Hlavní stránka Multimédia Hry a zábava Dragon Age II — RPG se sporným přínosem DirectX 11
Dragon Age II — RPG se sporným přínosem DirectX 11
autor: Tomáš Šulc , publikováno 14.3.2011
Dragon Age II — RPG se sporným přínosem DirectX 11

První Dragon Age se stal velmi populárním RPG, které si oblíbily miliony hráčů. Dvojka sice tolik ovací nesklízí, ani tak však nejde o špatné RPG. My se v článku zaměříme na jeho technologickou stránku, která je skutečně zajímavá: na vývoji se totiž podílelo AMD, a hra tak nabízí i DirectX 11 efekty, avšak s pekelnými hardwarovými nároky.


Dragon Age II — RPG se sporným přínosem DirectX 11

Za Dragon Age II stojí, stejně jako v případě jedničky, studio BioWare, které je součástí vydavatelského gigantu Electronic Arts. Toto studio si pro většinu svých her vyvíjí vlastní enginy a nejinak tomu bylo u dnes testovaného titulu (výjimkou potvrzující pravidlo jsou pouze hry série Mass Effect běžící na komerčním Unreal engine 3). Kupříkladu první Dragon Age: Origins běžel na enginu Eclipse (ten měl původ v enginu Aurora ez Neverwinter Nights) a přebíral některé prvky z Unreal Enginu 3 (Mass Effect). Podobná situace je u pokračování tohoto oblíbeného RPG. To sice běží na enginu pojmenovaném Lycium, ten je však „pouze“ vylepšeným motorem Eclipse z prvního dílu.

Dragon Age II — RPG se sporným přínosem DirectX 11

Ačkoliv je engine druhého dílu proti jedničce jen vylepšený a nejde tedy o zbrusu novou technologii, vývojáři si dle vlastních slov dali na úpravách velmi záležet a technologická vyspělost byla jedním z hlavních požadavků. Například základem práce se světly je technologie global illumination, která při počítání nasvětlení nebere v potaz jen přímé osvětlení zdrojem světla, ale také odraz světla od ostatních předmětů. To dle vývojářů zlepšuje atmosféru hry zejména uvnitř budov a v jeskyních.

Dragon Age II — RPG se sporným přínosem DirectX 11

Další z novinek je upravený engine renderující terén. Pro vývojáře prý nyní bylo podstatně jednodušší vytvořit různé typy prostředí s vlastní atmosférou. Stejně tak jsou nové algoritmy pro počítání efektů vody a mlhy v dálce, které by nyní měly působit podstatně realističtěji. Požadovaný efekt se však přinejmenším u mne ani v nejvyšším nastavení nedostavuje a vizuální stránka hry mi nijak ohromující nepřijde.

Dragon Age II — RPG se sporným přínosem DirectX 11

Jednou z nejsilnějších technologických stránek Dragon Age II by měla být podpora množství DirectX 11 efektů. Při vývoji hry totiž Bioware spolupracoval s AMD, které hru propaguje i ve svých prezentacích. Ve hře je tak implementované množství DirectX 11 technologií jako jsou vylepšené stíny Contact Hardening shadows, lepší efekty rozmazání bloom a Depth of Field, teselace, vylepšený Ambient Occlusion atd.

Dragon Age II — RPG se sporným přínosem DirectX 11

Pakliže se ptáte na reálný přínos DirectX 11 rozhraní, můžeme zmínit například práci se světly. V DirectX 9 režimu je každé kouzlo zdrojem dvou až tří dynamických světel. Pod DirectX 11 se však tento limit zvyšuje řádově na stovky, díky čemuž by různé blesky a ohnivé koule měly vrhat daleko reálnější stíny (mělo by jich být i více) a chovat se víc realisticky.

Dragon Age II — RPG se sporným přínosem DirectX 11

Mezi další zmiňované DirectX 11 efekty patří teselace. U ní se vývojáři chlubí daleko větším rozšířením než u ostatních her. Zatímco u nich jsou teselované například jen části postav, v případě Dragon Age II je teselovaný zejména terén, který by v DirectX 11 režimu měl vypadat podstatně věrněji. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
40 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 12Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.