Hlavní stránka Multimédia Elektronika DVD rekordér: pošlete video do důchodu!
DVD rekordér: pošlete video do důchodu!
autor: Kwolek Jirka , publikováno 19.8.2004
Seznam kapitol
1. Závěr
DVD rekordér: pošlete video do důchodu!

Možná si řeknete, že DVD rekordér není počítačové téma. Dříve by tento argument možná uspěl, dnes jsou to ale právě počítačové firmy, které dělají díru do světa spotřebního zboží. Testovaný kousek jsem například našel v typickém počítačovém velkoskladu. Stačí mu nahlédnout pod kabát a zjistíte, že Maxton MDVD-R66 (jako typický reprezentant nové generace přístrojů) má k počítačům mnohem blíže než ke klasickému videu. Pojďme se tedy podívat na přístroj, který způsobí, že VHS se zanedlouho stane historickou zkratkou... {mospagebreak title=Král zemřel, ať žije král!}

Pokrok někdy občas postupuje tak nenápadně, že si některých změn ani nevšimnete. Kdo si ještě vzpomene, že bývala doba, kdy nepostradatelným pomocníkem podnikatele byl telefonní záznamník připojený ke klasickému telefonu? Nástup mobilních telefonů proměnil tyto důmyslné, většinou hlasitě cvakající, krabičky na neužitečný šrot. Během několika let se z poměrně respektovaného zboží stal ležák o který nikdo nemá zájem...

Koho by v této souvislosti napadlo, že výměna stráží probíhá právě v tomto okamžiku u videorekordérů - ano, tento proces začíná právě teď a jsem si jistý, že za několik let po videokazetách VHS "neštěkne ani pes". Dříve neotřesený král vládnoucí obrovskou sítí videopůjčoven už po večerech začíná silně pokašlávat... je čas podívat se po nástupci...

Dost filozofie - podívejme se na reprezentanta první vlny "bezpáskových" videorekordérů, na DVD rekordér Maxton MDVD R66.

DVD rekordér: pošlete video do důchodu!

Telegraficky...

Už název DVD rekordér napovídá, že se jedná o zařízení nahrávající videosignál na zapisovatelná "prázdná" DVD media. K tomu ještě dodám, že tento rekordér umí zapisovat jak na média DVD+R (jeden zápis / mnohonásobné čtení - vhodné pro archivaci videa), tak i na přepisovatelná média DVD+RW (ty dovolují editaci a mazání, vhodné pro denní použití... o médiích se podrobněji zmíníme v jiné kapitole).

Na jeden 4.7GB disk se, podle zvolené kvality (HQ - SLP), vejde 1 - 6h videozáznamu a disk je nadále kompatibilní se standardem DVD-Video - je možné ho tedy přehrávat v běžných DVD přehrávačích. I tady platí, že rekordér nabízí všechny funkce DVD přehrávačů střední třídy a nabízí i něco navíc - například je, podobně jako většina páskových videorekordérů, vybavený programovatelným TV tunerem s možností plánovaného, odloženého záznamu atd...

Pojďme nejdříve ale nakouknout do českého manuálu. Píše se zde, že Maxton MDVD-R66 je:

 • přístroj 3 v 1: DVD a CD Audio přehrávač s MP3, DVD rekordér,
 • přehrává DVD, nahrané DVD+R/W, DVD-R/W, Audio CD, CD-R/W,
 • přehrává obrázky JPEG, audiosoubory MP3 a WMA,
 • jednoduché nahrávání sledovaného pořadu z TV "jedním tlačítkem",
 • programovatelné nahrávání (jako videorekordér),
 • zálohuje staré nahrávky v digitálním formátu,
 • televizní a kabelový tuner (až 199 stanic),
 • digitální audio výstup Cinch + optika TOC, 2 kanálový Dolby Digital encoder,
 • komponentní video výstup (Y, Pb, Pr), RGB výstup / vstup,
 • výstup 480p, PAL 625 řádek, progresivní snímání (Progressive scan),
 • čelní audio & video vstupy včetně S-Video (např. pro jednoduché připojení kamery),
 • skrývání či zpřístupnění vybraných kapitol, výběr ikon a přejmenování - editace,
 • rodičovský zámek,
 • délka záznamu 64 - 366 min. a 124 kapitol na jeden DVD disk,
 • přehrávání v oblíbeném pořadí (MDVD R66 vám umožňuje naprogramovat až 99 položek do paměti přístroje a přehrávat v určeném pořadí)

Protože papír (a web) snese všechno, pojďme se konečně podívat na vlastní přístroj...

Vzhled

I když se nejedná o přístroj známé a renomované firmy, vypadá Maxton (tedy až po odstranění ochranných fólií překvapivě dobře.

Čelní panel je nečekaně vyváženou kombinací stříbrného a zrcadlového povrchu. Pod zrcadlovou plochou vpravo je ukrytý dvoubarevný (modro - červený) alfanumerický displej, zrcadlově lesklému kruhovému ovládacímu terči vpravo vévodí tlačítko REC.

DVD rekordér: pošlete video do důchodu!
po kliknutí na obrázek uvidíte větší náhled

Celkový dojem trochu kazí nepříliš přesné logo DVD+RW, které vypadá, jako by bylo dokreslené ručně podle pravítka. Bohužel, někdy takové maličkosti kazí jinak vynikající celkový dojem za který by se nemuseli stydět ani u Panasonicu.

DVD rekordér: pošlete video do důchodu!

Příjemným překvapením jsou výborně přístupné (ukryté pod výklopnou krytkou vlevo) čelní A/V vstupy - připojení videokamery je tedy otázkou okamžiku.

DVD rekordér: pošlete video do důchodu!
potisk na zrcadlové ploše je bílý (tlačítka channel +/- a select)...

Pořádná palba vstupů a výstupu je však až v zadní části přístroje:

DVD rekordér: pošlete video do důchodu!

Výstupy obrazu jsou: komponentní (Y, Pb, Pr), RGB, S-Video, a kompozitní - přípojné body jdou diskrétní i ve SCARTu. Audio je digitální (optika i metalika) + stereo (rekordér neobsahuje dekodér 5.1 - počítá se s připojením odpovídajícího zesilovače). Jako poslední je zde anténní vstup i výstup.

DVD rekordér: pošlete video do důchodu!
nepříliš promyšlený větráček ukazuje na to, že tichá PC nejsou

Vrtěti větráčkem

Pod mřížkou vpravo se nachází poměrně kontroverzní a u podobných přístrojů často kritizovaný větráček, který ihned po zapnutí generuje v tichých pasážích docela slyšitelný šum. Chápu, že komprese videa v reálném čase je výpočetně náročný úkol, kdy je elektroniku třeba chladit, proč ale někdo nepomyslel na lepší pasivní chlazení s "nouzovým" větráčkem, případně na teplem řízený systém. Možná že by jen stačilo upravit poměrně nevhodně řešenou v plechu vyseknutou mřížku (otvory jsou malé, hrany ostré a je umístěná těsně za větrákem), která má evidentně na svědomí velkou část hluku...

DVD rekordér: pošlete video do důchodu!

Poznámka: myslím že by stačilo udělat malý vzduchovod a větráček posunout poněkud hlouběji do přístroje. Pokud by byl použitý typ s keramickými ložisky, bylo by nejspíše rázem po problému...

Ať již systém bude fungovat jakkoliv skvěle, najdou se takoví, kterým bude generovaný šum vadit - je to něco jako krásná dívka s... křivými zuby.

Zatím, s ohledem na cenu, která se v maloobchodě pohybuje kolem 10 000Kč, lze testovaný rekordér hodnotit poměrně kladně. Poměrně elegantní design a použité kvalitní materiály, velké množství vstupů (kde snad pouze chybí FireWire - údajně kvůli problematice kopírování DVD médií) lze připočítat ke kladům, šumící větráček (i když ho při reprodukci prakticky neslyšíte) je rozhodně záporem.

V další kapitole se podíváme blíže na elektroniku. Pokud chcete jen vědět jak si rekordér povede z uživatelského hlediska, klidně tuto kapitolu přeskočte a přejděte dále.

{mospagebreak title=Maxton MDVD-R66 - elektronika}

Už dříve jsem říkal, že nové přístroje spotřební elektroniky mají dnes k počítačům blíže než kdykoliv jindy. A platí to pochopitelně i tady - stačí jen nahlédnout pod plechový kryt:

DVD rekordér: pošlete video do důchodu!
kliknutím na obrázek zobrazíte jeho větší kopii

A jéje, copak to tady máme? Vnitřku prakticky vévodí počítačová mechanika DVD+R/+RW NEC ND-1100A. Musím říci, že to není tak špatná informace - mechanika je do přístroje velmi dobře zakomponovaná (přední část výsuvného šuplíku je opatřena zacvakavacím zrcadlovým "nárazníkem"), mechanika je dobře chráněná proti prachu a v případě potřeby je možné do ní nahrát nový firmware.

Poznámka: Předpokládám, že po uplynutí záruky bude možné mechaniku nahradit jiným typem (jiné produkty postavené na stejném procesoru využívají například mechaniky Actima). Nepočítejte však s podporou dvouvrstvých médií, nebo se zápisem na DVD-R /-RW.

Recenze mechaniky NEC ND-110A je zde.

DVD rekordér: pošlete video do důchodu!

Nechci abyste nabyli dojem, že celý rekordér dělá hlavně počítačová DVD "vypalovačka"... právě naopak, uvnitř najdeme prakticky celý počítač (včetně procesoru, operačního systému, firmware, paměti, "grafiky") doplněný o TV tuner.

Pokud bychom v elektronice použili klasický procesor (na mysli mám řadu - x86) záhy bychom zjistili, že pro kompresi videa v reálném čase bychom potřebovali nečekaně vysoký výpočetní výkon a velkou paměť. To je důvod, proč se v podobných zařízeních (embedded) používají specializované procesory se speciálními operačními systémy.

Po nezbytném pátrání (na procesoru je napevno přilepený chladič) jsem porovnáváním čísel součástek zjistil, že Maxton využívá (a také mnoho dalších přístrojů) řešení firmy LSI Logic DoMiNo DiMenSion 8600. Přesněji řečeno nejspíše zde byla použita "stavebnice" DMN-8600MK Manufacturing Kit, která obsahuje osazené základní desky (zdroj, tuner, videoprocesor a displej) včetně potřebného software.

Pro zvídavé - LSI Logic DoMiNo

Systémové operace probíhající v reálném čase zajišťuje operační systém (RTOS) VxWorks od WindRiver, signal processing a služby vyšší úrovně (včetně API) jsou napsané s pomocí C-Ware.

DMN-8600 je specializovaným procesorem, který obsahuje dva RISC jádra o výkonu 150MIPS (jedno jádro obvykle zajišťuje video processing, druhé pracuje na systémové úrovni a zpracovává audio). Pomocnými obvody jsou video DSP procesor a koprocesor Motion Estimation. Výkon procesoru je tak velký, že umožňuje (v případě potřeby) režim "full-duplex", tedy současný záznam a přehrávaní videa.

Procesor má integrovanou celou řadu rozhraní: PCI / host, IR, 2x UART, IDE ATAPI pro komunikaci s DVD, YUV (4:2:0) vstup i výstup 8 (16bit) a také u testovaného rekordéru nevyužívaný (pravděpodobně z důvodu ochrany proti kopírování obsahu) FireWire / iLink / IEE1394. Paměťový řadič využívá 32-bit sběrnice a moduly DDR taktuje 148MHz (propustnost až 1.2GB/s).

DVD rekordér: pošlete video do důchodu!
LSI Logic DMN-6800: 2x 150MIPS to věru nevypadá zle...

Procesor využívá firemní pre- a post-procesingové technologie jako: TrueView Pro (filtrace šumu před záznamem se zohledněním kompenzace pohybu), TrueScan Pro (pokročilý de-interlacing pro Progressive Scan) a PerfectView Pro (kompresní MPEG 2 single-pass algoritmy VBR pro optimální kvalitu obrazu).

Odběr procesoru je menší než 2.7W

Všimněte si ještě jednou jednotlivých dílů a porovnejte je s dokumentací firmy LSI Logic zde:

DVD rekordér: pošlete video do důchodu!

DVD rekordér: pošlete video do důchodu!

Poslední pohled věnujme ještě hlavní "procesorové" desce: nahoře je paměť Flash, vlevo paměti DDR, dole je enkodér a dekodér signálu PAL.

DVD rekordér: pošlete video do důchodu!

Pokud vám ve výčtu vlastností chybí podpora MPEG4 (DivX), tak vězte, že tu nabízí až čip DNM 8602 - více informací zde. Nový čip už podporuje všechny formáty DVD (včetně -R, -RW, -RAM, +R i +RW).

Dost už bylo teorie - podívejme se, jak se s takovým "motorem" dá "jezdit" :-)

{mospagebreak title=Často kladené otázky - DVD rekordéry}

Tuto část jsem se rozhodl pojmout jako FAQ - tedy často kladené otázky:

Mohu disky nahrané DVD rekordérem přehrát na běžných přehrávačích DVD?

V zásadě ano... Zde je potřeba vědět, že každý disk kompatibilní s DVD-Video musí mít přesně určený formát. Pokud rekordérem budete nahrávat na disky DVD+R nebo DVD-R, bude záznam pro komerční DVD přehrávače neviditelný až do okamžiku, kdy provedete takzvanou finalizaci média (v menu občas bývá položka "Compatibility"). Po tomto procesu se vytvoří finální struktura disku (většinou včetně menu) tak, aby odpovídala specifikaci DVD-Video. Na finalizovaný disk DVD-R / DVD+R nebude možné přidávat žádný další záznam - obsah bude ale "viditelný" pro většinu DVD přehrávačů.

Pokud záznam probíhá na přepisovatelné disky DVD+RW nebo DVD-RW, je situace o poznání jednodušší - není totiž problém vytvořit po každém zápisu odpovídající strukturu záznamu včetně menu a nahradit (vymazat a znovu zapsat) starou, neplatnou verzi. Pokud stolnímu DVD přehrávači nečiní problém disky DVD+RW nebo DVD-RW, můžete je přehrávat už po prvním, třeba i velmi krátkém záznamu - koncová finalizace není nutná.

Poznámka: neexistuje 100% jistota, že nahraný DVD disk bude kompatibilní se všemi DVD přehrávači. U přístrojů vyrobených po roce 2002 by však neměl být větší problém...

Jsou vhodnější přepisovatelné disky?

DVD rekordér: pošlete video do důchodu!

Mimo toho, že přepisovatelné disky jsou stále kompatibilní s DVD-Video, často umožňují také i pokročilejší editaci - například smazání posledního záznamu (pokračovat můžete klidně postupně až na začátek). Většina rekordérů dovoluje také dodatečné uživatelské nastavení značek kapitol (chapters), včetně jejich skrytí (tímto trikem můžete například dodatečně skrýt a přeskakovat reklamy uprostřed filmu). Ruční nastavení kapitol je zase vhodné tehdy, chcete-li v záznamu označit důležité okamžiky.

Pokud však chcete záznam především archivovat, pak jsou vhodnější levnější a poněkud robustnější disky typu "jednou zapsat, mnohokrát číst" DVD+R nebo DVD-R (podle toho, které typy rekordér podporuje). Disky těchto typů přečtou většinou i starší DVD přehrávače...

Jaké jsou formáty zapisovatelných DVD disků? Proč mají některé disky v názvu "+" a jiné ne?

V komerční sféře dnes soupeří o vliv dvě konkurenční skupiny - DVD Forum, kterému patří formáty DVD-R a DVD-RW a rebelská skupina DVD+RW Alliance, která stojí za vznikem formátů DVD+R a DVD+RW. Poznámka: Formát DVD-RAM není pro běžný záznam videa vhodný.

Většina současných rekordérů podporuje buďto zápis na jeden nebo druhý formát (Philips si stojí za DVD+R +RW, Panasonic zase za DVD-R a DVD-RW). Sony razí kompatibilitu s oběma světy a zdá se, že tím směrem půjde stále více firem.

Na druhou stranu je nutné dodat, že použití disků jedné nebo druhé skupiny uživatele příliš neomezuje (stačí jen kupovat "svůj" formát). Ceny médií i dostupnost jsou podobné a většina přístrojů (rekordérů i přehrávačů) dnes bez problémů čte oba formáty. Problém by mohl nastat tehdy, kdybychom si na nekompatibilní disk půjčený od kolegy chtěli připálit další záznam.

Který formát je lepší / kompatibilnější?

DVD "mínus": DVD-R, DVD-RW

DVD rekordér: pošlete video do důchodu! DVD rekordér: pošlete video do důchodu!

Disky DVD-R a DVD-RW musíme zmínit jako první. Jsou totiž dětmi skupiny DVD Forum (Toshiba, Panasonic, Hitachi...), která stojí za oficiálním formátem DVD - důkazem nechť je oficiální logo. Není však pravdou, že díky svému původu jsou tyto formáty kompatibilnější nebo lepší než konkurenční "pluskové".

DVD "plus": DVD+R, DVD+RW

DVD rekordér: pošlete video do důchodu!

DVD rekordér: pošlete video do důchodu!

Rebelský formát DVD+RW Alliance (předními představiteli jsou firmy Philips, Ricoh, HP, Thomson, Dell...) byl původně prostředkem, jak ze zbavit povinných licenčních poplatků (Philips je zvyklý je spíše vybírat). Díky tomu, že na přípravu bylo více času, dosahují disky DVD+R a DVD+RW vyšších rychlostí zápisu. Média DVD+R se dnes také například vyrábějí jako dvouvrstvé (Double Layer s kapacitou 8.5GB).

Dnes jsou síly nečekaně vyrovnané (DVD-R tady bylo dříve, ale DVD+R toho umí poněkud více). Pokud máte rekordér podporující jen jeden typ médií, nemusíte panikařit do okamžiku, než nastoupí nové formáty BlueRay nebo HD-DVD.

Mohu si DVD rekordérem udělat kopii DVD filmu?

Kopie filmů 1:1 není možná. Jednak většina rekordérů odmítne nahrát signál, který je označený signálem Macrovision jako "copyrightovaný". Za druhé by se navíc nejednalo o digitální kopii ale o záznam analogového signálu se stereofonním zvukem.

Pokud není výstupní signál chráněn signálem Macrovision, můžete záznam provést.

Jaká je kvalita záznamu DVD rekordéru?

DVD rekordéry jsou schopné nastavit několik stupňů kvality záznamu (velikost média je stejná, 4.7GB) - od toho se odvíjí délka záznamu.

Testovaný rekordér nabízí tyto režimy:

 

 

kvalita datový tok rozlišení zvuk
HQ (60 min.) ca. 9 Mbps 720 x 576 MPEG Audio 384 kbps
SP (2h) ca. 4.8 Mbps 720 x 576 MPEG Audio 256 kbps
EP (4h) ca. 2.2 Mbps 352 x 576 MPEG Audio 256 kbps
SLP (6h) ca. 1.4 Mbps 352 x 288 MPEG Audio 128 kbps

Nejkvalitnější záznam HQ je prakticky na úrovni filmových DVD - otázkou je, jestli máme tak kvalitní vstupní signál. Kvalitě S-VHS odpovídá dvouhodinový záznam SP, záznamu VHS pak odpovídá DVD EP a VHS Long Play pak přibližně kvalita SLP.

Dobrou zásadou je pravidlo, že kvalitě signálu by měla odpovídat kvalita záznamu. Pokud pro zálohování záznamu DV kamery zvolíte režim HQ, rozdíl kvality téměř nepoznáte, u analogové kamery vystačíte s režimem SP, případně EP.

Mohou DVD rekordéry nahrávat audio 5.1 (AC-3 nebo DTS)?

Je to prakticky vyloučené (i když ne technicky nemožné). Problémů je hned několik: prvním je, že v běžných podmínkách nemůžete prakticky vytvořit signál 5.1, navíc takový rekordér by musel mít legální (a ne zrovna levnou) licenci Dolby Laboratories na enkodování diskrétního prostorového zvuku do AC-3. Pokud je signál digitální, pak je logičtější nahrávat jej přímo v digitální formě - tak jak to například umí některé digitální satelity pří záznamu na interní harddisk.

Co je to Progressive Scan?

Zdrojem signálu pro analogový záznam je klasický signál PAL (případně NTSC). Zde je obraz tvořen sekvenci po sobě jdoucích půlsnímků. Ty jsou tvořeny střídavě sudými a lichými řádky, které jsou od sebe vzdálené určitý časový úsek (1/50s, půlsnímky se střídají frekvencí 50Hz). O takovém signálu mluvíme jako o prokládaném (interlaced) signálu.

Lidské oko si "prokládaní" na 50Hz televizi ani nevšimne, problém je, má-li se získat maximální rozlišení obrazu. Prostým sečtením obou půlsnímků to nejde - sudé a liché řádky jsou v pořádku, v pořádku však není časový posun mezi jednotlivými půlsnímky. Podívejte se na výsledek - na boxerské rukavici je zřetelně vidět fáze pohybu (kdybychom přepínali sudé a liché řádky, zřetelně bychom viděli pohyb):

DVD rekordér: pošlete video do důchodu!
záběr vznikl spojením dvou půlsnímků z našeho vzorového souboru HQ

Progressive scan je jednak otázkou propojení dvou videozařízení, je ale také otázkou elektroniky, která vytváří z prokládaného signálu (480i - interlaced) signál neprokládaný (480p, tedy progressive). DVD s výstupem Progressive scan má vždy tzv. komponentní připojení (Y, Pb, Pr) - na výstupu se zde pak každou 1/50s objeví plný, digitálně dopočítaný snímek (který elektronika složitě generuje, často pří zohlednění pohybových vektorů).

DVD rekordér: pošlete video do důchodu!
obraz přepočítaný na progresivní snímek (p) vypadá o poznání lépe...

Progresivní obraz je obecně ostřejší a méně kmitá - rozdíl je zřetelný zejména na velkých obrazovkách. Problémem je, že toto propojení podporuje jen malý zlomek TV přijímačů...

Pokud chcete, mohu tyto "často kladené otázky" doplnit o další otázky a odpovědi. Pište na kwolek@pctuning.cz

V další kapitole se podíváme na nastavení rekordéru Maxton MDVD-R66.

{mospagebreak title=Maxton MDVD-R66 - nastavení}

V této části popíšu nastavení a ovládání rekordéru MDVD-R66. Jako u většiny dnešních zařízení bez dálkového ovládání si prakticky "neškrtnete".

Dálkové ovládání

Ovládání dodávané k rekordérů je na první pohled praktické a přehledné. Záhy však zjistíte, že některá tlačítka jsou důležitější než ostatní. Pokud stisknete jiné tlačítko, objeví se často jen hlášení Invalid.

Červeně jsem označil tlačítka, bez kterých se neobejdete při editaci, modré vám pomohou vybrat zdroj signálu, fialová šipka ukazuje na Setup a zelená vyvolá navigační menu.

DVD rekordér: pošlete video do důchodu!

Celé ovládání není nijak "blbuvzdorné" - ze šlamastyky se většinou dostanete jen jedním tlačítkem a vy si musíte pamatovat kterým.

Setup

Podle rad Komenského použiji místo slov obrázky, které jen mírně okomentuji.

DVD rekordér: pošlete video do důchodu!
GENERAL- zde najdete nastavení rozhraní (Interlaced / Progressive, RGB / YUV, PAL / NTSC)...

DVD rekordér: pošlete video do důchodu!
PLAY - zde mj. nastavíte formát digitálního výstupu zvuku (RAW předává audio stream beze změny)

DVD rekordér: pošlete video do důchodu!
RECORD - zde nastavíte přednastavenou kvalitu záznamu, výchozí (pokud neurčíte jinak) zdroj signálu a automatické vytváření kapitol každých 5 min.

DVD rekordér: pošlete video do důchodu!
LANGUAGE - govorite po česky? Bogužel niet :-( Ale počemu je prednastavena italština ???

DVD rekordér: pošlete video do důchodu!

Nastavení tuneru odpovídá videorekordérům (název stanice, frekvence, zvuková norma, jemné ladění). Tuner musím pochválit - je dostatečně citlivý a překvapivě odolný proti interferencím a rušení (signál z naší společné antény dělá občas problémy i mé "dvorní" televizi Thomson).

Docela se mí líbila přehledná textová klávesnice - s myší by to byla naprostá paráda...

DVD rekordér: pošlete video do důchodu!

Přístroj máme nastavený, můžeme začít nahrávat.

{mospagebreak title=Maxton MDVD-R66 - nahrávání a závěr}

Poznámka: Předpokládám, že do přehrávače je vložený disk DVD+RW.

Nahrávání probíhá tak, jak jsme zvyklí z běžných videorekordérů. V nejjednodušším případě, pokud je na vloženém disku dost místa (a není finalizován), stačí v průběhu pořadu stisknout tlačítko REC. Navíc zde funguje funkce OTR - po každém dalším stisknutí se prodlouží doba záznamu o 30 minut (po prvním stisknutí je tato doba neomezena). Podobně finguje i obdobné tlačítko na dálkovém ovladači.

Odložené nahrávání

Maxton MDVD-R66 není bohužel vybaven obvody ShowView ani VPS a tak programování odloženého nahrávání vyžaduje jistou dávku trpělivosti (a navíc díky poměrně nepřesným začátkům pořadů je to tak trochu sázka do loterie).

DVD rekordér: pošlete video do důchodu!
Pokud často nahráváte různé pořady zatímco nejste doma,
tak u Maxtonu se docela "naklikáte" ovladačem :-(

Průběh nahrávání - tituly

Každá nahrávka (od stisku tlačítka Record až po Stop) je pro testovaný DVD rekordér samostatný titul (title). Každý titul má v grafickém menu disku svůj náhled s parametry (datum a hodina záznamu, kvalita a doba nahrávky).

DVD rekordér: pošlete video do důchodu!
Grafické menu DVD vypadá téměř profi - navíc ihned po vložení disku máte přehled co na něm je...

Příjemné je, že záznam můžete kdykoliv přerušit (stiskem Pause - například proto, abyste nenahrávali reklamu), aniž byste museli založit nový titul.

Editace

DVD rekordér: pošlete video do důchodu!
Disk v režimu EDIT nabízí základní editační možnosti - v praxi ale asi nebudete potřebovat mnohem více

V průběhu nahrávání vkládá systém do záznamu každých pět minut označení nové kapitoly (Chapter Marker). Hranice kapitol lze dodatečně měnit a rušit.

Pokud takto označenou kapitolu skryjete (například dodatečně označíte reklamu jako novou kapitolu) přehrávač ji při reprodukci přeskočí. Na přepisovatelných médiích DVD+RW se navíc jedná o vratný proces... kapitolu (například fragment s erotickými scénami) můžete v editačním režimu znovu "vyvolat" zpět.

DVD rekordér: pošlete video do důchodu!
menu DISK OPERATION slouží také k finalizaci disků DVD+R, případně k

Maxton MDVD-R66 umožňuje (jako většina rekordérů této třídy) v režimu DISC OPER fyzicky smazat na přepisovatelném médiu DVD+RW vždy poslední "titul" - tak lze postupovat až k první nahrávce. A proč nelze mazat tituly uprostřed disku? Je to poměrně logické - DVD medium není pevný disk a není tedy možná fragmentace záznamu...

Kvalita obrazu

DVD rekordér: pošlete video do důchodu!

Kvalitou komprese procesoru DMN 6800 jsem byl opravdu mile překvapen. I když jsem vstupní signál vyladil na maximální kvalitu, nezaznamenal jsem mezi originálem a záznamy HQ a SP žádné větší rozdíly - rozdíly bychom mohli najít jen při přímém porovnání statických obrázků. Kompresní artefakty nejsou prakticky pozorovatelné a to ani na tenkých pohybujících se obrysech.

Kvalita EP je také překvapivě dobrá, uvážíme-li snížené horizontální rozlišení a datový tok 2.2Mbps. Záznam SLP odpovídá záznamu VCD (Video-CD).

 

 

kvalita datový tok rozlišení zvuk
HQ (60 min.) cca. 9 Mbps 720 x 576 MPEG Audio 384 kbps
SP (2h) cca. 4.8 Mbps 720 x 576 MPEG Audio 256 kbps
EP (4h) cca. 2.2 Mbps 352 x 576 MPEG Audio 256 kbps
SLP (6h) cca. 1.4 Mbps 352 x 288 MPEG Audio 128 kbps

Pokud máte nainstalovaný softwarový přehrávač DVD, můžete si stáhnout malé (14 sekundové) úryvky záznamu včerejšího boxerského zápasu:

 • kvalita HQ, 9 Mbps - soubor hq.vob (16.8MB) - ke stažení zde
 • kvalita SP, 4.8 Mbps - soubor sp.vob (10.3MB) - ke stažení zde
 • kvalita EP, 2.2 Mbps - soubor ep.vob (7MB) - ke stažení zde
 • kvalita SLP, 1.4 Mbps - soubor hq.vob (3.4MB) - ke stažení zde

Soubor .vob si uložte na disk (nejedná se o spustitelný soubor) a přetáhněte do okénka DVD přehrávače, voilá!


DVD rekordér: pošlete video do důchodu!

Cílem tohoto článku byla nejen recenze konkrétního typu DVD rekordéru MDVD-R66, ale zároveň pohled na novou spotřební elektroniku silně příbuznou s počítači - navíc když se na nás DVD rekordery řítí ze všech stran doslova jak valící se kameny (a na vánoce bude ještě "hůř"). Osobně jsem byl překvapen tím, jak spolehlivě nové přístroje pracují - stačí rozbalit prázdný DVD+RW disk (případně DVD+R) a můžete začít nahrávat a archivovat. Možná se vám nebude líbit myšlenka, že byste připojovali svou digitální kameru ještě analogově (kabelem S-Video) - problémem stále bude analogový šum CCD snímače kamery, než ztráta kvality další digitalizací obrazu.

Maxton MDVD-R66

Pokud bych měl na jednu misku vah dávat klady a na druhou zápory, pak by klady asi převážily. Jedná se o elegantní a solidně provedený přístroj s vysokou funkčností. Kvalita obrazu je výborná, počítačová mechanika DVD+R /+RW je příslibem snadného servisu, integrovaný tuner je kvalitní a spolehlivý... Vadila mi absence ShowView a šumící větráček...

Nebudu vám tvrdit, že hned poběžím a Maxtona si koupím. Nejspíše ale využiji ještě jeden den a zálohují si nejstarší pásky Video 8 - možná že se na ně po několika létech (dyž budou na DVD) zase začnu dívat...

web: www.maxton.cz 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!
19.8.2004 06:17:07   0.0.0.xxx 5155
Obyc video taky neni uplne potichu, ale vrni jak previji kazetu. Je tohle hlucnejsi?
19.8.2004 06:47:18   0.0.0.xxx 6262
Nemohu stáhnout soubory *.vob. Nejsou na serveru.
19.8.2004 07:20:29   0.0.0.xxx 5757
Na CENZURA takovy prehravac,jedine video s harddiskem bych koupil.Az a 10 tisic?to urcite.:-)
19.8.2004 07:49:08   0.0.0.xxx 5555
Vzhladom na to, ze moj DVD prehravac stal zhruba 10000 a vie DVD iba prehravat sa mi nezda cena DVD rekordera az taka vysoka.
Pre ludi, co este DVD nemaju to moze byt dobra volba.
19.8.2004 07:53:26   0.0.0.xxx 5554
V recenzi chybí jeden obrázek.
19.8.2004 08:15:40   0.0.0.xxx 10957
viz úvod recenze...
VHS nepůjde do důchodu ještě hodně dlouho, zapomínáte na podstatný rozdíl oproti telefonnímu záznamníku (tam šlo o jeden poslech) VHS kazet je v domácnostech stamiliony a ne každý má čas, chuť a peníze celý archiv digitalizovat... podívejte se zda se prodávají přehrávače MC - tedy "kazeťáky" - vesele skoro přežily CDčka :-)
19.8.2004 08:59:47   0.0.0.xxx 5660
Díky za test, jen by naší národní hrdosti možná ještě prospělo, kdybyste zmínil že Maxton je česká značka, patřící tuším pod Procu (tj. stejně česká jako třeba notebooky Premio - střeva jsou kompletně dovezená, jen je tam nalepené české logo a větší část zisku zůstává v republice) - na Slovensku to obdobným způsobem dělá třeba Orava.

Co jsem chtěl hlavně - asi by bylo vhodné se v nějakém zvláštním článku věnovat výhodám a nevýhodám jednotlivých formátů. Větička, že DVD-RAM se k nahrávání videa nehodí by mohla vést k flamewaru . DVD-RAM je obecně nejvhodnější a nejuniverzálnější právě k nahrávání videa, dá se přepisovat prakticky donekonečna, nevyžaduje finalizaci, můžete zároveň nahrávat i přehrávat z jiné části disku, části záznamu (reklamy, ...) se dají fyzicky odstranit, ne jen skrýt jako u +- - tj. vznikne volné místo k dalšímu záznamu. Problémem je samozřejmě kompatibilita - většina stolních přehrávačů ještě RAM "nesežere". Kdo ale uvažuje o koupi DVD rekordéru, doporučoval bych test v posledním Stereo + Video (jsou tam i HDD kombinace, +, -, RAM, výhody nevýhody, srovnání kvality, ...).

Neberte to jako kritiku, jen nejsem příznivcem jednoslovného odsouzení velmi kvalitního, i když ještě ne příliš rozšířeného (hlavně díky balení disků v cartridge v minulosti, dnes už je RAM "klasický" disk) formátu.

Ender
19.8.2004 09:00:14   0.0.0.xxx 5755
Kazeťáky existují... ale přesto jsou jako "produkt" mrtvé... stejně jak se dají koupit ještě ty zmíněné telefonní záznamníky. Já jsem spíše mluvil o "tržní" smrti...
19.8.2004 09:28:31   0.0.0.xxx 5453
Mozna bych tu treti stranu venoval podrobnejsi recenzi (nebo ji vynechal), obecne informace - a mnohem podrobnejsi a pres to srozumitelne - se daji dneska najit vsude mozne. Stacil by jeden odkaz.... treba na CDR.CZ .....

Kdyz pisete o dobre servisovatelnosti pocitacove mechaniky, zajimalo by mnenapriklad (a bylo by to myslim vice odpovidajici zamereni webu :-), co se stane, kdyz tam strcim jinou "jinou"? atd....
19.8.2004 11:30:53   0.0.0.xxx 5557
S DVD-RAM máš určitě pravdu, že je nejuniverzálnější, ale jenom "technicky". Vzhledem k tomu, že ho skoro nikde nepřehraju, ho to sráží "na kolena".
V tomto ohledu (vymazání reklam z prostředka, nahrávání zatím co sleduju něco jiného) se mi nejvíc líbí rekordéry s vestavěným HDD. Prostě nahraju na disk, proberu, vyházim reklamy a pak to vysmahnu na DVD-R (nebo DVD+R) a je to.
A hlavně, HDD je oproti DVD-RAM daleko rychlejší.
19.8.2004 12:11:27   0.0.0.xxx 6256
Toto je trochu podobne problematice FDD a CD, narozdil od CD totiz FDD umoznuje fragmentaci a muzu tedy vesele zapisovat a mazat (to je duvod, proc nekdy musim pouzivat FDD, na CD si proste v dosu data jen tak snadno nenahraju), CD ma v tomhle nevyhodu, sice muzu soubor smazat, ale misto neziskam, jednou proste musim udelat earse rw... u videokazet je to podobne, natocim si napr 2 filmy a na prvni se podivam a chci misto nej nahrat jiny, jednoduse pretocim kazetu a nahraju, na DVD+/-RW tohle nejde, to je podle me jedna z nevyhod... Dalsi je samozrejme cena, kazetaky nejsou mrtve, jejich vyvoj stoji, ale jinak se jeste v nekterych zemich hodne vyuzivaji, diky nizsi cene... Rozdil je hlavne v typu media, ne v tom, co je novejsi a lepsi...
19.8.2004 12:29:03   0.0.0.xxx 5561
je to krám na hraní, pro náročnější uživatele je to spíše k pousmání. Tím to nechci zhazovat, to ne, ale nic moc světoborného to tedy neumí. HDD je základ, o tom není diskuze, ale co se tu hodně opomenulo je ten fakt, že DVD rekordér má sloužit také jako DVD, CD, popř. DVD-Audio a nebo SACD player. Kvalita obrazu přehrávače je průměrná a o kvalitách zvuku ani nemluvit. Žádné Hi-Fi ani z dálky. Nedovedu si představit, že bych si s tím měl "zašpinit" obývák ke své Hi-Fi aparatuře jen kvůli chabému nahrávání obrazově nekvalitních programů TV na DVD disky. Kopírování zvládne snadno PC a to včetně kamer, tak k čemu to vlastně. Ale dědovi by se to určitě líbilo :-)), myslel by si, že je IN :-))
19.8.2004 12:34:16   0.0.0.xxx 7555
nechapem co to ma spolocne s tuningom, tento server ide cim dalej tym viac dole vodou...
19.8.2004 12:41:32   0.0.0.xxx 5757
jen dodam ze tak mrzky design bez napadu sem uz dlouho nevidel... v jednoduchosti je krasa, ale tady to nak nevychytali... 8-|
19.8.2004 13:10:47   0.0.0.xxx 6055
že by to byla hračička si nemylsim. Tím pádem je hračička i klasickej DVD přehrávač? Myslím že když někdo némá DVD a uvažuje že by si něco pořídil, je to určitě dobrá volba. Cena půjde určitě dolů a občas si něco nahrát není špatný, zvlášť když nemáš a nechceš video.
19.8.2004 13:11:32   0.0.0.xxx 5654
Pokud ma clovek TV prijimac a zere to z anteny tak je podle me takovahle hracicka k nicemu ... Jen bych jeste pockal az se rozsiri digitalni televize. Tam to jede fsechno v MPEG2 a to uz stoji za to nahravat na DVD ( otazka kvality TV poradu je vec jina ).
19.8.2004 13:25:07   0.0.0.xxx 5655
Nevim jak komu, ale me se design HODNE libi. Preplacany krabice nemam rad.
19.8.2004 13:31:36   0.0.0.xxx 5362
Presel sem tez na DVD stolni rekorder ale s hardiskem (Sony s 250GB HDD) a nedokazu si skoro predstavit pristroj bez HD. Stejne tak mi na Maxtonu chybi FireWire vstup ! Moc nechapu proc tam FW nedali, kdyz to ma vpredu konektory pro kameru.
19.8.2004 15:32:30   0.0.0.xxx 5359
Podla historie znacky firmy Maxton s Maxtorom nemaju vela spolocneho, ale nevadi podobnost loga a nazvu firme Maxtor ?
19.8.2004 15:33:20   0.0.0.xxx 5657
Je ten malicky ventilator aspon kvalitny(=gulickove loziska)?
19.8.2004 16:32:17   0.0.0.xxx 5854
nejhorsi cinsky smejd co existuje
19.8.2004 16:54:10   0.0.0.xxx 5472
ale tohle nepusobi exlkuzivne a decentne, ale na me spis levne...
19.8.2004 17:19:51   0.0.0.xxx 5660
Ještě by stálo za zmínku, že DVD-RW má mimo video formátu i formát VR, který umožňuje editaci (i mazání uprostřed záznamu) nebo dvojjazyčný zvukový záznam.
Jinak mě, narozdíl od autora, nepřekvapuje, že výrobek za takovou cenu, nemá nějaký kvalitnější ventilátor. :-)
19.8.2004 17:25:36   0.0.0.xxx 5256
Tenhle rekordér se snad ještě neprodává, ne? Tedy alespoň tady...
19.8.2004 19:08:38   0.0.0.xxx 5459
Ano jeste se "oficialne" neprodava. Jinak mam k nemu i par vyhrad, ale to ostatne ke skoro vsem HDD rekorderum na nasem trhu. Nejvetsi rivalove pro toho sonaka sou dle meho Pioner se 160, JVC se 160 a Snad i Panasonic se 160kou diskem. Pro rozhodnuti SONY castecne prispela i TCV = o jeden ovladac v domacnosti mene ;o) Zatim mi prijde tenhle model nejvsestranejsi moznosti zapisu na DVD-R/RW a DVD+R/RW a naopak nejvetsi vyhradu mam k absenci VBR s manualnim nastavenim datoveho toku. A zatim sem neodhalil zda se da nahravat DVD bez menu ktere tam ten pristroj dela (nebylo moc casu)
20.8.2004 00:32:57   0.0.0.xxx 6158
co ja vim tak firma MAXTON je jen obchodni nazev firmy ProCa s.r.o. stejne jako znacka BRAVE ci TESCO. Produkty obch. nazvu maxton resp. ProCa si nechava firma vyrabet nekde v cine za pakatel.Kdyz se podivate na provedeni uvnitr pristroje - des a hruza kabely natahene jak telegrafni draty a i celkovy dojem nic moc.Co se tyka i jinych vyrobku teto firmy nekoupil bych si vubec nic. Je to pouze muj nazor ktery vychazi ze zkusenosti - ve firme ProCa jsem nejaky cas pracoval a muzu vam rici-radeji ruce pryc.Poptejte se treba na zpusoby reklamace atd... take neco svedci o teto firme rychle zruseni velke casti pobocek po republice nebo interval stridani zamestnancu ci vedeni.nestoji to k zamysleni?S klidem mohu rici ze si ProCa opet nechala udelat velice peknou reklamu na objednavku.Berte tento prispevek jako muj nazor.
20.8.2004 09:18:05   0.0.0.xxx 5356
poptal bych se rad na zpusoby reklamace..)
20.8.2004 09:51:43   0.0.0.xxx 5457
... a za chvilku z vas bude Stereo&Video tuning
20.8.2004 12:18:46   0.0.0.xxx 5357
To bych se nebál, S&V by se s takovým přístrojem určitě nezdržoval.
20.8.2004 16:05:28   0.0.0.xxx 6060
"Soubor .vob si uložte na disk (nejedná se o spustitelný soubor)" Akoze sa nejedna o spustitelny subor?
Mne to Bs Player otvori normalne a nemusim nikde nic pretahovat.
20.8.2004 16:43:58   0.0.0.xxx 5357
Kdyby se nějaký výrobce sebral a postavil něco na bázi PC tak to jakýkoli podobný bezmek převálcuje a cena nebude o moc větší, ono by stačilo kdyby tomuhle přidali pořádný disk a bude to úplně o něčem jiném
21.8.2004 18:48:30   0.0.0.xxx 5457
mno nevim, ale me nejde stahnout vubec nic, na serveru nic neni ... mels stesti ze si to stahnul, jak to vypadalo?
21.8.2004 22:57:41   0.0.0.xxx 5556
No uz to ze "otevre mi to BSPlayer" znaci, ze to neni spustitelnej soubor. To je napriklad onen BSPlayer, ale soubor s priponou VOB opravdu nespustis ;-)
22.8.2004 15:04:51   0.0.0.xxx 5956
Kuličkový a kvalitní ...?? Kuličkový ložiska u malých ventilátorů odchází jako první. Ten se dlouho točit nebude :-))
22.8.2004 16:49:35   0.0.0.xxx 5560
Základ i u levných DVD rekordérů bych viděl v NEpoužití PC mechanik (to je fakt shit), absenci aktivního chlazení a pořádném dálkovém ovládání. Jen blázen by si koupil tohle, když si může koupit základní (=podobně funkční) DVD rekordér od pořádného brandu splňující výše napsané za o málo víc ...

btw: vždycky mě baví, když mi domů přijde někdo, kdo má takováhle báječná zařízení a pak vidí, jak fungují zařízení, která nejsou zbastlená z PC dílů - spadne mu čelist a začne blekotat něco ve smyslu "na to nemám peníze" a tak - přitom rozdíly jsou v desítkách procent a při ceně 10K ty desítky procent moc neudělají ...

btw2: jak může tomuhle někdo vyčítat absenci firewire? On ho u toho někdo čekal?
23.8.2004 15:40:27   0.0.0.xxx 5556
Video do duchodu jeste dost dlouho nepujde. Ja mam doma neco pres 100 kazet a nemam silu ani chut je digitalizovat. Snad jen rodinne zaznamy z videokamery prevedu na DVD. Pro mne je optimalni volbou kombinovany VHS rec/DVD prehravac. V PC mam DVD palirnu, takze vlastni zaznamy z kamery si sestriham a vypalim na DVD na pocitaci. Na ostatni nahravani z TV mne bohate postaci VHS kazeta - snadno prepisovatelna, levna, v LP az 12 hod. zaznamu a za par korun - no problem. Totez bohuzel neni mozne ricio DVD discich. Jinak ad test. produkt, pokud si vyrazite do elektro marketu tak za 9-12 tis. tam najdete mnohem zajimavejsi kousky DVD rekorderu. Takze mne cely tento clanek prijde k nicemu.
26.8.2004 10:07:21   0.0.0.xxx 5356
Za ty prachy si kupte radši DVD+RW Philipse. tohle nemá Showview, má jen naprosto otřesný ovládání, při nahrávání furt svítí v rohu velká ikona REC. Hučí tomu větrák, Nezvládá to průchozí propojení Scartu při vypnutém přístroji (vypnutý rekordér, zapnutý třeba DivX přehrávač) prostě je to jen pro drsné fanoušky DVD+RW. Jak rád jsem se vrátil ke svému jednoduchému prehistorickému VHS videu.
Těch deseti litrů budete v tomto případě velmi litovat.
26.8.2004 11:30:33   0.0.0.xxx 6057
Je mi jasne, ze Maxton je nalepka lepena Procou, ale nenasli jste nekdo informace o puvodu? Na nejake cinske/tchai-wanske strance urcite bude lepsi popis a presne specifikace...
26.8.2004 13:09:20   0.0.0.xxx 5654
No, celkem dobra recenze, nicmene pri soucasny kvalite TV vysilani maj tyhle hracky smysl pouze pri spojeni s DVB-T boxem. Testoval jsem podobonej DVD+RW rekorder Technosonic a pri bezny analogovy televizi kvalita mizerna. Nicmene pri propojeni s digitalnim prijimacem slo UPLNE o neco jineho. I pres to, ze videosignal byl dvakrat prevaden D/A a A/D, protoze to bylo spojeny obyc scartem. Navic mel i FireWire vstup, takze prima zaloha z digitalnich kamer byla extra jednoducha. Az bude vic rozsirene digitalni vysilani a tyhle kramy se budou prodavat rovnou s DVB-T tunerem (a za rozumny penize :-), tak to zacne mit smysl. Zatim diky, nechci, nahravam si do pocitace pres PCI DVB-T kartu za dva tisice a nemuzu si stezovat ... :-)
26.8.2004 13:09:36   0.0.0.xxx 5455
No, celkem dobra recenze, nicmene pri soucasny kvalite TV vysilani maj tyhle hracky smysl pouze pri spojeni s DVB-T boxem. Testoval jsem podobonej DVD+RW rekorder Technosonic a pri bezny analogovy televizi kvalita mizerna. Nicmene pri propojeni s digitalnim prijimacem slo UPLNE o neco jineho. I pres to, ze videosignal byl dvakrat prevaden D/A a A/D, protoze to bylo spojeny obyc scartem. Navic mel i FireWire vstup, takze prima zaloha z digitalnich kamer byla extra jednoducha. Az bude vic rozsirene digitalni vysilani a tyhle kramy se budou prodavat rovnou s DVB-T tunerem (a za rozumny penize :-), tak to zacne mit smysl. Zatim diky, nechci, nahravam si do pocitace pres PCI DVB-T kartu za dva tisice a nemuzu si stezovat ... :-)
26.8.2004 13:10:04   0.0.0.xxx 5759
No, celkem dobra recenze, nicmene pri soucasny kvalite TV vysilani maj tyhle hracky smysl pouze pri spojeni s DVB-T boxem. Testoval jsem podobonej DVD+RW rekorder Technosonic a pri bezny analogovy televizi kvalita mizerna. Nicmene pri propojeni s digitalnim prijimacem slo UPLNE o neco jineho. I pres to, ze videosignal byl dvakrat prevaden D/A a A/D, protoze to bylo spojeny obyc scartem. Navic mel i FireWire vstup, takze prima zaloha z digitalnich kamer byla extra jednoducha. Az bude vic rozsirene digitalni vysilani a tyhle kramy se budou prodavat rovnou s DVB-T tunerem (a za rozumny penize :-), tak to zacne mit smysl. Zatim diky, nechci, nahravam si do pocitace pres PCI DVB-T kartu za dva tisice a nemuzu si stezovat ... :-)
30.8.2004 19:12:17   0.0.0.xxx 5356
Myslim ze video (kazetove) do haje nepujde. Ma jednu znacnou vyhodu. JE JEDNODUCHE na ovladani, dam kazetu a tocim. Zajimalo by me jak tohle ovladani se 4 druhy zaznamu a s finalizaci vysvetlim sve matce, ktera ma co delat ovladat video... Sam si radeji pockam na film az vyjde na DVD ori (kde je super kvalita) a zaznam z TV si nahraji na SVHS ci SVHS ET zaznam...
31.8.2004 01:30:24   0.0.0.xxx 5359
Raguju na tu obsluhu, jak sem jiz zminoval mam Sonaka HX1000 a pokud si na nem neco chce zena nahrat, tak ji staci vybrat program a zmacnkout tlacitko REC a na konci poradu stop (pripadne v dobe reklamy pauzu). Pokud to pak chce dat na DVD zmackne kouzelne tlacitko ONE TOUCH DUBBING a za chvilku ma DVD i s finalizaci hotove ;o) Pouze sem ji prednastavil dvouhodinovy mod, takze jedninou malou nevyhodu vidim v kratsi zaznamove delce ale stale vyssi kvalite nez nez SVHS ci jeho horsi variantu SVHS-ET. Rozhodne to ovladani je naprosto v pohode, ve chvili kdy boudou stolni rekordery zvladat blue ray nebo aspon DVD DL tak nebude jedina prednost VHS pred DVD
7.9.2004 23:37:01   0.0.0.xxx 5655
Suhlasim s tebou. Slovenska pobocka je presne taka ista ako Ceska. Tie ich kvalitne PC zostavy BRAVE co na ne maju vsade rekladmu "pre deti do skoly" a podobne stoja za CENZURA. Zamrzaju, odchadzaju mechaniky, nedaju sa nainstalovat XPcka atd. Chcel by som vidiet ako tie PC skladaju, ked maju kazde 4/5 PC vadne. Su zlozene z najlacnejsich a najhorsich znaciek: FIC, Shuttle, Chaintech, Samsung, Kinyo, Albatron a neviem co este.
Mam skusenosti aj inou velkou CZ&SK Autocont kde servis funguje na 100% ak nemozu vadny vyrobok opravit daju vam novy alebo vam ho vymenia za este lepsi. Firma ProCA Vám to vsetko len zalepi aby ako tak islo do skoncenia zarucnej lehoty.
8.9.2004 16:08:45   0.0.0.xxx 5558
Musím přiznat, že je pokrok, že konečně i DVDrekordéry se dostaly na náš trh, ale na druhou stranu, je to pořád jen ne až tak dokonalá hračka, tohohle Maxtona bych rozhodně nekoupil. Také jsem zastánce spíše DVD-RAM. Je fakt, že ho máloco přečte, ale ten je na nahrávání a přehrávání jako stvořený, třeba Panasonic značka je drahá, ale na tohle dobrá. Na druhou stranu DVD+R jsou sice čitelnější, ale moje stará DVD přečte jen DVD-R a ani ne RW, takže je to s tou kompatibilitou stejně nic moc. Nové mechaniky se mi líbí nejvíc LG, umí číst i poškozená média a k tomu jako bonbónek si poradí i s DVD-RAM a to se mi na nich líbí. Navíc nejsou vůbec drahé, je to škoda, že ostatní výrobci DVD-RAM zatím tolik nepřijali, když pominu ty z konzorcia jako Panasonic atd., kteří zase neuznávají ty další formáty. Kdy už se to konečně stane standart, aby člověk mohl pálit a číst vše a ne pořád vybírat a zkoumat, zda to přečte!
10.9.2004 18:58:47   0.0.0.xxx 5560
Co mas proti firme Samsung? Je to popredny vyrobca pamati, ktore patria medzi tie lepsie a drahsie.
21.8.2005 20:33:41   62.177.67.xxx 6058
Prosi je frimware na dvd rekorder maxton MDVD-R66

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

Jeden čtenář navrhl autorovi prémii: 0.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.