Hlavní stránka Multimédia Hry a zábava NES, jeho jméno je Lego NES!
NES, jeho jméno je Lego NES!
autor: Michal Rybka , publikováno 27.3.2021
NES, jeho jméno je Lego NES!

Obvykle se nezabývám Legem – v poslední době mě zaujalo hlavně robotické Lego Mindstorms a potom některé modely ze série Technic – jako je Saturn V a také LEM, který vydali u příležitosti padesáti let mise Apollo. Ale tohle je stavebnice LEGO Super Mario Nintendo Entertainment System – tohle je NES!


Celým jménem se ta stavebnice jmenuje LEGO Super Mario 71374 Nintendo Entertainment System – a je to stavebnice konzole Nintendo Entertainment System a televize s animovaným levelem Super Maria. Můžete ho volitelně doplnit postavičkou Mária, která se prodává samostatně a oživit set navíc zvukem – ale i tak je báječný.

NES patří mezi legendární konzole. Původně vznikl pod jménem Famicom (Family Computer) v roce 1983. Šlo o osmibitovoiu architekturu s procesorem Ricoh 2A03 na 1,66 MHz (PAL) anebo 1,79 MHz (NTSC), který vycházel z architektiry MOS Technology 6502. Systém měl 2 KB RAM doplněné o 2 KB video RAM v grafickém čipu PPU (Picture Processing Unit). Paměť mohla být navýšena skrz cartridge, které nabízely velkou variaci v kapacitě – od 8 KB ROM pro Galaxian po 1 MB (Metal Slader Glory).

V roce 1985 vznikla verze Famicomu určená pro Ameriku. Světe zboř se – nechybělo mnoho a vypadalo to jako počítač s klávesnicí, marketing ale prosadil podobu, která připomínala klasické video. Otevřeli jste dvířka, vložili cartridge – a hráli. Když hra nejela, tak jste foukli na konektor, čímž jste věcem nepomohli, protože jste jen akcelerovali oxidaci konektoru.

V roce 1985 také přišla hra Super Mario Bros, která se stala jednoduše legendou. Je to hra, kterou hraje Sheldon v Big Bang Theory – a nejen to, on si ji tam taky zpívá. Dnes je to dost možná nejvíc nerdy hra pro milovníky konzolí.

Takže se není čemu divit, že právě NES a Super Mario Bros se dočkali reimaginace v podobě limitované stavebnice Lego. A tu jsme dostali do rukou – a mohli si ji sestavit! Jde o stavebnici určenou pro dospělé – je od osmnácti výše, obsahuje velké množství dílků (2646 kostek) a celkově jde spíš o stylovou stavebnici než o hračku určenou pro děti. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
47 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 20.3Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.