Hlavní stránka Multimédia Hry a zábava Altair 8800: o zrodu „prvního“ komerčního mikropočítače
Altair 8800: o zrodu „prvního“ komerčního mikropočítače
autor: Pavel Tronner , publikováno 1.4.2015
Altair 8800: o zrodu „prvního“ komerčního mikropočítače

Pří pátrání po starých strojích můžete nabýt dojmu, že prvním komerčním mikropočítačem světa byl Altair 8800. Stačí se ale přenést přes nadšená velkolepá tvrzení zpoza velké louže a zjistíte, že nebyl prvním. Dokonce ani prvním komerčním. Přesto znamenal zjevení. Přelom v historii. Čas mikropočítačů můžeme dělit na dobu před Altairem a po něm.


Minule jsme zmiňovali mikropočítače, které Altair předstihly hned o několik let. Byla jich celá řada, částečně šlo o nadšenecké amatérské projekty, jako Scelbi, částečně vznikly pouze v jednom jediném exempláři a nikdo se nepokusil je prosadit na trhu jako sériový stroj.

Altair 8800: o zrodu „prvního“ komerčního mikropočítače

"SCELBI 8H Computer" by Swtpc6800 en:User:Swtpc6800 Michael Holley
Own work. Licensed under Public Domain via Wikimedia Commons.

Případně bylo jejich zásadní chybou a neštěstím, že vznikly ve Francii, kterou Američané, jak známo, moc vážně neberou. Ano, francouzský Micral je prvním komerčně vyráběným mikropočítačem, na trhu i celkem úspěšným, leč… no, jedenáct z deseti Američanů vám bude tvrdit, že první mikropočítač vznikl prostě v USA a hotovo.

Altair 8800: o zrodu „prvního“ komerčního mikropočítače

"Micral MGR Lyon-IMG 9895" by Photograph by Rama,
Wikimedia Commons, Cc-by-sa-2.0-fr. Licensed under CC BY-SA 2.0 fr via Wikimedia Commons.

Mark-8

Ani v té Americe to ale zdaleka nebylo tak jednoduché. Altair se rozhodně nezjevil zničeho nic. Už v červenci 1974, tedy půl roku před Altairem, uveřejnil časopis Radio Electronics návod ke stavbě mikropočítače Mark-8 (navrženého studentem Johnathanem Titusem), založeného na procesoru 8008. Ten na jaře 1973 sdělil Larrymu Stecklerovi, vydavateli časopisu Radio-Electronics, že staví mikropočítač.

Stecklera to zaujalo natolik, že za Titusem zajel na kolej, kde mu byla předvedena malá krabička s diodami a přepínači. Jakkoliv si Steckler nebyl jist, zda někdo bude ochotný pomocí těch přepínačů počítač programovat, rozhodl se, projekt podpořit. Trvalo to téměř rok, než se podařilo vypracovat detailní návod na stavbu počítače. Časopis jej vytiskl jako samostatně prodávanou přílohu. Výtisky se prodávaly po tisících, jakmile náklad došel, byla objednána nová várka.

Altair 8800: o zrodu „prvního“ komerčního mikropočítače

"Radio Electronics Cover July 1974", Copyright © 1974 Poptronix, Inc. Via Wikipedia.

Navzdory velkým prodejům je ale otázka, kolik kupujících si počítači dle instrukcí skutečně postavilo a pracovalo s ním. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
75 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 36.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.