Hlavní stránka Multimédia Hry a zábava Opustil nás Ralph Baer, otec videoher
Opustil nás Ralph Baer, otec videoher
autor: Michal Rybka , publikováno 12.12.2014
Opustil nás Ralph Baer, otec videoher

Ralph Baer vedl léta s Nolanem Bushnellem, zakladatelem Atari, spor o to, kdo založil obor videoher. Oproti Bushnellovi měl jednu velkou výhodu: Měl na videohry patent – a to patent tak neprůstřelný, že se ho nepodařilo ani Nintendu v roce 1985 úspěšně napadnout. Tento vynálezce je tak významný a přitom tak málo známý, že se mu občas říká „Nicola Tesla videoher“.


Víte, jak poznáte, že jste doopravdy staří? Podle toho, že i když jste založili celý obor, mladší generace vás už vůbec nezná. Je docela šokující, jak málo prostoru věnovala naše herní média smrti člověka, který celou branži založil. A nekecám, když jsem před „videoherními profesionály“ vyslovil jeho jméno, spousta z nich na mě zírala naprosto nechápavě.

Představte si, že byste před profesionálním pilotem vyslovili „bratři Wrightové“ a on neměl šajna, o kom to mluvíte. A to prototyp první komerční konzole vznikl v roce 1966, zatímco Wrightové se do vzduchu vydali v roce 1903, takže nás od vytvoření videoher dělí kratší doba než mezi prvním letem a vytvořením videoher.

Opustil nás Ralph Baer, otec videoher

Ralph Baer (ign.com)

Leč přestaňme s trudným vytím v duchu „o tempora, o mores“. Svým způsobem totiž Baer patří mezi ty úspěšné vynálezce, jejichž výtvor se rozšířil natolik, že si dnes vlastně všichni myslí, že tu byl odjakživa. Internet, televize anebo kapesní počítač taky patří mezi přelomové technologie, které dnes tvarují celou civilizaci, a přesto bychom bez internetu jen těžko bádali v hlavě, kdo nám je přinesl. Každá úspěšná technologie je v podstatě nezastavitelná a prosadí se i přes rozhodný odpor náboženských, filozofických a politických autorit.

Ralph Baer měl v sobě odhodlání přežít a prosadit se odjakživa. Musel, protože už jeho dětství přestavovalo bez příliš velkého přehánění boj o život. Narodil se v jihozápadním Německu v roce 1922 jako Rudolf Heinrich Baer. Národností byl Němec, ale krví Žid, což byl v té době problém – a ten se každým rokem stále více zhoršoval. V jeho jedenácti letech ho vyrazili pro nevhodný původ ze školy, což jeho rodiče dostatečně varovalo a začali usilovat o vystěhování se ze země. To se podařilo v roce 1938, přesněji řečeno dva měsíce před neblaze proslulou Křišťálovou nocí.

Opustil nás Ralph Baer, otec videoher

"Bundesarchiv Bild 146-1979-046-21, Magdeburg, zerstörtes jüdisches Geschäft" by Unknown
German Federal Archive (Deutsches Bundesarchiv) as part of a cooperation project.
Licensed under CC-BY-SA-3.0-de via Wikimedia Commons.

Baerovi uprchli přes Holandsko do USA, kde si Rudolf změnil jméno na Ralph: Zatímco v Německu byl na Němce moc židovský, v Americe jeho jméno znělo naopak moc německy. Rodina se usídlila v New Yorku, kde Ralph začal pracovat jako dělník v továrně. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
103 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 51.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.