Hlavní stránka Multimédia Hry a zábava Konec roku 2019 je tady: Co se povedlo, co se nepovedlo?
Konec roku 2019 je tady: Co se povedlo, co se nepovedlo?
autor: Michal Rybka , publikováno 28.12.2019
Konec roku 2019 je tady: Co se povedlo, co se nepovedlo?

Je tu konec roku a přichází čas bilancovat. Spousta věcí se povedla – například se nám opět konečně pohnul souboja mezi AMD a Intelem směrem k výkonnějším mašinám, u SSD už jsou běžné terabajtové kapacity a telefony jsou zase vyspělejší. Z jiných trendů ale nemáme tak úplně radost.


Co se v roce 2019 povedlo

Souboj AMD a Intel

Základním pozitivem tohoto roku je obnovení reálné soutěže mezi AMD a Intelem. Ať patříte k libovolné straně fanoušků sporu, je pro všechny dobré, když soutěž opravdu je a firmy se navzájem nutí k vydávání lepších procesorů a ke snižování cen. Z podobné soutěže vždy profitoval zákazník – ať už ten, který chtěl co největší výkony, tak i ten, který toužil po budgetovém procesoru.

Konec roku 2019 je tady: Co se povedlo, co se nepovedlo?

V okamžiku, kdy se soutěž zastaví, totiž výkony stagnují a s tím i vývoj aplikací, které by mohly vysoký výkon využívat. S tím, jak stále více lidí pracuje s videem, je docela príma mít opravdu výkonné procesory – plus výrobci her se mohou přestat zaměřovat na quadcory a zaměřit se na zvýšení paralelizace. Buď jak buď – 64jádrový AMD EPYC je prostě a jednoduše pecka, jako jo!

SSD disky se blíží maistreamu

Nejsem fanouškem QLC technologií kvůli jejich nižší výdrži při zápisu, ale pravda je jasná: Díky QLC technologiím se začíná snižovat cena SSD disků s vysokou kapacitou. Dnes na tom nejsme s hrami nejlépe, jsou opravdu veliké. Běžný systémový disk stačí jenom na pár titulů – a pak si můžete instalovat na točivý disk.

Vysokokapacitní SSD QLC podle mě nejsou ideální volbou jako systémový disk, ale jsou ideální právě pro hry: Nabízí obří kapacitu, všechny výhody při čtení – a zas až tak často hry nevyměňujeme, takže nižší výdrž při zápisu není tak velkou nevýhodou. Buď jak buď, 4TB SSD za dvanáct tisíc je celkem terno!

Mimochodem – dělají mi radost i klasické disky. 14TB exterák za 11 tisíc korun nabízí spoustu místa pro zálohování!

True Wireless špunty za rozumné peníze

Tento rok se objevila celá řada True Wireless sluchátek – a to i od firem, které s nimi začaly jen před pár lety. Nutno podotknout, že se již podařilo u většiny nových modelů vyřešit jejich problémy s vypadáváním (to bývalo dost hrozné), zní dobře, dobře izolují anebo mají dokonce i noise cancelling. Ten se zvláště povedl u modelů Sony WF-1000XM3 a Apple Airpods Pro, oba modely umí překvapivě kvalitně potlačit okolní šum.

Konec roku 2019 je tady: Co se povedlo, co se nepovedlo?

Fantasticky ale rostou hlavně levné modely. Sluchátka jako Niceboy Hive Podsie se vejdou do tisícovky a přitom hrají velmi, velmi dobře. Svého druhu je nárůst kvality bezdrátových sluchátek nutnost – když nemáte jack, nějak to připojit musíte. Ale funguje to, zlepšuje se to funkčně i akusticky!

ANC (Noise Cancelling) u sluchátek funguje čím dál tím líp

To, že se se povedlo zavést ANC u True Wireless špuntů, je technologicky fantastické. Ale i tradiční sluchátka s mostem se neustále zlepšují: Loni jsme měli za naprostou špičku Sony WH-1000XM3, teď se k nim přidává Sennheiser Momentum Wireless 3 anebo Bose NC700, které se radikálně zlepšily. Špičková ANC sluchátka umí odfiltrovat okolí tak efektivně, že se opravdu musíte naučit chodit s rozhlížením, jinak vás někdo zabije.

Konec roku 2019 je tady: Co se povedlo, co se nepovedlo?

Překvapivě se přidávají i nové firmy, které nabízí svoje vlastní ANC modely – a ty často nejsou špatné. Samozřejmě, mají problémy s první generací technologie jako ostatní, ale to, že se k této elitní technologii přidávají další výrobci, je příslibem do budoucna. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
90 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 41.8Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.