MOS 6502: Čip, který započal revoluci |
autor: Pavel Tronner , publikováno 4.3.2015 |
Seznam kapitol |
---|
1. Přerostlé kalkulačky |
2. Návrh čipu: papír a pravítko na 4300 tranzistorů |
3. Výroba čipu: žiletky, fólie a druhé ponožky s sebou |
4. Jak prodat čip |
5. Pro nový Apple I i do konzolí od Atari |
Intel i Motorola vytvořily první mikroprocesory, přičemž každá z těchto platforem byla navržena se zcela jinou filozofií, klady i zápory. Jedno však měly společné. Byly drahé. Pokud se měl mikroprocesor stát základní elektronickou součástkou mnoha různých aplikací, od automatů po levné kalkulačky, musel být levný. No, a pokud by byl levný a přitom šikovně navržený – pak by vlastně mohl pohánět i počítače.
Už jsme si povídali o tom, že na nutnost mít mikroprocesor levný přišel Chuck Peddle ve chvíli, kdy brázdil dálavy Spojených Států a snažil se hledat kupce pro dítko Motoroly, MC6800. Reakce byla prakticky všude stejná – líbí se nám to, našli bychom pro to spoustu uplatnění, ale je to moc drahé. Prodejte nám to za třicet babek a máte v kapse smlouvu na tisíce kusů.
Problém spočíval v tom, že management Motoroly absolutně nesouhlasil s tak zásadním zlevněním čipu a to navzdory faktu, že výrobní náklady byly pod dvaceti dolary za kus. Motorola musela ale hodně investovat do vývoje a výrobní linky, takže se snažila náklady umořit co nejdříve. V této době ale výroba čipů jak Motoroly, tak Intelu, probíhala jen v malých sériích a jakkoliv se například i8080 uplatnil v prvních počítačích, stále se ještě nejednalo o přelom. Pouze ti vnímaví viděli, že revoluce je za dveřmi.
Chuck Peddle nicméně dokázal najít firmu, která o jeho nápad – vyvinout levný čip pro masové nasazení – projevila zájem. Díky rozpadu týmu tvůrců MC6800 měl možnost přesvědčit i některé inženýry, aby zkusili štěstí s ním Pensylvánii.
MOS Technology a čip, který se nikdy neměl dostat do počítačů
MOS Technology byla založena v roce 1969 a stejně jako Intel se zabývala výrobou integrovaných obvodů pro kalkulačky. Na rozdíl od Intelu ovšem ve svém portfoliu neměla žádný mikroprocesor. Šéf John Paivinen se z Chuckem Peddlem znal, takže jeho nabídku nemohl odmítnout. Byla to velká příležitost dostat se mezi tak význačnou společnost, jako byla Motorola či Intel.
"Reklama na čipy pro kalkulačky od MOS Technology, rok 1974" by MOS Technology. - Scanned from November 14, 1974 issue of Electronics by Michael Holley Swtpc6800. Licensed under Public Domain via Wikimedia Commons.
Architekturu čipu navrhovali Chuck Peddle, Will Mathys a Rog Orgill. Hlavním typem nového čipu měl být 6502, přičemž číslování bylo zvoleno tak, aby lehce připomínalo čip Motoroly (MC6800 vs MOS6502). Dokonce byl vyvinut i typ 6501, který byl použitelný přímo v patici Motoroly, ale ten nikdy nebyl tím hlavním dílem, šlo pouze o variantu zjednodušující práci inženýrům.
"6501chip" by wepwawet. Original uploader was Wepwawet at de.wikipedia - Transferred from de.wikipedia; transferred to Commons using CommonsHelper. (Original text : eigener Besitz, selbst aufgenommen). Licensed under CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons.