Hlavní stránka Multimédia Elektronika CES Unveiled - malý CES? Nahlédněte na trendy v elektronice
CES Unveiled - malý CES? Nahlédněte na trendy v elektronice
autor: Pavel Urbánek , publikováno 26.6.2014
CES Unveiled - malý CES? Nahlédněte na trendy v elektronice

CES se dostal do Evropy! Vyrazili jsem do Varšavy na CES Unveiled jednu z několika akcí pořádanou mimo USA. Místo produktových novinek jsme se seznámili s trendy spotřební elektroniky pro následující rok(y). Chcete zjistit, co si myslí vrcholní představitelé o vývoji technologií v této oblasti?


Consumer Electronics Show (CES) je ve světě elektroniky jednou z největších událostí roku. Koná se ve Spojených Státech v Las Vegas po několik dní obvykle začátkem ledna. Nejedná se však o veřejně dostupnou akci nebo veletrh. CES je určený pro firmy a inovátory v oblasti elektroniky, aby se sešli jednou za rok a demonstrovali a sdíleli nové technologie a produkty. Co všechno je na takovém CES k vidění? Všechno, co vás napadne, a co se alespoň okrajově týká spotřební elektroniky.

CES je v řadě ohledů rekordní. Účast přes 150 tisíc návštěvníků je v našich podmínkách nepředstavitelná, obzvlášť když vezmeme v úvahu, že se neúčastní veřejnost. Stejně enormní je celkový počet vystavovatelů, který se pohybuje okolo 3500 a i plocha 180 tisíc m², na které jsou jednotlivé exhibice rozmístěny. V oblasti veletrhů techniky je téměř 40letá historie také výjimečná. Z dlouhého listu prezentovaných inovací stojí za zmínku například významný okamžik představení CD přehrávačů, DVD, HD televize, 3D obsahu, OLED TV nebo UHD/4K.

CES Unveiled - malý CES? Nahlédněte na trendy v elektronice

Takto vypadá CES pořádaný každoročně v Las Vegas.

Tato událost je ale hlavně o získání konexí, vytvoření přehledu o aktuálním dění nebo i získání lukrativních kontraktů nebo investorů. Je možné se na CES nějak dostat a prezentovat svoje inovace? Je to možné a existují dvě základní cesty. Buď máte dost peněz a svoji exhibici si prostě zaplatíte (není to nejlevnější, základní prostor o pár metrech čtverečních vychází na tisíce dolarů), nebo vstoupíte do nového programu CES Heureka, který je určen pro začínající projekty – startupy. Skrze tento program je možné dosáhnout na řadu výhod, ale také je nutné projít vstupním výběrovým řízením.

CES Unveiled

Z pohledu Evropana je CES významnou událostí, ale současně je také poměrně vzdálenou a pro lokální nebo regionální byznys spíše až nezajímavou akcí. Přece jen velký CES je příležitostí především pro firmy z Ameriky. Někteří z novinářů byli nadšení, když se dozvěděli o „malém“ CESu ve Varšavě. Očekávali jsme zmenšenou variantu klasického stánkového modelu z Las Vegas i s nějakými technologickými nebo produktovými novinkami. To se ale nekonalo. Co tedy bylo k vidění na CES Unveiled?

CES Unveiled - malý CES? Nahlédněte na trendy v elektronice

Gary Shapiro, CEO a prezident CEA.

Na začátek musím říci, že polský CES byl poměrně komorní záležitostí, účastníků bylo ve stovkách nikoli v desetitisících jako na původním CESu. Z významných osobností dorazil především Gary Shapiro, prezident a výkonný ředitel CEA – asociace, která se stará o pořádání CESu a také například hlavní ekonom CEA Shawn G. DuBravac.

Celá událost byla orientována na prezentace a diskuzní panely, nikoli jako výstava nebo demonstrace nových produktů a inovací. To pro nás, co se zaměřujeme na hardware, nebo konkrétní technologie, bylo zklamáním. Přesto v rámci diskuzí došlo na zajímavá témata. Mám na mysli především úvahy a vize zmíněných představitelů CESu o blízké budoucnosti, o trendech a celkově o směřování průmyslu spotřební elektroniky.

CES Unveiled - malý CES? Nahlédněte na trendy v elektronice

Jeden z prezentovaných produktů byla i 3D tiskárna. Právě vyráběný párty knírek se tiskl zhruba hodinu. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
17 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 6.1Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.