter

Konstrukce firmy D-Link DSM-320 zase používá procesor EM8476 (datasheet je zde).

Multimedia v obýváku: D-Link DSM-320 a Pinnacle ShowCenter

Ačkoliv se to zdá, nejedná se o lepší nebo horší procesor. Každá firma jen použila jinou linii procesorů Sigma Designs (zajímavostí je, že ani 8551 ani 8476 nemá ochranu proti kopírování - Macrovision).

Dálková ovládání

Multimedia v obýváku: D-Link DSM-320 a Pinnacle ShowCenterMultimedia v obýváku: D-Link DSM-320 a Pinnacle ShowCenter

Oběma typům dálkových ovladačů lze vytknout malé nedokonalosti: výtky jsou podobné, jaké mívám k jiným typům "počítačových" DO: problémem je nižší citlivost (musíte mít čerstvé baterie a na přístroj mířit docela přesně), nejhorší je však to, že mnohé funkce nefungují podle očekávání. To platí zejména o ovladači D-Linku... například z režimu nastavení (Setup) se zpět dostanete stiskem tlačítka Setup, tlačítka Return a Menu jsou v této situaci ignorována. Není to ale nic, na co by se nedalo zvyknout - jen mě mrzí, že výrobci si s ergonomii ovládání nedávají více práce (to platí i o některých jiných výrobcích AV techniky).

Vychytávka: Pinnacle umožňuje přiřadit funkčním tlačítkům A B C funkce tak, abyste například mohli jediným stiskem spustit svou oblíbenou rádiovou stanici bez nutnosti zapínat TV.

{mospagebreak title=Jak to vše funguje?}

Předtím, než se ponoříme do technických detailů a instalace, bychom si měli probrat, jak taková práce s multimediálními přehrávači vypadá v praxi.

ShowCenter

Po zapnutí a připojení k síti (LAN nebo WiFi) je nejdříve nutné vyhledat počítače s kterými bude ShowCenter spolupracovat - budeme jim dále říkat multimediální servery (ale může to být jakýkoliv počítač nebo notebook s nainstalovaným softwarem umožňujícím sdílení multimedií).

Multimedia v obýváku: D-Link DSM-320 a Pinnacle ShowCenter

Po zvolení serveru jsou k dispozici odpovídající soubory, playlisty a složky (dále označené zelenou barvou). Showcenter nejdříve nabízí Nové soubory, pak Hudbu, Filmy a Prohlížení obrázků... Pokud si to budete přát, můžete si přístup k některým souborům pojistit PINem.

Multimedia v obýváku: D-Link DSM-320 a Pinnacle ShowCenter

Líbil se mi náhled souborů (videa i obrázků) v malém okně pod menu vlevo:

Multimedia v obýváku: D-Link DSM-320 a Pinnacle ShowCenter

D-Link DSM 320

I u produktu D-Linu vypadá situace podobně, základem je nalezení spolupracujících počítačů:

Multimedia v obýváku: D-Link DSM-320 a Pinnacle ShowCenter

D-Link vsadil na jednodušší navigaci - soubory jsou tříděné především podle adresářů. Zajímavé je, že grafiku a design v zásadě poskytuje media server (menu je ve formě HTML)!

Multimedia v obýváku: D-Link DSM-320 a Pinnacle ShowCenter

V případě D-Linku DSM 320 procházíte strukturou, která připomíná adresářovou strukturu na disku (složky a soubory).

Multimedia v obýváku: D-Link DSM-320 a Pinnacle ShowCenter

Udělal jsem screenshot z televizního "promítání diapozitivů", souborů JPEG uložených na mém počítači:

Multimedia v obýváku: D-Link DSM-320 a Pinnacle ShowCenter

...a také fragment filmu ve formátu Xvid:

Multimedia v obýváku: D-Link DSM-320 a Pinnacle ShowCenter

Možné je i přehrávání souborů MPEG-2 / VOB (uložených na DVD, které nasdílíte nebo ripovaných na pevný disk počítače):

Multimedia v obýváku: D-Link DSM-320 a Pinnacle ShowCenter

Podporované formáty - video

Oba přehrávače podporují přehrávání videa ve formátech MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4 / AVI i souborů Xvid. Není podporovaný nativní formát digitálních kamer DV (ten je ale stejně vhodné převést na MPEG-2 nebo DivX), QuickTime, formát Real Networks ani (což je největší škoda) formát Microsoftu WMV. V obou případech přehrávače odmítaly přehrávat soubory vytvořené hacknutým kodekem 3.11 (důvody jsou nejspíše jen právní) a také DivX vytvořené pomocí pokročilých funkcí (jako je např QPEL). Překvapivě žádné problémy nejsou s formátem Xvid.

Multimedia v obýváku: D-Link DSM-320 a Pinnacle ShowCenter

V praxi to vypadá tak, že na velkou část starších DivX se prostě nepodíváte (dílem je vinen hacknutý kodek sloužící k vytvoření některých souborů, dílem je problémem neodborně vyrobené video). Na druhou stranu video, které bylo připravené s odbornou péčí nedělá problémy. Obraz na TV je pak opravdu výborný (zejména použijete-li komponentní nebo RGB výstup), možná lepší, než jaký poskytují běžné TV výstupy grafických karet.

Problémem je, že současné verze firmware (listopad 2004) nepodporují zobrazování titulků (.sub, .srt) - na některých diskusních forech se však mluví o tom, že příští verze firmwaru budou už titulky podporovat. Situaci by také mohl vyřešit alternativní software (viz. následující kapitola, dnes jsem nalezl nepotvrzenou informaci, že titulky podporuje projekt Open ShowCenter).

Podporované formáty - audio

Oba přehrávače dokážou digitální linkou přenést i signál Dolby Digital AC3 nebo DTS. Základem audia u obou přístrojů je však především formát mp3 (i když občas jsou problémy s některými soubory). I tady platí, že mp3 (zejména ty s datovým tokem 192kbps a vyšším) zní lépe, než když se "tahají" přímo z počítače (jedině že máte Audigy 2 nebo M-Audio).

Podporované formáty - internetová rádia

Jak Pinnacle, tak D-Link sázejí na předplacená americká rádia (AOL Radio, Rhapsody...), která v evropských verzích firmware nefungují. Existují ale způsoby, jak donutit systém přehrávat ostatní internetové stanice (kompatibilní s mp3- nebo Shoutcast- Audiostreams). Cesty jsou dvě - od přímého zadání webové adresy (případně speciálně vytvořeným playlistem, kde jsou místo souborů adresy stanic - diskuze o DSM-320, diskuze o ShowCenter), druhým způsobem je nahrazení PC software (multimediálního serveru) alternativním (np. OXYL-BOX, viz dále).

Poznámka: ShowCenter nepodporuje v současné verzi firmware audio typu WMA což značně omezuje výběr rozhlasových stanic. D-Link WMA umí...

{mospagebreak title=Instalace, sdílení souborů a závěr} 

Někoho to možná překvapí, jinému se to bude zdát logické, ale pro připojení multimediálního přehrávače do počítačové sítě musíte udělat přesně totéž, jako při připojení nového počítače. Pro absolutní nováčky to může být problém, trochu zkušenější to však nepřekvapí.

S konfigurací je na tom (alespoň na první pohled) lépe D-Link DSM-320, zde je k dispozici jednoduchý průvodce (Wizard)...

Poznámka: následují screenshoty TV obrazovky (nastavení probíhá procházením menu na TV obrazovce).

Multimedia v obýváku: D-Link DSM-320 a Pinnacle ShowCenter

Multimedia v obýváku: D-Link DSM-320 a Pinnacle ShowCenter

Ve skutečnosti jsou údaje, které musíte uvést, v obou případech stejné (a platí pro jakoukoliv síť TCP/IP). Parametry můžete zadat ručně, nebo, pokud je v síti server DHCP (například integrovaný v routeru), můžete využít automatického přidělení čísla IP, síťové masky, brány a DNS serveru. V tomto případě začne vše pracovat ihned po připojení LAN kabelu.

Multimedia v obýváku: D-Link DSM-320 a Pinnacle ShowCenter

ShowCenter 1000:

Multimedia v obýváku: D-Link DSM-320 a Pinnacle ShowCenter

Multimedia v obýváku: D-Link DSM-320 a Pinnacle ShowCenter

Položky tykající se konfigurace bezdrátového WiFi připojení jsou pro ty zběhlé v počítačích obvyklé. Nejlepší je, je-li síť už nakonfigurována - pak jen stačí ji najít v seznamu odpovídající SSID a připojit se. I zde platí, že je vhodné data chránit šifrováním (WEP).

Media servery

Nedílnou součástí systému je instalace softwaru na počítače odkud se budou čerpat data. Software má dvě úlohy. Prvním úkolem je rychle a efektivně vyhledat a katalogizovat multimediální soubory uložené v počítači (můžete skenovat celé disky nebo zařadit jen určité adresáře). Dalším úkolem je zpřístupnění vyhledaných souborů. Zajímavé na celé věci je to, že klienty těchto multimediálních serverů mohou být i jiné počítače a dokonce i digitální PDA připojené ke stejné síti!

Multimedia v obýváku: D-Link DSM-320 a Pinnacle ShowCenter Multimedia v obýváku: D-Link DSM-320 a Pinnacle ShowCenter

D-Link

Multimedia v obýváku: D-Link DSM-320 a Pinnacle ShowCenter

Multimedia v obýváku: D-Link DSM-320 a Pinnacle ShowCenter

Server D-Linku DM-320 je poněkud jednodušší (v menu si jen "namapujete" adresáře s médii - viz. screenshot), jeho výhodou však je, že celý systém je kompatibilní s UPnP a je tudíž možné použít alternativní software jiných vývojářů.

Můžete například použít tyto servery:

  • WMC - Windows Media Connect (download zde),
  • Twonky Vision Media Server (komerční, info zde),
  • Media Server má obsahovat Nero Reloaded ver. 6.6 a vyšší (část MediaHome - info)...

Vynikající diskusní fórum o D-Linku DSM-320 je zde, diskuze na téma alternativních řešení media serveru je zde. Jen bych chtěl podotknout, že serverový software je pouze jednou z částí systému. Pokud firmware, nebo výpočetní výkon procesoru neumožňují přehrávání určitých souborů, nepomůže ani alternativní software. Serverový software má vliv na poskytování obsahu, odpovídajících datových toků a informací o souborech (playlisty, tagy...).

Media Server Pinnacle ShowCenter

Multimedia v obýváku: D-Link DSM-320 a Pinnacle ShowCenter

Software dodávaný s ShowCentrem firmy Pinnacle je už poněkud propracovanější. Ve skutečnosti se nainstaluje balík programů, včetně utilit sloužících k převedení nepodporovaných formátů na podporované (například wma na mp3).

Multimedia v obýváku: D-Link DSM-320 a Pinnacle ShowCenter
organizátor souborů ShowCenter soubory na disku nepřesouvá ani nemaže
i když je seskupujete, třídíte nebo sestavujete do nových playlistů

Základem zde nejsou adresáře ale sestavy a playlisty (je možné využít informace o žánru atd). Serverový software Pinnacle dokáže také zobrazit náhled mediálních souborů, zajímavou funkci je sledování zvolených adresářů a upozornění na nové soubory (Watch folder).

Třešničkou na dortu je spolupráce ShowCenter s TV tunery Pinnacle. ShowCenter dokáže zobrazit právě ukládaný TV signál (stačí použit funkci Time Shifting), nastavit a zrušit nahrávání apod.

I zde jsou možné alternativy, nad ostatní vyčnívají zejména tyto projekty:

  • Oxyl-Box - link je zde,
  • Open ShowCenter - více informací je zde.

Mnoho informací naleznete na tomto diskusním foru: http://webboard.pinnaclesys.com/

Závěr

Původně jednoduchý test mě vtáhl do světa nastupujících domácích multimédií více, než jsem plánoval. Je to jako objevovat dosud skrytý kontinent. Pokud s podobnými multimediálními přehrávači strávíte určitou dobu, oceníte jejich přínos až tehdy, když je budete muset vrátit. Pro ty, kteří uznávají počítačová média, ale myslí si, že centrem domácí zábavy by měl být obývák není jiná cesta - dnešní vypalování CD a DVD nebo tahání kabelů z pokoje do pokoje opravdu nemá budoucnost.

Kdybych měl srovnávat oba přístroje, nemohl bych jednoznačně říci, který je lepší. Každý z nich má své mírné výhody (D-Link používá standard UPnP a umí přehrávat VMA, Pinnacle je elegantnější a má lepší alternativní software - Oxyl-Box a OpenShowCenter, navíc se zdá, že má k využití titulků u videa poněkud blíže než D-Link). Stačí ale nový firmware a situace se může změnit ve prospěch jednoho nebo druhého. Co se týče Pinnacle ShowCenter, vřele doporučuji verzi 1000g s adaptérem 802.11g.

Poznámka: Ti, kteří nevlastní žádnou odrůdu domácího kina by určitě uvítali integrovaný dekodér prostorového zvuku. Systém by pak stačilo doplnit aktivními reproduktory 5.1.

Cena Pinnacle ShowCenter 1000g (tedy typu s rychlejším adaptérem 802.11g) se na začátku listopadu 2004 pohybovala kolem 7600Kč bez DPH (9044Kč vč. DPH).

Za zapůjčení Pinnacle ShowCenter SC 1000 děkuji firmě EXAC

Multimedia v obýváku: D-Link DSM-320 a Pinnacle ShowCenter

D-Link MediaLounge DSM-320 dodalo zastoupení firmy D-Link

Multimedia v obýváku: D-Link DSM-320 a Pinnacle ShowCenter

 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
11.11.2004 03:09:28   0.0.0.xxx 5157
Mel jsem to doma konkretne D-link.Instalace byla fakt jednoducha.Jen me mrzelo,ze jsem nemohl spustit internetove vysilani (jako zpravy atd.)
11.11.2004 07:42:28   0.0.0.xxx 6157
[playlist]
PlaylistName=Playlist 001
File1=64.236.34.196:80/stream/1040
Title1=CLUB 977 osmdesata leta
Version=2
....
NumberOfEntries=4

11.11.2004 07:49:27   0.0.0.xxx 5761
tak až bude ceny úměrná obsahu krabice... tak za ty 2litry to beru
11.11.2004 07:57:00   0.0.0.xxx 6062
To co jsem videl v ty krabici me moc nenadchlo. A navic neni to zatim lokalizovane a podpora titulku mizerna. Kdyby to dodavali i s moznosti osadit to hdd, bylo by to lepsi, ale to by se cena dostala uz asi uplne jinam.
11.11.2004 08:56:55   0.0.0.xxx 5959
za tyhle prachy je uz lepsi dreambox (verze bez disku), ktera vychazi kolem 8000,-, ma lan konektor (v pripade nutnosti si k tomu externi wifi poridim), dokaze prehravat streamovany divx
(kdyz se pusti na jinym pocitaci) ale hlavne ma aspon satelitni tuner.

Stejnak cekam, az budou pristroje, kde bude zaroven dvb-t a dvb-s, zabudovany disk, lan pripojeni, s moznosti prehravat divx, mp3, hry, nahravat porady atd...
(myslim, ze pristi vanoce uz to bude tady)
11.11.2004 09:13:27   0.0.0.xxx 6962
Tak natahnout kabel z PC TV-out do obyvaku mne stalo par Kc vcetne koncovek. Zvuk mi jde do zesilovace a do kvalitni reprosoustavy. K tomu pouzivam bezdratovou klavesnici od Geniusu pro ovladani (1800Kc vcetne opt. mysi a DPH). Zajimave je, ze klavesnice ma neuveritelny dosah temer 10m a to dokonce pres delici pricku, reaguje mi dokonce i v kuchyni za 2 zdenymi prickami (s mysi to tak slavne neni). Myslim si, ze pri mych nakladech neprevysujicich 2000Kc( bezdrat klav + natazeni dratu od PC do obyvaku k TV) si mohu dovolit mnohem vic uzivat multimedii nez s timto kramem za 9 litru.
11.11.2004 09:53:49   0.0.0.xxx 6161
Nemyslím si, že by tyto přístoje způsobily konec vypalování na CD/DVD. Nevidím žádný rozumný důvod, proč bych měl mít všechen digitální obsah jen na HDD v počítači. Jednak filmy VELMI RYCHLE zaplní jakkoliv velký HDD/HDD server. Jednak i kdybych měl opravdu velmi kapacitní HDD server, stejně bych musel mít vlastně dva, abych to měl všechno zazálohované a cena by ulítla bůhví kam. Kvalitní HDD odejde jako nic, kvalitní DVD je věčné. Takže stejně mám veškerý audio/video obsah na DVDčkách a časem budu mít na BDčkách atd. Takže ani takováhle mašinka nás rozhodně nezbaví optických disků, podle mě si to ani její autoři nemyslí, tak by tam měli sakra dát i everything readable DVD mechaniku. Proč bych k tomu měl ještě dokupovat DVD-přehráváč s DivX? Za tu cenu by tam rozhodně měla být.
11.11.2004 10:05:39   0.0.0.xxx 6266
naprosto souhlasim. Pouze misto klavesnice pouzivam dalkove ovladani a cidlo od pocitace mam vytazene na dloooouhem kabliku az do obyvaku, cimz usetrim za bezdratovou klavesnici. porizovaci cena nepresahuje 100 Kc.
11.11.2004 10:22:04   0.0.0.xxx 6364
Podobnou diskuzi jsem už zažil mockrát - při nástupu nových technologii se zdá, že to jde vyřešit i "po staru". V tomto ohledu bychom mohli vést rozpravu: proč mít doma rádio, když bychom mohli lidem zavést rozhlas po drátě (jen repro v krabici = levnější). Ve skutečnosti jsou výhody mediaserverů zřejmé, je to předvoj co bychom mohli nazvat domácím digitálním vysíláním - i když uznávám, že klienti budou v budoucnu součástí AV zesilovačů, TV, DVD, mobilů a PDA...
11.11.2004 10:30:16   0.0.0.xxx 6359
No já nevím, ale pamatuji si když jsem na CD pálil úplně všecho (tím projde na začátku asi každý: dodnes mám krabice cd - slibuji si že je přetřídím ale asi skončí v koši), dnes mě to přešlo a k digitálnímu obsahu se spíše chovám spotřebně, navíc hodně změnil internet (opravdu důležité věci - rodinné video a fotky mám ale v PC a zálohované na jednom DVD).
11.11.2004 10:38:22   0.0.0.xxx 6762
Kdybych si mohl vybrat větší disk (nebo vypalovačku, vč. Blu Ray) nebo bleskový Internet tak bych rozhodně šel do toho Internetu. Škudlení dat a programů pro strýčka příhodu je totální blbost - stejně se k tomu člověk ve skutečnosti nevrátí.
11.11.2004 10:47:29   0.0.0.xxx 6265
Já to spíš vidím tak, že se jedná o to, mít data uložené na jednom místě a přistupovat k nim odkudkoliv. DSM-320 a ShowCenter jsou vlastně klienti sítě a to je ten rozdíl. UPnP je síť a optické disky jsou datovým mediem které musíte obsluhovat "ručně". Trend také naznačuje směr ke kupování jednotlivých skladeb a filmů po síti bez toho, aby se to vůbec muselo někde zálohovat / vypálit.
11.11.2004 15:51:58   0.0.0.xxx 6262
jj přesně tak, cena 9000,- je fakt hnus...
11.11.2004 15:53:23   0.0.0.xxx 6666
Proc sou vlastne ty klacky tak velky, kdyz v nich dohromady nic neni? Nebo se jen me zda,ze by jim klidne stacila ctvrtinova velikost?
11.11.2004 16:37:02   0.0.0.xxx 6161
design, aby se to hodilo k videu, k zesilovaci apod.
12.11.2004 00:30:39   0.0.0.xxx 6263
No myslim si,ze je to zajimava vec.Ale nejlepso by bylo kdyby to prenaselo cely obraz z monitoru.
Nato bych se chtel zeptat, jestli nekdo nevi o nejakem rezeni prenosu obrazu na tv bez kabelu? Mam to trochu dal od pc k tv a protahovat kabel pod kobercem si nedokazu predstavit.
Diky za odpovedi
15.11.2004 15:46:43   0.0.0.xxx 6062
To čidlo je z TV karty? Co je to za kartu? Já jsem měl dojem, že jsem někde četl, že ten kabel musí být hodně krátký.
19.11.2004 17:31:18   0.0.0.xxx 6768
No já se k digitálnímu obsahu chvám taky spotřebně - shlédnu, smažu. Ale pokud se mi něco líbí, tak si to prostě nechám, nemažu, vypálím. Už jenom kvůli tomu, že to můžu někomu snadno půjčit atp.
19.11.2004 17:43:36   0.0.0.xxx 6262
No jo, to by se mi taky líbílo mít data pouze na jednom místě (respektive na dvou-záloha). Ruční obsluha optických disků se mi taky moc nelíbí. Jenže víte kolik stojí např. 2TB NAS? A teď si vemte, že to celé potřebujete stejně někam zálohovat, máte-li data na jakémkoliv HDD, musíte počítat že o ně můžete šmahem přijít. Teď má film na DVD přes 4GB, až bude HD video, tak bude mít film třeba 20GB. To je přeci nesmysl tím zacpávat harddisky, jakkoliv velké.
19.11.2004 17:56:18   0.0.0.xxx 6159
A co by jsi s tím bleskovým internetem dělal? Stahoval - to bys to za chvíli neměl kam ukládat. Díval se a poslouchal online? Na on-line rádií je dost, ty poslouchám pořád, ale na to stačí pomalý internet. A velmi kvalitní on-line video a TV? Ale kde? KDE JE NA INTERNETU TAKOVÝ ON-LINE OBSAH, KTERÝ BY VYŽADOVAL BLESKOVÝ INTERNET NA VELMI KVALITNÍ STREEMY? Mám linku 4Gbit down a jediné, k čemu mi to je, že se mi velké soubory stáhnou na disk rychle. a jsme zpět u toho, že to musím z toho disku někam dát...
19.11.2004 18:14:51   0.0.0.xxx 6161
Ale jistě, to není problém. Problém je ale v nízkém rozlišení televize, takže se to hodí pouze na hraní her v nízkém rozlišení a sledování filmů (hledej wireless TV, wireless TV out. Pro přenos videa a audia používají např. 802.11b. Existují bezdrátové monitory (hledej wireless monitor), mají v sobě např. Windows CE a připojují se bezdrátově např. ke Vzdálené ploše Windows XP. ALE VŠE JE TO TAK NĚJAK DRAHÉ, ŽE? Přeci jen vyjde levněji ještě jedno tiché pěkné PC s WiFi do obýváku. Nebo nějaký přehrávač v WiFi (např. Philips Streemium, nějaký KISS), nebo právě recenzovaný kousek pro nejskromější, že?
21.11.2004 20:10:13   0.0.0.xxx 6262
A jak by se Vám líbila tahle mašinka, jen jsem zatím nenašel nikoho kdo by to tu prodával. http://www.liteonit.com/DC/english/lvd_2010/lvd_2010.htm
27.12.2004 12:37:52   0.0.0.xxx 17563
http://www.trust.com/products/product.aspx?artnr=13814
cena kolem 2000kč mám to doma a docela to jde.
6.2.2005 21:16:09   0.0.0.xxx 64177
prodava se to v cechach? podporuje to prenos divx s titulkama a ac3 zvukem?

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

0 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.