Hlavní stránka Multimédia Hry a zábava Test osmi gamepadů nejen pro hraní na PC
Test osmi gamepadů nejen pro hraní na PC
autor: Aleš Ulm , publikováno 5.1.2015
Test osmi gamepadů nejen pro hraní na PC

Řada herních žánrů se gamepadem hraje lépe (anebo si s ním můžete udělat větší pohodlí). Porovnali jsme gamepady renomovaných značek jako Logitech, Microsoft nebo Thrustmaster i levnější produkty Genius či Hama, příjemným překvapením byl neznámý Defender a trochu mimo soutěž je porovnáme i s gamepadem Wireless Controller k Shield Tabletu od Nvidie (i on funguje na PC, ale...)


Přestože první pohled na gamepad obvykle evokuje spíše představu blízkosti některé z herních konzolí, nezanedbatelné množství hráčů používá tento ovladač i pro hraní na desktopech či noteboocích. Zároveň však nemá cenu zastírat, že existuje i druhá, početná skupina „pravověrných“ uživatelů PC, pro které gamepad představuje zosobnění toho špatného, čím herní scéna na počítačích v posledních letech prochází. Když se povzneseme nad věčné půtky PCčkářů a konzolistů, lze najít jeden skutečně pádný argument, který vysvětluje, proč vnímá řada hráčů gamepad negativně. Čím dál tím více her doráží na počítač jako důsledek (často ne zcela optimální) konverze hry z konzolí a to, že hra byla původně designovaná právě pro ovládání gamepadem, je na ní nepříjemně znát. Zatímco s ním se taková hra hraje bezproblémově, ovládání pomocí klávesnice a myši bývá přinejmenším nepohodlné, často přestože se vývojáři před vydáním hry dušovali, že verzi pro PC věnují „zvýšenou pozornost“. Přestože hraní na PC v žádném případě neumírá (jak je čas od času módní predikovat), pro velké vydavatele je trh s konzolemi a stejně tak trh mobilních her (které gamepad také čím dál tím více využívají) rozhodně zajímavější a na počítače se bude tedy řada her i nadále dostávat jako lepší či horší porty uzpůsobené často primárně hraní pomocí gamepadu.

Test osmi gamepadů nejen pro hraní na PC

Je zřejmé, že pro některé druhy her je gamepad vhodný více a pro jiné už méně. Exceluje ve hrách se sportovní tématikou, různých arkádách a simulátorech obecně. Přesto, že si divoké manévry při snaze setřást ten dotěrný Messerschmitt zavěšený za vaším Spitfirem užijete mnohem více s joystickem, je ovládání takové hry gamepadem s analogovou páčkou rozhodně příjemnější než klasické kombo klávesnice + myš. Totéž platí pro jakákoliv auta – volant je volant, ale když není k dispozici, postačí páčky gamepadu.

Test osmi gamepadů nejen pro hraní na PC

Hlavní nedostatky ovládání gamepadem se projeví pochopitelně tam, kde je třeba přesně zamířit. Pozorovat snahu konzolisty o přesný headshot může být z pohledu uživatele sžitého s myší poměrně humorný moment. Vývojáři však tenhle handicap více či méně skrytě kompenzují – od zjevného pomáhání hráči nějakou formou auto-aimingu až po „chytré“ nepřátele, kteří například v momentě, kdy hra detekuje ovládání gamepadem, začnou střílet s větší prodlevou a menší přesností. Stejně tak je na gamepadu obvykle problém se rychle se otáčet nebo využívat větší množství ovládacích prvků, což ale hry na něj designované berou v potaz.

Na druhou stranu přináší tohle ovládání her pocit větší „filmovosti“ - ať už tím, jak plynule se kamera pohybuje nebo prostě tím, že se při hraní pohodlně rozvalíte v křesle nebo zakloníte s židlí a dáte nohy na stůl. Obzvlášť pro ty, kteří s počítačem pracují řadu hodin každý den, může být taková změna v přístupu k počítači logicky žádoucí.

Takže pokud se rozhodnete na vlastní kůži (ruce) zjistit, co vlastně desítky milionů lidí na té podivné věci s páčkami vidí, mělo by stačit za pár stovek koupit libovolný z nich, zapojit a můžete hrát… Nebo snad ne? 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
43 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 18.3Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.