Hlavní stránka Multimédia Hry a zábava Marné hledání druhého hitu, aneb vězni jediného titulu
Marné hledání druhého hitu, aneb vězni jediného titulu
autor: Michal Rybka , publikováno 28.8.2015
Marné hledání druhého hitu, aneb vězni jediného titulu

Opakuje se to stále: Firma uspěje s herním trhákem, roste jako blázen, novináři ji oslavují, vstoupí na burzu – a všichni se ptají: Co bude další hit? Jenomže i když se vývojář snaží ze všech sil, druhý úspěch ne a ne přijít. Proto dokolečka recykluje původní hru – a čím déle to dělá, tím víc se zdá, že už s další peckou nikdy nepřijde.


Nedávno proletěla médii zpráva, že Rovio je v problémech a propustí 260 lidí. A to se u Rovia už propouštělo, na konci minulého roku muselo odejít 110 vývojářů! Rovio přitom rozhodně nepatří mezi neúspěšné anebo herního vývoje neznalé firmy. Naopak představuje možná nejúspěšnějšího herního vývojáře „nové vlny“ mobilních a sociálních titulů, do které patří Zynga anebo King Digital.

Přitom to začínalo tak optimisticky! Pamatujete si, jak Rovio slovy Petera Vesterbacka v roce 2011 tvrdilo, že klasické konzolové hry končí, mimo jiné proto, že se inovace přesunují od konzolových her k mobilním?

Marné hledání druhého hitu, aneb vězni jediného titulu

V té době vypadala budoucnost Rovia růžově, sociální hry prožívaly boom, mobilní hry byly na počátku boomu a zdálo se, že i zákazníci jsou tomuto trendu nakloněni. Aby ne, místo 50 USD za „velkou konzolovou hru“ se platil za mobilní hru dolar až pět dolarů. Později dokonce vůbec nic, pokud byl hráč odhodlán odolat pokušení na nákup prémiového obsahu.

Forbes v červenci 2011 odhadoval, že Rovio má hodnotu 700 milionů až miliardu USD, ale vedení firmy v té době tvrdilo, že to je hodně podceněný údaj a že Rovio má cenu „několika miliard dolarů“. Bylo to v době, kdy sociálně herní optimismus doslova prýštil jako gejzír. Tržní hodnota Zyngy, která se zaměřovala na sociální hry, byla v té době odhadována na 20–25 miliard USD. Dnes, v polovině roku 2015, ovšem odhadovaná tržní hodnota Zyngy klesla na zhruba 2,3 miliardy USD.

Optimismus, který panoval mezi zakladateli i zaměstnanci Rovia, byl v té době neuvěřitelný. Manželka Petera Vesterbacka, Telija, se v „Angry Birds večerních šatech“ dostavila i na recepci ve finském prezidentském paláci, která se pořádala u příležitosti finského Dne nezávislosti. Provokativní a cáklé, řekl bych.

Marné hledání druhého hitu, aneb vězni jediného titulu

zdroj: yle.fi 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
104 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 48.8Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.