Hlavní stránka Multimédia Elektronika Ergonomie práce s počítačem – druhá část
Ergonomie práce s počítačem – druhá část
autor: Eliška Svobodová , publikováno 30.9.2010
Ergonomie práce s počítačem – druhá část

Dnes budeme pokračovat několika onemocněními, které může dlouhodobé a nesprávné sedění u počítače vyvolat. V nejčastějších případech jde o bolesti očí a únavu, v horších případech pak o syndrom karpálního tunelu, který může vyvolat zánět svalů a šlach a jde odstranit pouze bolestivou operací.


V první části článku o zdraví u počítače jsme si řekli něco o tom, jak správně u počítače sedět, jak si upravit pracovní plochu a jak si optimálně nastavit monitor. V této části budeme pokračovat několika onemocněními, které může dlouhodobé a nesprávné sedění u počítače vyvolat. Z nejčastějších, se kterými se nejspíš setkal každý z nás, jde o bolesti očí a únavu. V horších případech o syndrom karpálního tunelu, tedy o nedostatečně prokrvené zápěstí, který může vyvolat zánět svalů a šlach a jde odstranit pouze bolestivou operací. Naštěstí se těmto problémům dá lehce předcházet a my si povíme jak.  

Nejčastější z potíží, se kterými se při dlouhodobém vysedávání počítače setkáme, je bolest a únava očí. Dodnes však nebyl záporný vliv na zrak při dlouhodobé práci s počítačem prokázán. Nemůžeme z toho ale usuzovat, že vůbec neexistuje. Zaprvé, vznik vad zraku je značně individuální a zadruhé, vliv počítačů na zrak nemohl být dosud dostatečně prozkoumán. Masově se počítače používají maximálně třicet let a výzkumy začaly tak před dvaceti lety. Problém je v tom, že některé nemoci z povolání se projevují po 20–30 letech a na to si budeme muset ještě počkat. Rozhodně bychom ale neměli vliv počítačů na zrak podceňovat, i když ještě nebyl vědecky prokázán.

Ergonomie práce s počítačem – druhá část

Koukání do obrazovky, nebo čehokoli jiného do cca 25-30 let oči nekazí. Krátkozrakost, která se projeví do 25 let, je způsobená nerovnoměrným růstem oka, který se právě až v tomhle věkovém období zastavuje. Krátkozrakost způsobená dlouhodobým koukáním na krátké vzdálenosti se projevuje až ve vyšším věku, kdy čočka ztrácí elasticitu a nedokáže akomodovat v plném rozsahu. Podle toho, na jakou vzdálenost je během tohoto období nejčastěji "nastavena", pak zatuhne a nezvládá ostatní rozsahy.

Ergonomie práce s počítačem – druhá část Ergonomie práce s počítačem – druhá část
Detailní pohled na lidské oko, všimněte si spojivek a čočky; zdroj: Fyzika na GBN a DS Optik

Z toho vyplývá, že dlouhodobé koukání na krátké vzdálenosti (například monitor počítače) ovlivní v pozdějším věku akomodaci čočky a z člověka, který měl doposud dobrý zrak, se stane člověk krátkozraký a nošení dioptrických brýlí se nevyhne. Fakt, který vyvolá problémy s očima při práci s počítačem, je ten, že nenecháme naše oči dostatečně nebo vůbec odpočinout. A dále, počítač nás natolik pohltí, že zapomínáme mrkat. Zní to vtipně, ale je to tak. Mrkání je jeden z reflexů a je velmi důležité. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
53 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 23.3Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.