Hlavní stránka Multimédia Elektronika User Experience — K čemu nám ty počítače vlastně jsou?
User Experience — K čemu nám ty počítače vlastně jsou?
autor: Jan Horčík , publikováno 7.5.2010
User Experience — K čemu nám ty počítače vlastně jsou?

Dlouho tu nebyl žádný pěkný nový buzzword. Samé grafiky, procesory, prostě pořád jen technická nuda. Samo to označení už tak trochu upadlo v zapomnění, a tak je načase vytáhnout jej opět na slunce jarních dnů. "User experience" - je to úplně nový obor, nebo jen další módní výstřelek internetového světa?


Příklad dobrého user experience designu:

Vstoupíte do obchodu s pánskou konfekcí. Chcete si koupit novou košili. Přehledný systém navigace, nebo prostě jen přehledně uspořádaná prodejna, vás rychle navede k těm správným regálům. Chvíli se mezi nimi procházíte, zkoumáte nabídku a ve tváři se vám zračí výraz mírného zmatení z příliš obsáhlé nabídky. Za okamžik k vám přistoupí prodavačka, usměje se na vás a zeptá se, zda chcete s něčím pomoci.

Příklad špatného user experience designu:

Vstoupíte do obchodu s pánskou konfekcí. Chcete si koupit novou košili. Na první pohled nevíte, kterým směrem se vydat. Kde by mohli mít košile? Rád byste se zeptal. Poblíž ale není nikdo, kdo by vám mohl pomoci. Nemůžete najít ani plán obchodu, který by vás navedl správným směrem. Všimnete si, že zpoza vzdáleného pultu na vás podezřívavě a bez hnutí civí jakýsi mamlas.

User Experience — K čemu nám ty počítače vlastně jsou?

V technologických oblastech dochází dříve nebo později k významnému okamžiku. Technologie se z elitní stává spotřební. Technologie samotná v tom okamžiku ustupuje do pozadí a do popředí vystupuje uživatel a jeho způsob interakce s danou technologií. Do jisté míry tomu tak bylo u automobilů, mobilů a je tomu tak i v případě počítačů.

Jak se počítače staly všudypřítomnými, miniaturními a levnými, přestaly být viditelné. Zatímco pro odborníky mělo cenu a bylo pro ně svým způsobem zábavné dohadovat se donekonečna o tom zda a na co je lepší procesor o 2,15 GHz nebo 2,3 GHz plus 4 GB RAM s 64bit Windows, pro uživatele taková diskuse nemá pražádný význam.

User Experience — K čemu nám ty počítače vlastně jsou?

Technologie dosáhla bodu, kdy nástroj dokáže naplnit všechny běžné potřeby svých uživatelů. V případě pojmu "počítač" tak jak jej dnes běžně chápeme jde o psaní textu, brouzdání po internetu, poslouchání hudby, přehrávání fimů a jednoduchou práci s fotografiemi. Nic víc moje máti s počítačem prostě a jednoduše nedělá. A jaké procento z nás kdy něco víc dělá? 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
117 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 40.1Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.