Hlavní stránka Multimédia Hry a zábava Léto ve hrách – přehled NEJ titulů letošních prázdnin
Léto ve hrách – přehled NEJ titulů letošních prázdnin
autor: Lucie Jiříková , publikováno 31.8.2012
Léto ve hrách – přehled NEJ titulů letošních prázdnin

Léto a především naše dva prázdninové měsíce bývají ve světě videoher ekvivalentem pravé okurkové sezóny. Letos to ale docela vřelo, nebo alespoň sem tam někde zabublalo. My hráči jsme se každopádně nemohli nudit. Pojďme se podívat na nejzajímavější momenty, které nám z těchto prázdnin udělaly pěkný herní svátek!


Na začátku tohoto krásného období určitě stál výrok Soudního dvoru Evropské unie. Reagoval na předběžný dotaz německého soudu na spor firem Used Soft a Oracle. Podle firmy Oracle se u Used Soft provinili tím, že vykupovali licence použitých programů firmy Oracle a přeprodávali je třetím stranám, čímž porušili licenční ujednání (tzv. EULA), které tuto činnost výslovně zakazuje.

Léto ve hrách – přehled NEJ titulů letošních prázdnin

Evropský soud je však jiného názoru a ve svém stanovisku doporučil německému soudu rozhodnout ve prospěch Used Soft. A jelikož váha tohoto rozhodnutí je obrovská, předpokládá se, že německý soud se jím zařídí a následně vznikne precedens, který bude v podobných tahanicích mluvit ve prospěch spotřebitelů. Budeme-li vycházet z toho, že hry jsou v podstatě také software, díky této události by nám v blízké budoucnosti mělo být umožněno běžně prodávat hry zakoupené v digitální distribuci.

Léto ve hrách – přehled NEJ titulů letošních prázdnin

Je sice pravda, že s hrami zakoupenými v digitální distribuci se i nyní docela běžně obchoduje, jenže tato činnost je momentálně stále ještě zařazena někam do šedé zóny. I když to možná nekoresponduje s naším selským rozumem, oficiálně ji neumožňuje žádný herní distributor. Zatím. Téměř okamžitě totiž na dění v Německu zareagoval Steam, který dal najevo, že pracuje na systému, jenž bazarový prodej her umožní bez nutnosti využívat k tomu dotazy na technickou podporu.

Léto ve hrách – přehled NEJ titulů letošních prázdnin

Někteří zlí jazykové tvrdí, že tento krok hernímu byznysu spíše uškodí, než by mu prospěl. Já osobně na tyto černé prognózy moc nevěřím a myslím si, že co herní vývojáři, vydavatelé a další zainteresované strany ztratí na bazarovém prodeji, získají šikovně zase zpátky například různými mikrotransakcemi, měsíčními poplatky, a nebo třeba zpoplatnění převodu aktivačních klíčů. Jak to však ve skutečnosti dopadne, ukáže jedině čas.   

Léto ve hrách – přehled NEJ titulů letošních prázdnin 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
69 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 29.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.