Hlavní stránka Multimédia Elektronika Jablíčka do zásuvky jednou denně. A lepší to asi nebude...
Jablíčka do zásuvky jednou denně. A lepší to asi nebude...
autor: Michal Rybka , publikováno 13.3.2015
Jablíčka do zásuvky jednou denně. A lepší to asi nebude...

Znáte tenhle vtip? Jsou teprve tři odpoledne, ale už to chodí kolem a hledá to zásuvku a nabíječku. Co je to? No přece majitel iPhonu! Je to sice černý vtip, ale nejhorší je na něm to, že přes pokroky v technologiích má docela reálný základ. Lidí, kteří ještě před začátkem večerní párty měli méně než 20 % baterie, jsem viděl spousty.


Kdo potřebuje výdrž na baterii?

Někdy kolem roku 2000 nastaly pro mobilní pracovníky dny nejčernější. Velké barevné TFT panely, mobilní Pentium 4, CD-R vypalovačky a další náročné komponenty zkrátily běh notebooků na hodinu až hodinu a půl. Pětasedmdesát až devadesát minut byl běžný standard. Pokud jste plánovali delší výjezdní prezentaci, nebylo od věci vzít si s sebou pro jistotu ještě trafo.

Nikdy dříve to nebylo tak zlé. O pět let dříve přitom běžely kapesní počítače na dvě AA baterie desítky hodin, takový Psion 3a (1993) dosahoval běžně 30 hodin. A to nebyl zdaleka výjimečný výkon, takový Husky Hunter (1984) běžel na alkalické baterky až 45 hodin. Jeden z úplně prvních přenosných počítačů, Epson HX-20 (1983), měl výdrž kolem 50 hodin. Rovněž u PC laptopů z 80. let byla výdrž poměrně dlouhá: Buď jste si koupili levný stroj, který na baterky systém nefungoval „prakticky vůbec“ (hlavně kvůli nutnosti točit floppydisky), nebo jste investovali do profi modelu a mohli očekávat 8-10 hodin chodu.

Jablíčka do zásuvky jednou denně. A lepší to asi nebude...
Epson HX-20 - mašina s výdrží až 50 hodin na baterie. Kdo by to nechtěl?
Zdroj Wikimedia

Ještě na konci 90. let bylo možné některé kapesní počítače Hewlett Packard doplnit extra velkou baterií, která prodloužila jejich chod ze „standardních“ osmi hodin na opravdu značně nadstandardních 24 hodin. Pravda, extra velká baterie byla extra drahá a kapesní počítač se pak skládal právě převážně z téhle baterie, ale pokud jste z nějakého důvodu žádali takhle enormní chod stroje na baterii, možnost tu byla.

Jablíčka do zásuvky jednou denně. A lepší to asi nebude...
Pentium 4 s Netburst architekturou - krok vedle

Jenomže pak přišel rok 2000, nejistota kolem Y2K, vzestup světového terorismu a všeobecný úpadek výdrže v chodu na baterie, protože převládla představa, že absolutní výkon notebooku dominuje nad výdrží. A absolutní výkon byl spojen s představou NetBurst architektury, což byla velmi rafinovaná technologie, která změnila notebooky v poněkud méně praktickou verzi fénu na vlasy. Horkou, hlučnou a opravdu náročnou na energii. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
140 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 65.2Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.