Hlavní stránka Multimédia Hry a zábava Největší herní záporáci všech dob
Největší herní záporáci všech dob
autor: Lucie Jiříková , publikováno 2.5.2016
Největší herní záporáci všech dob

Určitě jste se s některým z nich už někdy setkali. Otravují nás, mají velmi nepříjemné ba dokonce urážlivé názory a poznámky k naší osobě a v průběhu hry nás pravidelně ohrožují na životě. Přesto si videohry bez nich představit nedovedeme. Připomeňme si ty největší parchanty pod sluncem, kteří jsou základní esencí her.


Když se řekne slovo „záporák“, každému z nás se vybaví něco trošku jiného, respektive někdo trošku jiný. Zatímco hráčům strategií možná vytane na mysli římský vojevůdce nebo německý generál, milovníkům stříleček se vybaví třeba robotický Hitler a fanouškům RPG her zase šik zákeřných čarodějek nebo třeba ďábel.

Interpretace slova „záporák“ se potom pochopitelně liší také podle odehraných her. Záporáci totiž obvykle nejsou uniformní a mnění se hru od hry. Kolem většiny záporáků je navíc omotán celičký příběh – hráč je dotyčnou postavou soustavně pronásledován nebo šikanován, případně je to navlečeno ještě důmyslněji a hráč se o všech vykonaných zvěrstvech dané postavy dozvídá v poslední fázi hry. Tento typ záporáků si potom tradičně říká o finální zlikvidování, takže je můžeme označovat také slovem „bossové“.

Záporáci ovšem nejsou pouze velké a nepřemožitelné postavy. Záporáci mohou být také pěšáci, s nimiž se setkáváte prakticky na každém kroku. Ti, kteří vás ohrožují soustavně a ve výhodě jsou díky tomu, že je jich velké množství. Pokoření jednoho z nich proto nic neznamená, ale je předzvěstí velmi dlouhé cesty. Mezi takové záporáky patří třeba Crabmeat ze Sonic: The Hedgedog nebo řadový nácek ve Wolfensteinovi.

Největší herní záporáci všech dob

Největší herní záporáci všech dob

Největší herní záporáci všech dob

Jelikož záporáci jsou ve své podstatě všichni živí nepřátelé, které ve hře potkáme (kdybychom chtěli být úplně přesní, jedná se o všechny živé nositele zlých myšlenek), potom je docela jasné, že sestavit článek, který by obsáhl všechny záporáky, které jsme potkali ve statisících her, prostě nelze. V silách jednoho člověka, ba dokonce ani celé redakce, není dokonce ani výběr nejlepších záporáků všech dob. Každý bude mít svůj osobní žebříček postavený jinak už jen v závislosti na tom, co hrál.

Záporáky v následujícím článku jsem seřadila do dvou skupin. V první z nich najdete řadové nepřátele, na kterých sice nestál celý příběh hry, ale přesto nás ohrožovali a otravovali – spíše svou četností než samotnou odolností. A v druhé najdete postavy s odolné jedince, jejichž přemožení bylo podmínkou k dokončení hry a okolo nichž se případně točil celý příběh. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
110 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 25.4Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.