Hlavní stránka Multimédia Elektronika Souhrnné ohlédnutí za letošní výstavou Cebit 2010
Souhrnné ohlédnutí za letošní výstavou Cebit 2010
autor: Eckstein, Šarman , publikováno 23.3.2010
Souhrnné ohlédnutí za letošní výstavou Cebit 2010

Veletrhy výpočetní techniky a elektroniky mají už dlouholetou tradici, ale v posledních letech to s nimi jde tak trošku z kopce. Tradiční český Invex už je ten tam, ale velké akce jako Cebit v Německu, CES v Americe nebo Computex na Tchaj-wanu probíhají pořád v plné parádě. Podívejte se s námi, jaké to bylo letos na Cebitu.


Jaké to bylo

O novinkách, které letošní CEBIT přinesl (a nepřinesl), jste si již mohli přečíst v sérii novinek psaných přímo z veletrhu. Nyní se podívejme spíše na zákulisní informace a úvahy ohledně CEBITu jako takového.

Souhrnné ohlédnutí za letošní výstavou Cebit 2010

 

Neodpustím si pár faktů, které se dozvíte z domovské stránky veletrhu a tou je počet vystavovatelů, který se letos vyšplhal na číslo 4.157 a číslo 68 jako počet zemí, ze kterých vystavovatelé pocházeli. Denní návštěvnost, měřeno v pátek, se zvýšila o tři procenta.

Tedy máme zde skoro nic neříkající údaje, které by jistě stály za obrácení. Nejednoho by jistě zajímalo, kolik procentuelně činí ztráta vystavovatelů oproti předchozímu ročníku a spíše celkový absolutní počet návštěvníků za celé trváni. Jak ale víme z vlastní zkušenosti v naší malé republice, které svého času hostila, a to si dovolím říci, celoevropský veletrh INVEX, pátky jsou vyhrazené kromě veřejnosti také školním zájezdům, které, a to si přiznejme, také zrovna nelákají technologické novinky.

 

Souhrnné ohlédnutí za letošní výstavou Cebit 2010

A v duchu INVEXu se, bohužel, letos nesl i CEBIT. Ne že by haly zely prázdnotou, ale jakoby se jenom svezly na návštěvnosti Game Hall společnosti INVEX, kde opravdu nebylo k hnutí. Nepřipomíná vám to trochu začátek konce INVEXu?

Souhrnné ohlédnutí za letošní výstavou Cebit 2010

Stejně tak i v ostatních halách se četnost návštěvníků odvíjela od atraktivity produktů, které bylo možno vyhrát, nebo zdarma získat. Takže pár zařvání sloganu „GENIUS JE NEJLEPŠÍ!“ (pro rejpaly samozřejmě v němčině) a desetiminutová tlačenice před podiem s hosteskami vám zaručila možnost zvednout ruku pokusit se chytit třeba myš, nebo webku letící vzduchem mezi masu lidí.

Bohužel je tohle asi úděl většiny velkých akcí, které se ze svého prvotního zaměření na IT technologie mění spíše v masovou multioborovou tlačenici.

Souhrnné ohlédnutí za letošní výstavou Cebit 2010

Vedli to číňané

CeBIT se stává stále větším lákadlem pro některé méně známé společnosti, které tak stále více využívají hannoverský veletrh k prosazení nejen na tuzemských trzích, ale i po celém světě. V posledních letech se jejich počet zvyšuje, nejedná se přitom o nový příliv konkurence z Evropy či Spojených států, ale zejména z východu z oblasti Asie, kde hlavní prim v tomto rozvíjejícím se odvětví hraje Čína. Letos zde kvůli čistě čínským nebo korejským výrobcům vyhradili téměř polovinu jedné haly. Některé vystavované produkty byly vskutku velmi zajímavé, avšak pravdou je, že mnoho z nich se nebezpečně podobala konkurenčním "mimoasijským" produktům. I tak zde ale bylo mnoho zajímavých konceptů, které však ve valné většině případů bylo striktně zakázané fotit. Jakmile nás nějaký čínský obchodník zahlédl, už nám chtěl brát fotoaparát z ruky. Že by obava z kopírování? :-) 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
40 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 15.2Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.