Hlavní stránka Multimédia Hry a zábava Need for Speed: Most Wanted — pěkný a náročný remake
Need for Speed: Most Wanted — pěkný a náročný remake
autor: Tomáš Šulc , publikováno 6.11.2012
Need for Speed: Most Wanted — pěkný a náročný remake

Kvalita závodní série Need for Speed v posledních letech značně kolísá. Nejnovější Most Wanted se řadí k tomu lepšímu, stojí za ním totiž stejní lidé jako za Hot Pursuit. Most Wanted z tohoto předchůdce v zásadě přímo vychází. Obě hry sdílejí stejný engine, který byl výrazně vylepšen. K plynulému hraní je ale třeba alespoň průměrný počítač.


Need for Speed: Most Wanted — pěkný a náročný remake

Když se řekne Need for Speed, vybaví si starší generace hráčů vynikající arkádové závodní hry, u nichž strávili mnoho dní i nocí. Kdo na přelomu tisíciletí vlastnil osobní počítač a počítačové hry mu nebyly cizí, nemohl minout hry jako Need for Speed III: Hot Pursuit nebo Need for Speed: Porsche Unleashed. Od vydání tuningově zaměřeného dílu Underground (2003) se názory hráčů na sérií začínají rozcházet. Zatímco část fanoušků původního konceptu hry nemohlo změny vystát, části odklon nevadil. Po úspěšném Underground však rychle přišel druhý díl, který se snažil z dočasné popularity tuningu aut (odstartovaného filmem Rychle a zběsile) doslova vytěžit maximální možný zisk.

S Most Wanted (2005) se zdálo, že se série začne vracet zpět ke kořenům. To byl ale velký omyl. Během posledních let je víc než zřejmé, že si vydavatelství Electronic Arts neví se značkou Need for Speed rady. Série střídá různé koncepty jako na běžícím pásu. V žánru závodních her snad nemůže být mezi díly Carbon, ProStreet, Shift nebo Hot Pursuit větší rozdíl, přičemž výčet her za posledních několik let není ani zdaleka kompletní.

Need for Speed: Most Wanted — pěkný a náročný remake

Po úspěšném remaku původního Hot Pursuit v roce 2010 se zdálo, že je slavná série na dobré cestě a vrací se ke skutečným kořenům. Vývoj tentokrát zajišťovalo studio Criterion Games známé především pro svou vlastní sérii Burnout a pochvaly se hra dočkala nejen od kritiků, ale překvapivě i od řady jinak velmi kritických hráčů. Minulý rok však EA představilo značně kontroverzní díl The Run od studia EA Black Box, který naděje opět pohřbil. Je proto velkou otázkou, jak se dívat na aktuálně vydané pokračování Most Wanted od Criterion Games a především co od slavné série čekat v budoucnosti. Osobně mám obavy, že zmatené vydávání vzájemně nesouvisejících pokračování s výrazně kolísající kvalitou ještě rozhodně není u konce.

Need for Speed: Most Wanted — pěkný a náročný remake

Jak už bylo řečeno, aktuální pokračování Most Wanted (remake hry z roku 2005) dělali vývojáři ze Studia Criterion Games, kteří se blýskli již zmiňovaným dílem Hot Pursuit (2010) a především svou vlastní sérií Burnout. Most Wanted tak běží na enginu Chameleon, který používalo i Hot Pursuit a původ má ve hře Burnout: Paradise. Engine byl během uplynulých dvou let vylepšen a proti Hot Pursuit je patrná vyšší detailnost grafiky i lepší kvalita efektů. Podrobnosti však vývojáři nezveřejnili. Osobně se mi grafika Need for Speed: Most Wanted líbí, výjimečná však v žádném ohledu není. Štve mne naopak i na poměry arkádových her až příliš jednoduchý fyzikální model.

Need for Speed: Most Wanted — pěkný a náročný remake 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
78 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 35Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.