Hlavní stránka Multimédia Hry a zábava Oculus Rift vs. HTC Vive: jste připraveni na virtuální realitu?
Oculus Rift vs. HTC Vive: jste připraveni na virtuální realitu?
autor: Pavel Urbánek , publikováno 4.4.2016
Oculus Rift vs. HTC Vive: jste připraveni na virtuální realitu?

Virtuální realita je v módě. Velké firmy přicházejí s headsety a systémy pro VR. Jaké jsou vlastnosti a možnosti takového Riftu nebo Vive? Co od těchto novinek čekat a naopak jaké jsou jejich limity? A není nakonec hlavním omezením virtuální reality současný hardware, který i ve špičkových konfiguracích jen stěží zvládne 4K?


Virtuální realita: mluví se o ní mnoho let, ale dosavadní pokusy byly vesměs experimenty pro opravdové nadšence, kteří dokázali překousnout ukrutně špatné rozlišení nebo vysokou latenci. Dnes už to není tak úplně pravda. Technologie udělaly několik velkých kroků kupředu a výrobci jsou nám tak schopni nabídnout opravdu seriózní VR headsety.

Oculus Rift vs. HTC Vive: jste připraveni na virtuální realitu?

Mezi prominentní zařízení na trhu s virtuální realitou patří bezesporu Oculus Rift a také nový HTC Vive. A právě tyto dva headsety jsme měli možnost porovnat. Není to ale soutěž o to, kdo je lepší – Rift a Vive patří sice do stejné kategorie, ale liší se svými vlastnostmi, určením a také i cenou. Spoustu toho mají ale také společného. Například fakt, že oba headsety musíte připojIt k počítači, který stíhá zpracovat jejich vstupy a současně headset zvládne zásobovat plynulým a nezpožděným obrazem.

No a v tom je tak trochu háček. Zatímco headset dokáže poskytnout překvapivě přitažlivou virtuální realitu, je to právě počítač, který se může zadýchat a najednou virtuální realita nebude tak reálná. Uživatel pak bude zklamaný, protože headset za desítky tisíc neodpovídá tomu, co četl v recenzích nebo vyzkoušel na výstavách. Možná i proto Nvidia přišla s kampaní VR Ready (také se dá interpretovat jako „we are ready“ – jsme připraveni), v které poukazuje na nutnost top vybavení pro dosažení kvalitního zážitku ve virtuální realitě.

Oculus Rift vs. HTC Vive: jste připraveni na virtuální realitu?

Je to marketingový tah a snaha přimět majitele výkonných karet aby je vyměnili za ještě výkonnější, případně přesvědčit ty ostatní, aby si je koupili také? Bezpochyby za tím je racionální korporátní strategie – to ale neznamená, že potřeba výkonného hardwaru je výmysl. Tak trochu proti tomu jdou samotní výrobci headsetů, kteří zase mají zájem oslovit širší masu lidí a snaží se přesvědčit, že nebude zapotřebí vysloveně špičkový hardware. Na to, jak je to s nároky, se podíváme v dnešním článku. A nebude to rozhodně jen grafických kartách, ale o celém VR systému! 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
62 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 26.2Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.