Hlavní stránka Multimédia Hry a zábava První počítač „pro chudé“: Tandy TRS-80
První počítač „pro chudé“: Tandy TRS-80
autor: Pavel Tronner , publikováno 28.9.2015
První počítač „pro chudé“: Tandy TRS-80

V tom samém roce, kdy se zrodila jakási nová rychlokvašená firma Apple, kterou ještě nikdo nebral vážně, se objevila zvěst o mikropočítači Tandy ve velké síti elektroobchodů Radio Shack. Devět z deseti tehdejších vizionářů by se vsadilo, že právě strojům této firmy bude patřit budoucnost. 


Vyprávěli jsme si o tom, že v roce 1975 se objevil první relativně úspěšný a cenově dostupný mikropočítač (Altair 8800), o rok později se zrodil koncept počítače s integrovanou klávesnicí a schopného okamžité práce na připojeném televizoru (SOL-20). No a v roce 1977, v roce, kdy zemřel Charlie Chaplin a Elvis Presley, tak tehdy se konečně mikropočítači začaly zabývat seriózní firmy. Jak Commodore, tak druhá z nich, Tandy, byly velké, bohaté, se solidním renomé. Tandy v tomto směru jasně vedla. 

Jak Apple II, tak Atari, o Commodore PET nemluvě, všechny tyto počítače tepaly v rytmu procesoru MOS 6502. Tento nejlevnější čip se prodával za 25 babek, což bylo sedmkrát méně než konkurence. Přitom paradoxně nebyl původně stvořen pro použití v počítačích. Měl pohánět kalkulačky či průmyslové stroje. Ovšem to se v jistém smyslu dá říci i o dalších tehdejších mikroprocesorech. Jejich využití v mikropočítačích bylo značně „nad plán“.

Když se tedy na pultech v létě 1977 objevil další malý počítač, každý automaticky předpokládal, že i ten bude poháněn výrobkem firmy MOS. To ale nebyla pravda. Srdce nového počítače tvořil Zilog Z80 Federico Faggina, otce moderních mikroprocesorů. Nejednalo se sice o procesor nejlevnější, ale po stránce schopností a bohatostí instrukční sady překonával konkurenci. V této době šlo o tu nejprogresivnější konstrukci vůbec. Knowhow jeho tvůrce se prostě muselo projevit.

První počítač „pro chudé“: Tandy TRS-80
"Zilog Z80" by The original uploader was Damicatz at English Wikipedia
Transferred from en.wikipedia to Commons.. Licensed under CC BY 2.5 via Commons.

Společnost Tandy nebyla žádná malá firmička s jepičím životem. Založili ji už v roce 1919 dva kamarádi. Pravda, tehdy na počátku dvacátých let se ještě nepustili do výroby počítačů, což je v jistém smyslu škoda, protože by byli naprosto první a jediní. Místo toho zkusili štěstí v oboru velmi blízkém – v koženém zboží. Prodávali části bot a oděvů a s elektronikou měli společného snad jen elektrické osvětlení svých dílen.

To se změnilo v roce 1963, kdy firma koupila síť obchodů s elektronikou RadioShack. Té se v té době moc nedařilo, ale pod vedením nového managementu se vítr obrátil. Obchody začaly prosperovat, i když nějaký velký boom to zrovna nebyl. Ani RadioShack pochopitelně neprodával počítače, nesmíme si jej představovat jako nějaký Datart či Electroworld. Je třeba pamatovat na fakt, že nabídka elektroniky v šedesátých létech se zásadně lišila od dneška. RadioShack se zaměřoval spíše na kutily, ochotné si věci vlastnoručně sestavovat. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
59 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 24.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.