Hlavní stránka Multimédia Hry a zábava I malé věci mohou být důležitým motorem pokroku
I malé věci mohou být důležitým motorem pokroku
autor: Michal Rybka , publikováno 15.8.2014
I malé věci mohou být důležitým motorem pokroku

Většina technologických webů se zaměřuje hlavně na velké pokroky: Přechod z magnetických disků na SSD, nová generace procesorů, nová generace karet, nové generace operačních systémů, novinky na internetu, megatrendy v IT. Ale co různé hračky, bazmeky a udělátka? Není možné, že jsou pro vývoj technologií stejně důležité?


Před nedávnem se na Business Insideru objevil zajímavý článek „15 Everyday Objects That Have Been 'Enchanted' By Technology“. Představuje jak skutečně prodávané gadgety, tak i inovativní koncepty chytrých zařízení – ne ve smyslu nějaké revoluční změny, jakou má přinést „internet věcí“, ale vylepšení, která je oživí.

I malé věci mohou být důležitým motorem pokroku

Už ta formulace je zajímavá: „Enchanted“ je slovo, který bychom přeložili jako očarovaný, okouzlený. Vezmete meč, provede s ním magický hokus pokus a je z něj meč očarovaný, schopný useknout hlavu i drakovi a nebo probodnout pancíř z mithrillu. Proces „začarování“ dodává meči zvláštní kvalitu, zlepšuje ho a činí mnohem zajímavějším, důležitějším a cennějším.

Arthur C. Clarke napsal zajímavou větu, která říká, že dostatečně vyspělá technologie není rozeznatelná od magie. V pohádkách očarovávají meče kouzelníci, v našem světě to dělají technologové a vývojáři. Článek na Business Insideru ukazuje příklady „očarovaných“ drobností, které jsou ale docela praktické.

Tak co byste řekli třeba na krabičku, do které si dáte léky – a ona vás sama upozorní, že už přišel čas si prášek vzít?  Nejdřív se rozsvítí, pak začne vydávat zvuky a pokud ani potom nereagujete, pošle vám SMS. Ne každý má pečovatelku a na braní léků zapomíná. Není podobná věcička praktická? V podstatě je to extenze klasického „rámečku na léky“, do kterého si je předem rozdělíte a snadno zjistíte, jestli jste už léky brali a nebo ne. Jakmile vás navštíví Alzheimer, je to k nezaplacení.

I malé věci mohou být důležitým motorem pokroku

Prášky dožadující se urputně požití, zdroj: David Rose, flickr

Anebo deštník, který sleduje předpověď počasí a rozsvítí rukojeť v případě, že bude pršet, anebo sněžit. To je nekonečně praktické: Připravíte si ho v předsíni a nemusíte sledovat předpověď počasí, protože vás rozzářená rukojeť deštníku sama upozorní, že ho budete potřebovat. Tenhle gadget je zajímavý, protože je už docela složitý: Je to vlastně „klient“, který čte data ze serveru s předpovědí. Deštník zatím umí získávat data předpovědí ve 150 lokalitách v USA, teoreticky by šlo ale udělat něco, co by samo zjistilo aktuální polohu a četlo to data třeba z AccuWeather.

I malé věci mohou být důležitým motorem pokroku

Magický deštník, který upozorní na to, že si jej máte vzít s sebou, zdroj: David Rose, flickr 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
97 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 46.9Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.