Hlavní stránka Multimédia Hry a zábava Euro Truck Simulator 2 — kamiony s povedenou grafikou
Euro Truck Simulator 2 — kamiony s povedenou grafikou
autor: Tomáš Šulc , publikováno 1.11.2012
Euro Truck Simulator 2 — kamiony s povedenou grafikou

Když se řekne simulátor kamionové dopravy po Evropě, řadě hráčů se vybaví neuvěřitelná nuda. Přesto si tento koncept získal mnoho fandů a druhý díl u nás aktuálně patří mezi nejprodávanější hry. Kompletní proměnou mimo jiné prošla i grafika, která je jedním slovem parádní a má i poměrně rozumné hardwarové nároky.


Euro Truck Simulator 2 — kamiony s povedenou grafikou

Pod slovním spojením „český vývojář her“ si většina hráčů pravděpodobně vybaví studia 2K Czech (série Mafia a Hidden & Dangerous) a Bohemia Interactive (Operace Flashpoint, série ArmA). Nejsou to ale jediné tuzemské týmy, které vyrábějí hry. Dobrou pověst si získalo studio Amamita Design (Machinarium, Botanicula) a úplně neznámí nejsou ani vývojáři z SCS Software. Lidé z posledního jmenovaného týmu mají na svém kontě velké množství především silničních simulátorů. Kdo ve virtuálním světě rád jezdí s velkými auty, jistě dobře zná sérii 18 Wheels of Steel z prostředí USA. Na tu nepřímo navázaly evropské hry Euro Truck Simulator a German Truck Simulator. Euro Truck Simulator simulátor se před pár dny dočkal plnohodnotného druhého pokračování.

Euro Truck Simulator 2 — kamiony s povedenou grafikou

Nutno říct, že hry od SCS Software nemají vždy špičkovou kvalitu a hodnocení recenzentů u jednotlivých titulů kolísá od 50 do 80 %. Euro Truck Simulator 2 (ETS 2) má však nakročeno velmi dobře a ač nejsem typický herní recenzent, musím říct, že se mi novinka velmi líbí a pokládám ji za dosud nejlepší hru, kterou SCS Software vydali. Pravděpodobně v tomto názoru nejsem osamocen, Euro Truck Simulator 2 si totiž překvapivě dobře vede i v prodejích. Na žebříčku srovnávače Heureka je mezi PC hrami ETS 2 pět dní po vydání na první (!) pozici a podobná je situace i v samotných obchodech. Na Xzone má vyšší prodejnost než ETS 2 jen XCOM: Enemy Unknown, na Game Shopu je ETS 2 přímo číslem jedna. To vše jsou důvody, proč jsme se rozhodli udělat hardwarový rozbor na první pohled silně okrajové hry.

Euro Truck Simulator 2 — kamiony s povedenou grafikou

Druhý díl Euro Truck Simulatoru byl kompletně přepracován. Nezměnily se přitom jen herní mechanizmy a celková rozlehlost hry, ale i vizuální stránka. Zatímco grafika čtyři roky starého prvního dílu byla už v době vydání podprůměrná, „dvojka“ vypadá skvěle. Herní prostředí je detailní, především kamiony a jejich interiéry jsou zpracované do nejmenších drobností. Dobrá je i variabilita, nechybí množství okresních silnic, železniční přejezdy a podobně. Mění se i prostředí v závislosti na tom, ve které části Evropy se zrovna nacházíte.

Zmínit se musím i o dynamicky se měnící denní době a počasí. Na rozdíl od většiny her jsou noci v ETS 2 skutečně temné a světla aut mají reálné využití. Výborně vypadá i východ/západ slunce s typickým zabarvením obrazu a efekty HDR a slunečních paprsků nebo déšť s realisticky se chovajícími kapkami na předním skle tahačů.

Euro Truck Simulator 2 — kamiony s povedenou grafikou 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
123 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 61.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.