Hlavní stránka Multimédia Elektronika Překvapující technologie: rozšířená realita
Překvapující technologie: rozšířená realita
autor: Jan Horčík , publikováno 6.10.2009
Překvapující technologie: rozšířená realita

Některé technologie, nad jejichž názvy toužebně povzdychávají fandové, stále ne a ne přijít. Holografie, třebas. Jiné se objevují zcela nečekaně, jako iPhone. A jiné se na nás tiše, nenápadně plíží z neprostupné temnoty moderního věku. Takovým případem je rozšířená realita neboli Augmented Reality. Co to je a kde ji můžeme potkat?


Co to je? Rozšířená realita je jednoduše řečeno ta naše "opravdová" realita doplněná o nějaké informace navíc. Podle téhle definice by tedy rozšířenou realitou mohlo být klidně i kino. Budeme-li pojem ještě chvíli cizelovat, dojdeme k dalším, přesnějším vysvětlením. Například že rozšířená realita "přidává k reálnému světu počítačem generované informace", "doplňuje obraz skutečnosti o umělé informace", či že jde o "mezistupeň mezi skutečností a virtualitou". Tohle všechno jsou definice rozšířené reality, která se během posledních měsíců stala marketingovým zaklínadlem a neopominutelným "buzzwordem".
 
 Překvapující technologie: rozšířená realita
 
Rozšířená realita je technologie, trend, budoucnost. Pořád jsme se ale tak nějak nedostali k tomu co to vlastně doopravdy je? Začalo to ve fotbale Faktem je, že už je tu s námi déle, než možná tušíme. Pamatujete, když jste začali ve fotbalových zápasech poprvé vídat při úvodních záběrech na střed hřiště logo sponzora, které pak zmizelo? Nebo rozmazaný puk v hokeji? Případně legendární "elektronickou tužku" nebo šipky objevující se přímo na hřišti? To vše jsou příklady rozšířené reality, kterou už můžeme pár let zažívat na vlastní oči. Oči jsou zde primárním orgánem, protože rozšířenou realitou se prozatím myslí především vizuální vjem. Ti kdo hráli např. některou z her série Ghost Recon: Advanced Warfighter si dobře vzpomenou na tzv. HUD, který jim jakožto vojákům speciálních jednotek dokázal podat přesné informace o okolí, včetně přehledného rozmístění nepřátel. Přesně takhle, tedy pro armádní využití, původně technologie rozšířené reality vznikala. První výzkumy v tomto směru začaly už na počátku 90. let. Dlouhou dobu využívají podobnou technologii piloti stíhacích letounů. Proč zažívá takový boom právě v současné době? Protože se přibližuje mnohem více běžným lidem.
 
 Překvapující technologie: rozšířená realita
 
Díky pokroku v miniaturizaci, rostoucímu výkonu čipů a kvalitě snímacích zařízení začalo být možné, aby přenosná zařízení jako jsou mobilní telefony dokázaly nejen snímat své okolí ve vysokém rozlišení, ale navíc tento obraz v reálném čase zpracovávat a případně i upravovat či rozpoznávat. Díky tomu, že tato zařízení mohla být zároveň připojena na internet, globální znalostní pavučinu, stalo se možným to, co ještě před nedávnem vypadalo jako magie nebo science fiction.

 


 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
92 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 42Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.