Hlavní stránka Multimédia Hry a zábava Colin McRae DiRT 2 — závody v DirectX 11
Colin McRae DiRT 2 — závody v DirectX 11
autor: Tomáš Šulc , publikováno 15.12.2009
Colin McRae DiRT 2 — závody v DirectX 11

Stejně jako každý rok, i letos před Vánoci společnost Codemasters vypouští na trh svůj závodní AAA titul, konkrétně další pokračování série Colin McRae s podtitulem DiRT 2. Fandy počítačového hardwaru a technologií zpracování obrazu však tentokrát nebude ani tak zajímat obsah hry samotné, jako právě technologická stránka hry. Engine totiž nově podporuje DirectX 11.


Colin McRae DiRT 2 — závody v DirectX 11

Všechny závodní hry od Codemasters z posledních dvou let mají jedno společné: engine. Tím je herní engine EGO, který společnost Codemasters poprvé představila u prvního dílu Colin McRae DiRT a od té doby jej použila ve hrách jako Race Driver GRID, F1 2009 (i plánované pokračování F1 2010) a jedinou nezávodní hrou založenou na EGO enginu se stalo pokračování Operace Flashpoint.

Colin McRae DiRT 2 — závody v DirectX 11

Od vydání prvního DiRTu se samozřejmě změnily požadavky hráčů na grafiku a Codemasters tuto prosbu vyslyšely. V případě DiRTu 2 to proti prvnímu dílu znamená zejména omezení úrovně HDR (které bylo u prvního dílu úplně všude) a nutné navýšení počtu polygonů objektů, rozlišení textur a samozřejmě také nějaké ty nové efekty. Samotný engine se však příliš nezměnil a stále podporuje pouze DirectX 9. Nebo ne?

Colin McRae DiRT 2 — závody v DirectX 11

Záměrně vás samozřejmě tahám za nos, byť na mém tvrzení část pravdy je. Pokud nemáte v počítači osazenu DirectX 11 kompatibilní kartu, běží hra opravdu pouze v DirectX 9.0c režimu, žádná implementace DirectX 10(.1) nikdy neproběhla. Protože však Codemasters sponzoruje společnost AMD, proběhla rovnou implementace DirectX 11. Ne samozřejmě kompletní, na to nezbyl během pouhých několika měsíců čas, ale několik nových efektů ve hře přesto najdete. Jde například o tesselaci na davech lidí, vodě a látkách, pomocí Compute Shaderů počítané částicové efekty či nejpokročilejší režim High Definition Ambient Occlusion (HDAO). Na všechny tyto novinky se samozřejmě podíváme. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
113 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 50.9Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.