Hlavní stránka Multimédia Hry a zábava Mládí Billa Gatese, aneb kterak Bill k počítačům přišel
Mládí Billa Gatese, aneb kterak Bill k počítačům přišel
autor: Pavel Tronner , publikováno 17.11.2015
Mládí Billa Gatese, aneb kterak Bill k počítačům přišel

Ať už je nám Bill Gates sympatický, či ne, nelze mu upřít velice důležitou roli v mikropočítačové revoluci. Jasně, lidé jsou nahraditelní a dá se předpokládat, že kdyby se jí z nějakého důvodu neujmul právě Gates, objevili by se jiní. Možná by historie byla i výrazně lepší. Gates však byl v pravý okamžik na správném místě.


O mládí Billa Gatese si dnes povíme více proto, abychom popsali ten zaniklý svět „mikropočítačových revolucionářů“. Gates patřil ke generaci, díky které dnes máme naše počítačové miláčky na našem stole. A – alespoň v mládí – byl nesporně vynikajícím programátorem, který mnohé dokázal. Nemusíme jej či jeho vrstevníky milovat, ale alespoň kapku vděčnosti a ocenění si rozhodně zaslouží.

 „Vilík ze Seatlu“ bývá často porovnáván s „Stevem ze San Francisca“, přičemž velmi mnozí v tomto klání dvou významných osobností favorizují právě Steva Jobse. Je třeba si ale připomenout konstatování Chucka Peddla ohledně těchto dvou kohoutů na jednom počítačovém smětišti – není nic ďábelského na Billu Gatesovi ani božského na Stevu Jobsovi. Dnes, když je Bill Gates již bezpečně v důchodu a Steve Jobs bezpečně mrtev, je tento dávný spor již přeci jen přežitý a nikdo si kvůli němu trhat občanku nebude. Leč v devadesátých létech to bylo zajímavé téma a z hlediska historie mikropočítačů jej nelze pominout.

Mládí Billa Gatese, aneb kterak Bill k počítačům přišel

"Steve Jobs and Bill Gates (522695099)" by Joi Ito from Inbamura, Japan -
Steve Jobs and Bill Gates on Flickr
. Licensed under CC BY 2.0 via Commons.

Pokud bychom se podívali, jak každý z nich viděl svého soupeře, tak Steve Jobs tvrdil, že Gates je člověk bez fantazie a bez vkusu, zatímco Bill Gates Jobse osočoval, že nerozumí technologii, kterou tak halasně propaguje. Oba dva si mohli podat ruce ve své komplikovanosti, ani jeden nepatřil k těm všeobecně oblíbeným lidem, které si okolí považuje, ba užívá. O Gatesovi jeho bývalý učitel prohlásil, že šlo o nepříjemného kluka, kterého nikdo neměl moc rád. Kdyby Američané znali úsloví o osině v... jisté části těla, určitě by je tento bývalý pedagog použil. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
166 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 79.8Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.