Hlavní stránka Multimédia Elektronika Ergonomie práce s počítačem – první část
Ergonomie práce s počítačem – první část
autor: Eliška Svobodová , publikováno 29.9.2010
Ergonomie práce s počítačem – první část

V dnešní uspěchané době si neumíme život bez počítače představit. Setkáváme se s ním ve škole, v práci i ve volném čase. Průměrně u něj trávíme stále více času. Počítač má totiž jednu velmi (ne)příjemnou vlastnost – dokáže nás zaujmout a to až tak, že zapomínáme na své okolí a čas. A to má ve velké míře negativní vliv na naše zdraví.


Počítač, který je připojen k síti, tyto aspekty ještě znásobuje, ocitáme se ve světě nekonečných možností. Bohužel dlouhodobé sezení a práce u počítače je spojena s řadou zdravotních rizik a na to bychom měli myslet. Z nejčastějších jde o bolesti očí a různé záněty, bolesti zad a krční páteře, nedostatečně prokrvené zápěstí či obyčejnou únavu, která ale může vyvolat řadu dalších těžších onemocnění. Kdo se dlouhodobější práci s počítačem nevyhne, může těmto problémům předcházet vhodnou úpravou pracovního prostředí. V dnešním článku si povíme něco o tom, jak si správně nastavit monitor, jak sedět u počítače a jak vhodně upravit své pracovní místo. Ne, opravdu nečekejte žádné orgie spojené s testováním hardwaru. A nebojte se, nudné grafy jsme doplnili zábavnými videa a vtipnými obrázky. :-)

Ergonomie práce s počítačem – první část Ergonomie práce s počítačem – první část Ergonomie práce s počítačem – první část Ergonomie práce s počítačem – první část
A co děti, mají si kde hrát nebo už nedělají nic jiného? Zdroj: Reuters

Podle Českého statistického úřadu bylo ve druhém čtvrtletí roku 2009 v ČR více než 2,3 milionů domácností vybaveno osobním počítačem. To je 54 % všech domácností, z nichž více čtvrtina (14 % všech domácností) používala dva nebo více počítačů. Téměř každá druhá domácnost (49 %) měla ve stejném období přístup k internetu. Před pouhými čtyřmi lety, v roce 2005, měla v ČR přístup k internetu pouze jedna domácnost z pěti (19 %).

Vybavenost těmito technologiemi ale není ve všech typech domácností stejná. V domácnosti, kde žijí nezaopatřené děti, je téměř dvakrát vyšší pravděpodobnost, že má osobní počítač, než v domácnosti bez dětí (83 % versus 43 %), podobně u internetu (76 % versus 39 %). Ještě větší rozdíly je možno pozorovat při rozdělení domácností podle celkových čistých měsíčních příjmů, zatímco 91 % nejbohatších domácností v ČR (nejvyšší příjmový kvartil) má počítač a jen o něco málo méně (86 %) z nich i přístup k internetu, mezi domácnostmi z nejnižšího příjmového kvartilu má počítač pouhých 16 % a internet jen 13 %.

Ergonomie práce s počítačem – první část

Domácnosti v ČR vybavené osobním počítačem, internetem a vysokorychlostním internetem

Vůbec nejméně jsou moderními informačními a komunikačními technologiemi vybaveny domácnosti, v nichž žije jediná osoba nad 65 let, pouhá 4 % z nich mají osobní počítač a 3 % jsou připojena k internetu.

Ergonomie práce s počítačem – první část Ergonomie práce s počítačem – první část

Již v prvním šetření Českého statistického úřadu na téma informačních technologií v roce 2003 uváděli respondenti jako nejčastější místo použití jak počítače, tak internetu domov, následovalo pracoviště, škola a další místa. Toto pořadí se během let nezměnilo. Co se však mění, je oblíbenost jednotlivých míst. Rok od roku používá čím dál tím více uživatelů počítače a internetu tyto technologie doma — například v roce 2006 používalo internet doma celkem 2 471 tis. jednotlivců ve věku 16 a více let (70 % všech uživatelů internetu), toto číslo vzrostlo do roku 2009 o téměř 2 miliony na 4 405 tis. jednotlivců (89 % uživatelů internetu). Počet jednotlivců používajících internet v práci v uvedených letech sice také rostl, ale ne tak rychle, a tak zatímco v roce 2006 používalo internet v práci 45 % uživatelů internetu (1 579 tis. osob), v roce 2009 se jednalo o 39 % uživatelů internetu (1 916 tis. osob).

Ergonomie práce s počítačem – první část Ergonomie práce s počítačem – první část

Již v roce 2006 bylo v ČR k internetu připojeno 95 % všech podniků s deseti a více zaměstnanci, tento podíl se do ledna 2009 prakticky nezměnil (96 %). Vývoj u domácností ve stejném období byl mnohem bouřlivější, podíl připojených domácností vzrostl z pouhých 27 % v r. 2006 na 49 % v roce 2009. Ve světle těchto čísel nepřekvapí, že počet uživatelů, kteří se k internetu připojují z pohodlí domova, rostl v uvedených letech výrazně rychleji než těch, kteří jej používají v zaměstnání.

Poznámka: podrobné metodické informace vztahující se k tomuto textu jsou k nalezení pod následujícím odkazem.

Zdroj:

http://www.czso.cz/csu/redakce.nsf/i/kolik_domacnosti_v_cr_ma_pocitac_a_internet 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
64 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 28Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.