Hlavní stránka Multimédia Elektronika EU: Umělecká díla na ulicích nám prostě fotit nebudete!
EU: Umělecká díla na ulicích nám prostě fotit nebudete!
autor: Michal Rybka , publikováno 19.6.2015
EU: Umělecká díla na ulicích nám prostě fotit nebudete!

Evropská unie nám pravidelně posílá mohutné porce mouder a přikázání, které jsou více či méně nesmyslné. Poslední novinkou je poněkud absurdní rozšíření ochrany autorů uměleckých děl, které se snaží omezit focení jejich výtvorů ve veřejném prostoru. Takže bacha, na co příště zamíříte kameru!


Nedávno proběhla v médiích zpráva o tom, že se Evropský parlament chystá omezit svobodné fotografování, konkrétně zrušit svobodu panoramatu. V podstatě jde o to, že i když vám umělec narve svoje dílo do veřejného prostoru bez vašeho souhlasu, je to pořád jeho dílo a vy nemáte právo si jeho výtvor bez souhlasu vyfotit a obrázek šířit. U nás je to zatím povoleno u každého díla, které je permanentně vystaveno ve veřejném prostoru.

EU: Umělecká díla na ulicích nám prostě fotit nebudete!

Představa některých europolitiků, jako je francouzský „liberál a demokrat“ Jean-Marie Cavada, spočívá v tom, že je třeba zatrhnout to, že si v některých zemích lidi klidně na veřejnosti fotí co chtějí a pak to navíc sdílejí. Může se totiž hravě stát, že ty nasdílené věci někdo využije i komerčním způsobem, což je strašné, strašné zlo. V jeho rodné Francii je naštěstí tato praxe omezena, takže omezení svobody panoramatu může přinést jako velký věrozvěst i do zaostalejších zemí, kde se obyvatelstvo těší přehnané svobodě. Tedy do zemí, jako je ta naše.

EU: Umělecká díla na ulicích nám prostě fotit nebudete!
Politicky korektní pohled z Paříže podle EU.

Někteří politici, včetně těch našich, nás přesvědčují, že přece o nic velkého nejde. Jde jen o tu zatracenou komerci, zkázu a zhoubu světa. Svoboda panoramatu je ostatně již omezena v celé řadě zemí, například v Belgii, Francii, Itálii, Řecku, na Ukrajině a v Bělorusku. V Belgii jsou i veřejně umístěné objekty chráněné podle autorského zákona, tedy 70 let po smrti autora. Ve Francii je to ještě zajímavější, tam si například můžete Eiffelovku vyfotit za dne, ale ne v noci, protože její osvětlení je považováno za samostatné umělecké dílo. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
142 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 61.4Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.