O destrukčních testech |
autor: Michal Rybka , publikováno 13.12.2008 |
Seznam kapitol |
---|
1. Rozbij to. Kladivem! |
2. Odolá nebo ne? |
Když se před nějakou dobou objevil na Technetu test, v němž lepá děva ničila televizory, bylo velké pozdvižení: Tohle že se týká hardware? Co je to za test? Žena ničí nabušené televize - to je jako ty šílené emerické telepořady "Chicks'n'Guns", obracející se na nejnižší pudy chlapů, konzumujících u telky pivo z plechovek a civících na ženské v bikinách, jak pálí kratší či delší salvy z kvérů. Jak declassé!
Na rozdíl od podobných kritiků si myslím, že destrukční testy dávají dobrý smysl a rozhodně je podporuji. Přestože první věc, dle které posuzujeme vlastnosti elektroniky, jsou její parametry. V reálném životě je mnohdy vystavena působení mnoha přírodních sil, počínaje gravitací a domácím zvířectvem konče.

Destruktivní testy se mi velice líbí a velmi rád bych si nějaké dal - ostatně jsem zkoušel maličké věci jako pozvolné škrabání CD a nebo proces jeho vybledávání za oknem. Pomalu, krok za krokem testujete, kdy se konečně objeví chybka - a potom už máte alespoň nějakou představu, co je vážné poškození a co ne. Na porýpaných médiích se pak výborně testují čtecí samoopravné mechanismy mechanik a strategie přehrávačů - na co jeden reaguje hysterickým bušením hlavičky do okraje mechaniky, druhý zvládne bravurně, jen s několika nepatrnými přeskoky ve filmu. A tohle se, vážení přátelé, na žádných tech sheetech vážně nedočtete!
Will it blend?
Jak ubohé to ale je ve srovnání s lahůdkovými testy, kterými byly odzkoušeny iPody od Apple! Utratili byste 300 dolarů za stroj, který chvíli zkoušíte a posléze zničíte metáním do výše, zatímco počítáte dopady na asfalt, než přestane fungovat? A nebo vhodíte nový iPhone do mixéru a naděláte z něj toxický popílek ve stylu Will It Blend?Zbožňuji Toma Dicksona a jeho fenomenální mixérovou show - viděli jste například pokus o rozmixování Chucka Norrise či výrobu Cochicken, neboli dokonalé směsi Coca Coly a kuřete? Skvostné!
Najdeme pochopitelně i "přízemnější" testy, mezi ty pamětihodné patří třebas pokus "co se stane, když necháme jet CPU bez nasazeného chladiče", který provedli lidi z Tom's Hardware. Filmeček, nabízející pohled na čadící procesor AMD jistě připravil managementu mnoho bezesných nocí - nedobrá to reklama!
Z vlastní kapsy? Ani náhodou.
Sám jsem ale přílišný škudlil, než abych se odhodlal k destrukci nového zařízení za deset tisíc. Až tolik nám to psaní nevynáší. Distributoři obvykle žádají testované výrobky zpět také v ideálním stavu včetně kompletního balení a takových těch věcí. Nepřejte si vědět, co se dělo, když jsem před lety ztratil manuál k notebooku! To bylo řečí! Tak luxusní možnost, jako dle libosti rozfašírovat dvě televize, vám jen tak někdo nenabídne a byl by naprostý hřích jí nevyužít. Je to rozhodně vynikající testík pro rodiče, protože potomci přece jenom nemají rozum a naši moderní myslitelé formátu D'jamily horují proti brachiálním trestům, takže se těžko vytyčují jasné hranice typu "šáhneš na to a urazím ti pracky". Z testů jasně plyne, že televize prostě musí zůstat mimo operační dosah působení zvěře a potomstva a nejlepší tedy bude asi montáž na zeď. (U televizí Sony mě mj. překvapil zajímavý popruh, sloužící k upevnění na bázi televize a k přišroubování k nábytku, aby se malému horolezci nepovedlo překlopit na sebe obrazovku a, tak řečeno, se předčasně dostat do televize.)V praxi se ale nejednou ukazuje, že elektronika vydrží více, než by se mohlo zdát - a každý jistě zná spousty výjimečných historek. Jedna moje známá si vyklepávala ze čtvrtého patra batoh, když tu z něj vypadl mobil a padl na dvůr. Pád podivuhodným způsobem přežil, což doložil vyzváněním příchozího hovoru. Dotyčná pro přežilce vyběhla, ale než se dostala do přízemí, vjel do dvora auto-mobil, s neomylnou přesností její-mobil navíc přejel a to už bylo zkrátka moc. Zajímavé, mě se naopak dvakrát stalo, že mi s fatálními důsledky upadl mobil pouze od pasu a potom se v jednom případě začal chovat divně a v druhém přestal fungovat totálně.