Hlavní stránka Multimédia Hry a zábava Nejlepší střílečky všech dob: od roku 2001 do současnosti
Nejlepší střílečky všech dob: od roku 2001 do současnosti
autor: Lucie Jiříková , publikováno 26.2.2015
Nejlepší střílečky všech dob: od roku 2001 do současnosti

Po přehledu historických stříleček se budeme věnovat nejlepším počítačovým hrám z novodobé historie. Většinu z nich už budou pamatovat i mladší hráči. A pokud jim nějaká unikla, není problém to dohnat. Oproti těm historickým mají řadu výhod, mimo jiné i moderní schéma ovládání a povětšinou také grafiku, na kterou se i dnes dá dívat.


Střílečky, ať už z pohledu první či třetí osoby, jsou vůbec nejoblíbenějším herním žánrem. Spousta z nich měla velký úspěch a vyústila v populární herní série, jiné zase daly vzniknout konkurenčním hrám a novým herním ságám.

Chtěli jsme si připomenout ty nejlepší a představit je i těm, kterým z nějakého důvodu unikly.

Ve výběru nenajdete některé hry, které by tam zařazeny být mohly, protože vypadají jako střílečky, mají prvky běžně používané ve střílečkách (hraní z pohledu první osoby, střílení nepřátel mířením přes mířidla či zaměřovače) a více či méně se jako střílečky také hrají, ale jinak jde o skloubení několika různých žánrů, přičemž ty další žánry převažují.

Kromě RPG to obvykle bývají stealth akce či akční adventury. Patří k nim třeba Fallout 3, v diskuzi pod minulým článkem propíraný System Shock 2, Deus Ex anebo třeba stealth hry jako Thief či série Splinter Cell. Spousta z nich balancuje na pomezí žánrů a tak je to spíš otázka toho, jak daný titul vnímá konkrétní hráč.

Kvůli obrovskému množství titulů patřícím k tomuto žánru jsme článek rozdělili chronologicky do dvou částí. V té první jsme se věnovali hrám a herním sériím, které odstartovaly v letech 1991–2001.

Dnes se podíváme na ty modernější, které se na našich počítačích objevovaly od roku 2001 až do současnosti (snad jen s výjimkou těch úplně nejnovějších, u kterých až delší čas prověří, jestli jde o tituly, na které se bude vzpomínat i po letech).

V první části dostaly prostor klasické hry jako Heretic, Doom nebo Hidden and Dangerous i herní série, které svou pouť odstartovaly už před mnoha, mnoha lety a díky stále novějším dílům drží krok s dobou. Těch posledních jsme se dočkali jen nedávno, nebo na ně dokonce zatím netrpělivě čekáme (jde třeba Medal of Honor: Warfighter z roku 2012, Wolfenstein s podtitulem New Order nebo neustále odkládaná PC verze Grand Theft Auto V).

Nejlepší střílečky všech dob: od roku 2001 do současnosti

Sága 3D Wolfensteinů na PC odstartovala už v roce 1992, poslední hry s podtitulem New Order jsme se dočkali loni před prázdninami.

Hry jsou v článku seřazené chronologicky podle toho, kdy se objevily, nebo v závislosti na tom, kdy vyšel první díl série.

U herních titulů, které se dostaly do nejužšího výběru, jsem v případě, že jde o série, doplnila i výčet PC verzí, které v rámci dané značky vyšly a někdy také datadisky, které byly k jednotlivým hrám k dispozici. U každé série jsem pak ještě doplnila i to, který díl se podle mého názoru vydařil nejvíce (ale tady už jde opravdu o čistě subjektivní názor).

Na některé tituly jsme určitě v redakci pozapomněli, spoustu z nich jsme vypustili, protože i přes své nesporné kvality nebyly mezi hráči tak populární nebo neznamenaly pro herní průmysl tolik, jako ty v nejužším výběru. Některé z nich najdete ještě připomenuté alespoň prostřednictvím videa na závěrečné straně.

Samozřejmě uvítám vaše případné poznámky k celkovému výběru herních titulů i herních sérií. Určitě mi dejte vědět, co v těchto článcích nejvíce postrádáte! 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
91 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 21.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.