Hlavní stránka Multimédia Hry a zábava Mnoho hraček, málo nástrojů: Proč se nedaří výuce IT?
Mnoho hraček, málo nástrojů: Proč se nedaří výuce IT?
autor: Michal Rybka , publikováno 18.11.2016
Mnoho hraček, málo nástrojů: Proč se nedaří výuce IT?

Když se nedávno objevil robot Meccano Meccanoid G15, dostal nejen řadu ocenění, ale také schytal spoustu kritiky. Zvláště Linus Tech Tips se do něj pustil velice tvrdě: Je to drahý a složitý robot, který po hodinách sestavování umí jenom pár kousků. Opravdu takhle vypadá budoucnost výuky informačních technologií?


Meccano je stavebnice velmi podobná u nás známějšímu Merkuru. Podobně, jako se Merkur před mnoha lety vydal s Merkurem Alfi na výlet do branže výpočetní techniky – a vedlo to k originálnímu a funkčnímu plotteru, Meccano se Meccanoidem G15 pustil do oblasti robotiky a výukových hraček. Za nikoli malou cenu přesahující 14 000 korun dostanete stavebnici robota velikosti menšího dítěte, který reaguje na hlasové příkazy a je možné ho učit pohyby.

Mnoho hraček, málo nástrojů: Proč se nedaří výuce IT?

Co se Linus Tech Tips na Meccanoidovi nelíbí? Za prvé to, že je převážně z plastu a ne z kovu (což je celkem pochopitelné, plast je lehčí než kov). Za druhé je velmi složitý na sestavení a při jeho stavění je velmi snadné udělat chybu, přičemž padly stížnosti na ne zcela pochopitelný návod na sestavení. A za třetí – není zde skutečný způsob, jak robota programovat, pouze ho můžete učit pohyby končetinami ta, že jimi hýbete buď fyzicky, pomocí počítačového ragdollu anebo pomocí snímání kamerou.

Závěr: Není to robot, jenom loutka, kterou naučíte pohyby. Přestože reaguje na hlasové příkazy, chybí tu skutečné možnosti programování, takže před sebou nemáme věc vhodnou pro výuku či dokonce konstrukci vlastních robotů, ale spíš jenom takovou lepší automatickou hračku. Sestaveného robota nechtěli ani vzít na internetový bazar Toy Traders.

Jak vylepšit Meccanoida na skutečně dobrého a použitelného robota? Podle Linus Tech Tips by bylo třeba mu dát opravdu programovatelnou řídící jednotku (jako má například Lego Mindstrorms), přidat baterii různých senzorů a dovolit tvorbu mnoha různých programovatelných robotů, což s velkými jednoúčelovými díly jde poměrně špatně. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
113 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 55.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.