Novinky

27.5.2020

Seagate má nové SSD FireCuda s rozhraním SATA pro hráče

Seagate uvádí na trh novou řadu SSD pro Serial ATA určenou pro hráče. Proč jsou dražší, než byste čekali, prozradí pohled do specifikací...

Zběhlejší jedinci už zbystří při pohledu na zprofanovanou nálepku „gaming“, která u produktů až příliš často znamená velkou přirážku za malou přidanou hodnotu. A podobně se to jeví i u tohoto disku.

Nové disky se dnes dostaly i do nabídky Alzy a CZC.cz, kde nejvíc zaujme asi jejich cena, která je vysoká nejen vedle nejprodávanějších SSD, ale i vedle disků Barracuda od stejného výrobce. SSD z řady FireCuda jsou zhruba o polovinu dražší.

  FireCuda – Alza.cz FireCuda – CZC.cz Barracuda – CZC.cz
500 GB 2 999 Kč 3 199 Kč 2 099 Kč
1 TB 5 799 Kč 5 799 Kč 3 499 Kč
2 TB 11 499 Kč 10 990 Kč 7 990 Kč
4 TB 18 999 Kč 18 990 Kč  

Proč si je výrobce tak cení, ale dává tušit noticka výrobce „navrženo pro 1,8 milionu hodin MTBF a celkový zápis až 5600 TB dat“. Detaily prozradí srovnání parametrů se starší řadou Barracuda. Většina klíčových parametrů je u obou modelových řad podobná, disky nabízejí sekvenční čtení rychlostí 560 MB/s a sekvenční zápis rychlostí 540 MB/s, což je v podstatě maximum, které dostanete z rozhraní SATA, obě řady využívají čipy 3D TLC, rychlost sekvenčního čtení i zápisu je stejná a FireCuda má jen o malinko větší IOPS při náhodném čtení 4kB bloků.

Ale podstatně se liší údaj Total Bytes Written, tedy objem zapsaných dat, který má disk vydržet. Liší se v závislosti na celkové kapacitě disku a oproti běžným levnějším diskům včetně Barracudy je více než dvojnásobný. Třeba u 1TB modelu nabízí FireCuda zápis 1400 TB dat, zatímco Barracuda jen 600 TB.

Pokud hry střídáte jak ponožky, možná to má smysl – u moderních AAA her dnes můžete počítat s tím, že co instalace jedné hry, to zápis 60–120 GB dat. Smysl to rozhodně dává v případě, že nahráváte záznamy z her a stream ukládáte a stříháte na SSD (ale na samotný záznam je rozumnější plotnový disk než SSD s čipy TLC s omezenou životností).

Na druhou stranu, jestli jsou nějaká data, která můžete bez rozpaků ukládat na nejlevnější SSD a při jeho úmrtí je bez problémů oželet, jsou to právě gigantické instalačky her z digitální distribuce, které kdykoliv stáhnete znovu. Cosi mi tak říká, že spíš než hráče budou nové disky zajímat stavitele pracovních počítačů.

V CZC jsou nové disky už skladem, v Alze na cestě.

Zdroj: Seagate.com (1, 2)

2 čtenáři navrhli autorovi prémii: 1 komentářů: 4
26.5.2020

První velký festival v Česku v online podobě. Maker Faire Prague tento týden osloví i rodiny s dětmi

Světový festival kutilů 21. století Maker Faire Prague přitáhl loni na pražské Výstaviště 200 makerských expozic a 10 000 návštěvníků. Kontaktní akce tohoto typu se letos v červnovém termínu konat nemůže, proto se organizátoři pustili do experimentálního formátu – online verze festivalu se uskuteční 29. a 30. května na webové stránc www.makerfaireprague.online.

Její ambicí je zachovat atmosféru osobního setkání a oslovit i rodiny s dětmi. „Jde o první velký festival v Česku kompletně převedený do online verze. Vlastně nás k tomu donutila situace. Nejtěžší bylo zachovat interaktivitu, která dělá festivaly Maker Faire tak populární,“ komentuje Jan Kužník, programový ředitel festivalu.

Tvořivé online workshopy, materiál si předem objednáte domů

Festival nabízí přes 25 online workshopů pro děti i pro dospělé. Účastníci si při nich vyrobí věci užitečné i „jen“ krásné. Potřebný materiál jim dopředu dorazí poštou. Vše se uskuteční pod přímým vedením školitele v rámci speciální videokonference. Některé workshopy budou dostupné k zhlédnutí živě i ze záznamu těm, kteří se nechtějí účastnit aktivně a budou se „pouze“ dívat,“ říká Jan Kužník Velká část workshopů se už obsadila a poslední možnost objednat si poštou pomůcky mají zájemci na adrese: https://shop.makerfaireprague.online/workshopy/.

Vědeckotechnické experimenty v přímém přenosu

Hlavní program festivalu se bude vysílat v přímém přenosu z virtuálního studia a improvizované makerské dílny. Dorazí do ní kutilové, kteří si „hrají“ s elektronikou, skládají a stříhají z papíru nebo si vymýšlejí vlastní chemické pokusy. Takzvaně live diváci uvidí přípravu balonu a speciální gondoly pro let do stratosféry, výrobu rakety z obyčejné PET lahve i hodinek, které umějí říct čas takřka lidskou řečí. Odhalí kouzla solarografie i tvorby z obyčejné čtvrtky papíru. Nahlédnou do zákulisí inovačního centra i výroby 3D tiskáren.

Vyrazte s rodinou do přírody hledat balón „spadlý z vesmíru“

V pátek se přímo z virtuálního studia v Říčanech vypustí stratosférický balón projektu Stratocaching. Mapa se souřadnicemi balónu bude veřejně k dispozici, a kdokoli se tak bude moci účastnit hry o nalezení miniaturní sondy s videokamerou poté, co dopadne zpět na zem. „Aktuální předpovědi ukazují, že po pořízení videa z okraje vesmíru ve výšce 30 kilometrů dopadnou zbytky stratosférického balónu někam poblíž Tábora. Sledujte balón online na svém telefonu a vyrazte s námi do přírody,“ vyzývá Jan Kužník. A doplňuje: „V sobotu čeká na diváky návštěva Raketové základny Bratronice, kde si skupina nadšenců vybudovala dokonalý postapokalyptický svět.“

Unikátní akce ve světovém měřítku

Festivaly Maker Faire mají celosvětovou tradici, ale většina jarních akcí v různých zemích musela být kvůli pandemii zrušena. „Ve světě se už odehrály první pokusy převést festivaly Maker Faire do online podoby. My jsme ale první na světě s tímto inovativním formátem, který není pouhou kolekcí videokonferencí. Festival Maker Faire Prague Online má být interaktivní online show s možností společně tvořit i v době, která velká skupinová setkání neumožňuje,“ říká Josef Průša, CEO firmy Prusa Research. Právě společnost Prusa Research a také hl. m. Praha jsou hlavními partnery online festivalu.

Termín fyzického setkání Maker Faire Prague na pražském Výstavišti organizátoři předběžně přesunuli na 14.–15. listopadu. Festival Maker Faire Prague Online se uskuteční v pátek 29. května od 16.00 do 20.00 a v sobotu 30. května od 9.00 do 14.00. Celý program je dostupný na adrese https://www.makerfaireprague.online, kde také mají zájemci poslední možnost objednat si poštou pomůcky k workshopům.

4 čtenáři navrhli autorovi prémii: 1.2 komentářů: 0
25.5.2020

Nvidia NVENC urychlí export videí v Adobe Premiere Pro

Nová verze programu Adobe Premiere Pro ušetří značnou část času potřebného pro export videí díky podpoře vestavěného hardwarového enkodéru (NVENC), který nabízejí grafické karty Quadro a GeForce. Při využití populárních kodeků mohou nyní editoři exportovat videa s vysokým rozlišením až pětkrát rychleji v porovnání se samotným CPU.

Usnadnění pracovních postupů díky akceleraci pomocí GPU

Nová verze Adobe Premiere ušetří značné množství času s novým enkódováním akcelerovaným pomocí grafické karty. Společnosti Adobe a Nvidia společně optimalizovaly Premiere Pro tak, aby program dokázal využít vestavěný hardwarový Nvidia enkodér.

Editoři se díky tomu mohou těšit až na pětinásobné urychlení exportu videí ve vysokém rozlišení a využití populárních kodeků H.264 nebo H.265 / HEVC v porovnání s využitím samotného CPU. Méně času stráveného s exportem znamená jeho úsporu pro samotnou práci s úpravami obsahu a rychlejší dokončení projektu.

Pro srovnání, hudební video na obrázku níže je dlouhé 3 minuty a 9 sekund. Při softwarovém enkódování na notebooku s Intel Core i9-9750H by tento proces zabral 3 minuty a 48 sekund. S využitím hardwarového enkodéru na RTX 2060 Max-Q je export možné provést za přibližně jednu pětinu, tedy pouhých 47 sekund. Hardwarový enkodér také urychluje exportování videa v Adobe Media Encoder, After Effects a Audition.

V nejnovější verzi enkodéru přichází také podpora pro ProRes RAW společnosti Apple v Premiere Pro a After Effects. Poprvé budou moci video editoři a tvůrci pohyblivé grafiky importovat a editovat ProRes RAW soubory ve Windows bez nutnosti transkódování. Tuto funkci pohání CUDA a je tedy dostupná pouze na kartách Nvidie.

zdroj: Nvidia

11 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 5.5 komentářů: 4
24.5.2020

AMD nejspíš připravuje vylepšené Ryzeny „3000XT“

Díky vylepšenému 7nm výrobnímu procesu mají nabídnout vyšší takty i lepší možnosti přetaktování

Nejmenované zdroje magazínu Wccftech prý potvrdily, že čekání na desktopové Ryzeny 4000 hodlá AMD vyplnit trojicí nových procesorů z řady Ryzen 3000. Mají být vyráběné optimalizovaným 7nm procesem, s nímž je možné dosáhnout vyšších taktů.

Refresh čipů s kódovým označením Matisse by měl obsahovat následující modely:

  • AMD Ryzen 9 3900XT (12 jader a 24 vláken)
  • AMD Ryzen 7 3800XT (8 jader a 16 vláken)
  • AMD Ryzen 5 3600XT (6 jader a 12 vláken)

 

Všechny tři procesory by měly mít navýšené takty a měly by na tom být lépe i s přetaktováním. Vyladěný boost by pak měl přinést asi o 5–10 % vyšší výkon. Ceny by měly být stejné, jaké měly původní modely před zlevněním. Očekává se, že nové modely budou představené 16 června a oficiální uvedení na trh proběhne 7. 7.

Spolu s nimi by mělo AMD ještě představit nové modely APU z řady Ryzen 4000 s architekturou Zen 2, kódovým označením Renoir.

Jako vždy musím připojit upozornění, že dokud to nemáme oficiálně potvrzeno od AMD, měli bychom tyto kuloární informace brát s rezervou.

27 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 12.7 komentářů: 5
19.5.2020

Téměř polovina Čechů chce změnit mobilního operátora

Od začátku dubna platí novela Zákona o elektronických komunikacích, která změnila pravidla hry mezi mobilními operátory a jejich zákazníky ve prospěch druhých jmenovaných. Jak potvrdily výsledky aktuálního průzkumu mezi návštěvníky srovnávacího portálu Ušetřeno.cz, o novele ví 59 % Čechů. Nových pravidel zatím využilo ke změně operátora 14 % dotázaných, dalších 46 % změnu plánuje v následujícím půl roce.

Přechod k jinému operátorovi se však neobejde bez komplikací, jak potvrdily dvě třetiny těch, kteří jej absolvovali. Největším oříškem bývá získání kódu OKU nutného pro přenos čísla. Znepokojivá je pak doba přenosu čísla, která v polovině případů trvá více než šest pracovních dnů oproti novelou stanoveným dvěma.

V reakci na podmínky, které novela zákona přinesla, uskutečnilo během dubna změnu operátora 14 % respondentů. Dalších 46 % tak hodlá učinit v následujících 6 měsících, z nichž dvě třetiny udávají jako důvod právě tuto novelu.

Největším úskalím změny operátora bylo podle 44 % dotázaných získat od předchozího operátora ověřovací kód OKU, který je nezbytný pro přenos čísla. Pro 35 % respondentů byla nejtvrdším oříškem domluva s novým operátorem na doručení a převzetí nové SIM karty. Pro pětinu dotázaných pak bylo nejsložitější zprovoznit novou SIM kartu, domluvit se s předchozím operátorem nebo až příliš dlouho čekat na přenesení čísla.

Výsledky průzkumu také ukázaly, že celé dvě třetiny jeho účastníků, kteří změnili operátora, se potýkaly s nějakými komplikacemi. Vedle nejčastěji zmiňovaného složitého získání kódu OKU a neméně složitého doručení nové SIM karty uváděli respondenti celou řadu dalších potíží. Někteří z nich dokonce nemohli nějaký čas telefonovat, jelikož si před přenosem čísla nestihli převzít novou SIM kartu. Uváděny byly také technické problémy, nejčastěji v souvislosti s nefunkčním kódem OKU. Další respondenti si stěžovali na nepříjemné retenční nabídky „opouštěných“ operátorů. Menší část dotázaných od nich dokonce obdržela nepravdivé informace ohledně podmínek změny operátora.

Naproti tomu pozitivně hodnotí respondenti (41 %) fakt, že namísto podání výpovědi předchozímu operátorovi a následné komunikace s novým nyní za zákazníka vše vyřešil pouze nový operátor36 % oslovených, kteří změnili operátora, zase kvituje, že nemuseli hradit pokutu za předčasně vypovězenou smlouvu. Tu mimochodem vypovědělo předčasně 71 % dotázaných. Pro téměř čtvrtinu respondentů měnících operátora bylo největší výhodou rychlejší přenesení čísla.

Zatím se však o dramatickém zrychlení procesu změny operátora hovořit nedá. Novela stanovuje lhůtu pro přenos čísla z 10 na 2 pracovní dny. Výsledky průzkumu ukázaly, že skutečnost je velmi odlišná. 48 % respondentů uvedlo, že celý přechod – od předání žádosti novému operátorovi až po využívání jeho služeb v praxi – zabral více než 6 pracovních dnů. 17 % dotázaných změnilo operátora během 3 pracovních dnů, 13 % během 5 a 12 % během 6 dnů. U desetiny účastníků trval přechod k novému operátorovi 4 pracovní dny.

Proces změny operátora za nových podmínek hodnotí ti, kteří ji podstoupili, víceméně kladně. 47 % těchto respondentů udává z pohledu náročnosti celého přestupu vysokou spokojenost. Naproti tomu 27 % bylo s procesem značně nespokojeno.

Odkud kam respondenti v dubnu přecházeli

23 % T-Mobile > Vodafone

19 % O2 > T-Mobile

16 % T-Mobile > virtuální operátoři

13 % O2 > Vodafone

9 % O2 > virtuální operátoři

8 % Vodafone > T-Mobile

5 % Vodafone > O2

4 % Vodafone > virtuální operátoři

3 % virtuální operátoři > Vodafone

Průzkum srovnávacího portálu Ušetřeno.cz byl proveden v období  23. 4. – 13. 5. 2020 na vzorku 408 respondentů starších 18 let z celé ČR.

Zdroj: Ušetřeno.cz

12 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 5.2 Prémie této novinky jsou již uzavřené.komentářů: 10

Levný Alcatel 1S (2020) láká na trojitý foťák a cenu pod tři tisíce

Společnost TCL Communication začala prodávat smartphone Alcatel 1S (2020). Nástupce loňského modelu Alcatel 1S (2019) sází zejména na velký displej a trojitý fotoaparát ve spojení se solidním poměrem ceny a výkonu.

Přední straně telefonu dominuje velká obrazovka typu IPS o úhlopříčce 6,22 palců s rozlišením HD+ (1 520 × 720 pixelů). Zobrazovač má poměr stran 19:9 a chrání ho 2.5D sklo. Plynulý výkon systému Android 10 zajišťuje osmijádrový procesor MediaTek (MT6762D) v kombinaci se 3 GB operační paměti. K ukládání dat slouží interní paměť s kapacitou 32 GB, kterou lze navíc rozšířit pomocí microSD karty až o dalších 128 GB.

Punc elegance dodává novince neobvyklá úprava s mikrotexturou pod lesklým povrchem zadní strany. Telefon díky tomu na světle mění barvy a vytváří efektní odlesky ve tvaru S. K největším lákadlům telefonu Alcatel 1S však patří trojitý zadní fotoaparát. Kombinuje objektivy s rozlišením 13, 5 a 2 Mpx.

Hlavní 13Mpx kamera disponuje automatickou umělou inteligencí, s jejíž pomocí rozezná až 22 různých druhů scén. Doplňují ji 5Mpx širokoúhlý snímač s úhlem záběru 114,9°, který současně dokáže měnit hloubku ostrosti (bokeh efekt) a 2Mpx makro snímač, jenž se stará o co nejvěrnější zachycení detailů. Fanoušky selfie snímků potěší 5Mpx fotoaparát s bleskem, ukrytý v kapce v horní části displeje.

 

Pohodlnou celodenní výdrž při plném zatížení zajistí baterie o kapacitě 4 000 mAh. Kombinace čtečky otisků prstů na zadní straně zařízení a snímače obličeje Face Key pak zaručuje ochranu dat i soukromí. Používání telefonu usnadňuje speciální tlačítko pro rychlý přístup ke službě Google Asistent na levém boku.

Alcatel 1S se v ČR prodává ve variantách s NFC (5028Y) a bez NFC (5028D). Na výběr jsou provedení Power Grey (šedá) a Agate Green (zelená) za cenu 2 990 Kč.

zdroj: TCL Fonetech.cz

9 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 2.9 Prémie této novinky jsou již uzavřené.komentářů: 0
17.5.2020

Samsung Galaxy A21s láká na slušnou cenu a masivní baterii

Samsung představil nový chytrý telefon Galaxy A21s. Zaujmout chce moderním displejem typu Infinity-O, čtveřicí fotoaparátů či baterií s dlouhou výdrží. Velkým tahákem novinky je i zajímavě nastavená cena.

Galaxy A21s je vybaven displejem s úhlopříčkou 6,5 palce a rozlišením HD+. Poměr stran dotykového panelu je 20:9. V drobném průstřelu v levé části displeje se nachází 13Mpx kamerka pro selfies nebo videohovory.

Do výbavy telefonu patří i povedený hlavní fotoaparát na zadní straně. Primární snímač má rozlišení 48 Mpx a doplňují ho ultraširoký snímač s 8 Mpx a dva 2Mpx senzory pro makro fotografie a lepší zpracování hloubky ostrosti.

Nový samsung se nemusí stydět ani za osmijádrový procesor Exynos 850, 4 GB operační paměť a 64GB úložiště. Slabší varianta pak nabídne pouze 3 GB RAM a 32 GB pro data. V obou případech lze paměť navýšit kartami microSD až o 512 GB.

Galaxy A21s spoléhá na masivní baterii s kapacitou 5 000 mAh s dobíjením o výkonu až 15 W.  Systém zajišťuje Android 10 a nadstavba One UI. Telefon lze přitom odemknout jak rozpoznáním tváře, tak i otiskem prstu. Potěší podpora Dolby Atmos.

Samsung Galaxy A21s se na českém trhu začne prodávat od 19. června ve variantách 32 nebo 64 GB za doporučené maloobchodní ceny 5 499 Kč (32 GB) a 6 299 Kč (64 GB) Kč. Dostupný bude v černé, bílé a modré barvě.

Zdroj: Samsung

5 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0.9 Prémie této novinky jsou již uzavřené.komentářů: 0
15.5.2020

Epic Games Store spustil rozdávání GTA V zdarma… a sestřelil si obchod na několik hodin

Epic Games Store v aktuální akci rozdává GTA V zdarma. Jestli jej ještě nemáte, zbývá vám něco přes pět dní…

 

Společnost Epic Games se rozhodla dostat se se svým Epic Games Store do širokého povědomí a počítačů hráčů tím, že bude pravidelně rozdávat hry zdarma. Většinou šlo o méně známé, ale dobře hodnocené tituly anebo menší hříčky, občas se objevila i nějaká starší větší hra. Nedávno celkem překvapilo, když se mezi dárky zdarma objevil ještě zánovní Kingdom Come: Deliverance a častěji se začaly objevovat i další áčkové hry jako Watch Dogs anebo Just Cause 4.

Obvykle jste se na Epic Games Store předem dozvěděli, na jakou hru zdarma se máte zastavit za týden. Ale marketing přitvrzuje. V minulém týdnu už lákali jen na „záhadnou hru“. a pár hodin před jejím odtajněním v tweetu uniklo, že by mělo jít o staré, ale stále velmi populární Grand Theft Auto V

Jestli se v Epic Games snažili testovat stabilitu svých serverů, tak zkouškou neprošly. Po oficiálním odtajnění a spuštění akce obchod neustál nájezd natěšených hráčů a byl mimo provoz několik hodin.

GTA V dostanete ve verzi Premium s bonusem jeden milion (herních) dolarů, který dostanete během 7-10 dní po vytvoření své postavy. Předplatitelé Twitch Prime pak dostanou po prolinkování svého účtu s Rockstar Social Club další bonusy. A další bonus 500 tisíc dolarů dostane každý, kdo si v průběhu května zahraje GTA Online.

Jedna méně příjemná podmínka, abyste mohli GTA V dostat zdarma, je mít v účtu na Epic Games aktivní dvoufaktorové ověřování (někdo by to asi nazval lepší zabezpečení proti krádeži, ale mě dost otravuje, když musím třeba v elektronickém bankovnictví během deseti minut třikrát opisovat kód z SMS, aby měli jistotu, že jsem to i podruhé a potřetí pořád já). Ale Epic Games se spokojí i s „anonymním“ e-mailem, takže svůj telefon jim sice pro tento účel dát můžete, ale nemusíte. Včera, když se web zotavoval z „útoku“, mi to myslím prošlo i bez toho ověření. A samozřejmě se to neobejde bez další registrace do „Social Clubu“ vydavatele Rockstar.

Hra bude k dispozici do 21. května do 11:00 hodin ET, ale nenechávejte to na poslední chvíli. Já si pak obvykle vzpomenu až po termínu. A nikdy nevíte, kdy Epic Games Store zase sletí…

28 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 10.8 Prémie této novinky jsou již uzavřené.komentářů: 12

Polovina českých školáků už chce zpátky do lavic, tvrdí průzkum

Čeští školáci se více než dva měsíce po uzavření škol coby prevence proti šíření nákazy novým typem koronaviru COVID-19 už nemohou dočkat, kdy se znovu vrátí do lavic. Vyplývá to z unikátního výzkumu společnosti Samsung.

Rodiče českých školáků v něm uvedli, že 53 % dětí by už nejraději šlo znovu do školy. Naopak čtvrtině dětí se po školním vyučování vůbec nestýská. U všech dětí během omezení volného pohybu stoupla konzumace elektronických médií a používání chytrých zařízení.

Například počítač nebo notebook se stal nezbytnou učební pomůckou pro téměř osm z deseti českých školáků (78 %), polovina (53 %) z nich používá pro učení a plnění domácích úkolů mobil a třetina tablet nebo televizor.

 

Úkoly chodí nejčastěji e-mailem

Pro polovinu rodičů je podle výzkumu trochu problém zkombinovat péči o děti a pracovní povinnosti, naopak pro třetinu se prakticky nic nezměnilo a fungují jako před vyhlášením stavu nouze. Tři čtvrtiny rodičů se musí po uzavření škol starat o děti samo, ale každé desáté dítě hlídá jeho starší sourozenec. Jak se rodičům daří zabavit děti během doby, co jsou uzavřené školy? Nejčastěji jim zadají domácí úkoly (65 %), nebo je nechají hrát hry na mobilech, tabletech a konzolích (62 %).

Nejčastějším způsobem, jakým učitelé zadávají školákům učení a domácí úkoly, je e-mail. Využívají ho tři čtvrtiny dětí respondentů výzkumu. 54 % dětí dostává úkoly prostřednictvím internetových stránek školy a téměř třetina (32 %) využívá videokonferenční hovory. Nejčastěji takto komunikují s učiteli žáci v Pardubickém a Ústeckém kraji, kde tuto možnost uvedla hned polovina respondentů. Používání videokonferencí rovněž stoupalo s počtem členů domácnosti, nejčastěji je užívali školáci žijící se třemi dalšími sourozenci.

„Ačkoliv české školství díky koronaviru bylo donuceno ke skokové digitalizaci, přesto panují mezi školami a učiteli obrovské rozdíly. Především je ale třeba upozornit na fakt, že díky uzavření škol vzrostly nerovnosti v přístupu ke vzdělávání. Podle nedávného celorepublikového šetření České školní inspekce má všechny své žáky s online připojením jen přibližně 30 % ZŠ a 60 % SŠ,“ říká Miroslav Hřebecký, programový ředitel informačního centra o vzdělávání EDUin.

Děti během doby, co jsou uzavřené školy, využívají elektronická zařízení nejčastěji pro příjem zadání domácích úkolů od učitelů (83 %). Šest z deseti dětí jejich prostřednictvím hledá informace pro splnění domácích úkolů. Speciální školní vysílání v televizi jako např. pásmo UčíTelka na programu ČT 2, sleduje podle výsledků výzkumu zhruba třetina školáků, kteří se dívají na televizi. Více než polovina (56 %) dává přednost pohádkám a animovaným seriálům na volně dostupných televizních programech.

Mobil místo kamarádů

Velmi výrazně však vzrostla celková doba, kterou děti tráví na mobilu, tabletu nebo počítači. Pětina školáků takto denně „prosurfuje“ čtyři a více hodin. Nejčastěji jim to však rodiče umožní na dvě až tři hodiny denně (v 28 % případů). V ruku v ruce s vyšším využíváním elektroniky roste i riziko plynoucí z jeho nadměrného či nevhodného užívání. Přitom pouze polovina rodičů používá na zařízeních, ke kterým mají přístup děti, nějaký způsob rodičovské kontroly.

Výzkum provedla společnost Samsung Electronic Czech and Slovak prostřednictvím služby Instant Research výzkumné agentury Ipsos ve dnech 23. až 25. dubna 2020 na vzorku 337 rodičů dětí, kteří chodí do základní školy a žíjí s nimi ve společné domácnosti.

zdroj: Samsung

2 čtenáři navrhli autorovi prémii: 0.2 Prémie této novinky jsou již uzavřené.komentářů: 0
14.5.2020

Otevírá se největší půjčovna virtuální reality v České republice

Jeden z největších portálů na zážitky Adrop.cz uvádí na trh novinku - virtuální realitu až domů. Ve spolupráci s technologickými společnostmi Vrgineers a Quanti umožňuje zažít virtuální realitu všem domácnostem v České i Slovenské republice. Zážitkový balíček VR pro tebe si zájemci mohou zapůjčit na webu Adrop již na jeden den.

Sada VR pro tebe je ideálním řešením pro všechny příznivce zážitků budoucnosti. Jsou v ní totiž nainstalovány rozmanité VR hry Angry birds a SuperHot po celosvětově nejúspěšnější hru Beat Saber. Kdokoli si může u sebe v obývacím pokoji vyzkoušet vylézt na skály ve Vietnamu, projít si misi se speciální jednotkou či relaxovat u trojrozměrného malování.

Virtuální zážitek v obývacím pokoji

"Pouhé nasazení brýlí vás přenese na jakékoli místo na planetě a dovolí vám zažít nevídané. Budete k tomu potřebovat jen trochu prostoru a čas," vysvětluje Rostislav Peníška, jednatel společnosti Adrop.cz, a dodává: "Naším cílem bylo z virtuální reality udělat hodnotný zážitek, který bude dostupný pro každého, a přiblížit ji konečně i těm, kteří nejsou vysloveně technologičtí nadšenci. Zásadním aspektem, který pomůže dostat virtuální realitu do každé rodiny, je možnost připojit VR k televizi a sdílet s ostatními v místnosti průběh hry."

Balíček s VR pro Tebe přijde zájemci až domů a obsahuje vše, co bude potřeba k nastavení a zapojení virtuální reality. K zapnutí herního headsetu Oculus Quest nejsou potřeba žádné zbytečné kabely ani složité připojování, vše je intuitivní a připraveno k okamžitému použití. Zvládne to tedy skutečně každý bez ohledu na věk nebo technologickou zdatnost.

Skvělý zážitek značka plug & play

VR brýle a ovladače Oculus Touch mají vestavěné speciální snímače, díky nimž má každý hráč okamžitě pocit jakoby všechny jeho pohyby a gesta ve virtuální realitě byly skutečné. Technologii pro zážitek z virtuální reality vyvinuli čeští Vrgineers ve spolupráci s vývojovou společností Quanti. "Jedním z našich cílů bylo odstranit problémy spojené s nastavením VR technologie a přinést zákazníkům skvělý zážitek, který bude tzv. plug & play - tedy fungující okamžitě po zapojení," říká Marek Polčák, CEO společnosti VRgineers, která se dlouhodobě zabývá vývojem profesionálních brýlí pro virtuální realitu pro automobilový průmysl, průmyslový design a rovněž například pro vojenské armádní organizace po celém světě. "Stačí nasadit Oculus Quest na hlavu a hrajete. Díky naší kouzelné krabičce zapojené do elektřiny a propojené HDMI kabelem s televizí se navíc můžete o zážitek snadno podělit s ostatními členy vaší domácnosti," doplňuje Polčák.

"Věříme, že ve virtuální realitě je budoucnost. Naší snahou je zpřístupňovat nové technologie lidem v co nejsrozumitelnější formě, aby byly snadno využitelné, a věříme, že právě VR pro tebe je tou správnou cestou," tvrdí Václav Podlipný, šéf české softwarové a hardwarové firmy Quanti, která má bohatou zkušenost s vývojem softwaru na zakázku.

Řešení VR pro tebe je možné zapůjčit na portále Adrop.cz za 1.900Kč/den, příp. 2.990Kč/2 dny. Více informací o produktu a možnostech půjčení najdete na www.adrop.cz

25 čtenářů navrhlo autorovi prémii: -4.3 Prémie této novinky jsou již uzavřené.komentářů: 4
12.5.2020

Bohemia Interactive vyhlašuje velkou soutěž pro tvůrce DLC obsahu k Arma 3

České herní studio Bohemia Interactive oznamuje novou soutěž pro tvůrce s názvem „Arma 3 Art of War“. Vítězné výtvory budou následně zahrnuty v novém charitativním DLC se stejnojmenným názvem podporujícím Mezinárodní výbor Červeného kříže.

Početná komunita hráčů, tvůrců obsahu a moderů hry Arma 3 už nespočetněkrát dokázala, že dokáže být velmi kreativní a přichází pravidelně se zajímavými herními rozšířeními a novými doplňky. To přimělo studio Bohemia Interactive uspořádat soutěž Arma 3 Art of War, ve které budou moci tvůrci z celého světa předložit svá 2D výtvarná díla a kosmetické 3D prvky v mnoha kategoriích. Vítězné výtvory budou spolu se dvěma novými scénáři pro jednoho hráče vydány v pozdější fázi tohoto roku v rámci speciálního DLC.

Bohemia Interactive věnuje 100 % výnosu po zdanění z výše uvedeného DLC Mezinárodnímu výboru Červeného kříže na podporu činnosti v oblasti světové pandemie COVID-19. Kromě toho půjde výtěžek i na podporu průběžné humanitární činnosti, zejména pak v oblasti pomoci obětem ozbrojených konfliktů a dalších násilných činů.

Soutěž Arma 3 Art of War je rozdělena do čtyř kategorií: rekvizity, doplňky postav, oblečení postav a speciální kategorie 2D výtvarných děl na libovolném médiu na téma mezinárodního humanitárního práva v konfliktu budoucnosti.  Všechny příspěvky do poslední kategorie soutěže budou následně vystaveny ve virtuální galerii přímo ve hře, kde se hráči dozví o výzvách, které mohou různé novétechnologie postavit před organizace jako je právě Červený kříž. Na základě reakcí na vítězné příspěvky bude studiem připraven  i druhý herní scénář.

Kromě podpory dobročinné věci budou mít i všichni účastníci soutěže možnost vyhrát ceny čerpající inspiraci ze světa umění. Bohemia Interactive nabídne výhercům prvního místa možnost výběru mezi kreslícím tabletem Wacom Intuos S nebo kolekcí profesionálních uměleckých potřeb. Cena bude doplněna o limitovanou edici trička, stříbrnou medaili a výtisk ilustrované knihy War and Art. Druhé a třetí místo bude kromě prestižního umístění jmen výherců na seznamu autorů a vývojářů rovněž oceněno několika cenami.

Očekávaná cena charitativního DLC je 2,99 eur, ale hráči, kteří budou chtít přispět vyšší částkou, mohou dobrovolně zakoupit DLC za 9,99 eur nebo 19,99 eur. Přibližně po 10 měsících v prodeji bude DLC zdarma pro všechny majitele základní Arma 3 edice a studio Bohemia Interactive oznámí celkovou částku z prodejů.

Své výtvory lze zasílat od dnešního dne až do 15. července. Další informace o průběhu soutěže a jak se zapojit jsou k dispozici společně s pravidly na oficiální stránkách soutěže a na webu hry Arma 3.

zdroj: Bohemia Interactive

8 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 3.2 Prémie této novinky jsou již uzavřené.komentářů: 0

HTC nabízí v akci Half-Life: Alyx ke každému Vive Pro Full Kit

Společnost HTC dnes oznámila, že od 11. května do 25. května bude k headsetu Vive Pro Full Kit přikládat kód ke stažení žádaného titulu Half-Life: Alyx. Příznivci virtuální reality tak získají kromě dvouměsíčního předplatného ve službě Viveport Infinity zdarma další bonusový titul.

HTC Vive Pro je jedním z nejpopulárnějších headsetů. Nabízí precizní snímání pohybu, vysoké rozlišení displejů i perfektní zobrazení barev. Příkladně zpracovaná ergonomie pak dbá na pohodlí i při hodinových VR zážitcích. Nejnáročnější hráči ocení možnost propojení s bezdrátovým adaptérem Vive Wireless. Snadno se tak bez kompromisů zbaví kabelu, který je svazoval s PC. Nechybí ani podpora libovolného příslušenství systému Steam VR, jako je například virtuální pero Logitech VR Ink.

„HTC Vive Pro své majitele odjakživa těšil perfektní ergonomií a skvělým obrazem. Jeho spojení s Half-Life: Alyx je tak dalším krokem v naší snaze nabídnout fanouškům ty nejvíce pohlcující zážitky,“ uvedl generální ředitel HTC Vive pro Evropu Graham Wheeler.

HTC Vive Pro Full Kit je dostupný na stránkách vive.com v e-shopu alza.cz a u vybraných partnerů. Pro více informací navštivte adresu: https://www.vive.com/eu/product/vive-pro-full-kit/.

zdroj: HTC

5 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 0.9 Prémie této novinky jsou již uzavřené.komentářů: 1
11.5.2020

Připravované APU „Ryzen 4000G“ se objevují v databázích, mají přinést až 8 jader

Během posledního týdne se hned ve dvou velkých internetových databázích benchmarků objevil dosud neohlášený procesor AMD Ryzen pro platformu AM4. Zřejmě jde desktopovou obdobu mobilních Ryzenů 4000 Renoir.

V minulém týdnu se v databázi UserBenchmark objevily výsledky testovacího vzorku procesoru AMD pod označením „AMD Eng Sample: 100-000000149-40_40/30_Y“. Jde o dosud „neznámý“ procesor s osmi jádry a šestnácti vlákny otestovaný v nové základní desce Asrocku B550 Taichi.

Podle dostupných indicií, jako jsou testy výkonu nebo testy latencí paměti a absence grafiky (z nichž by mohlo být už na první pohled zřejmé, o jaký procesor jde) by mělo jít o novou generaci APU pro socket AM4 – desktopovou obdobu mobilních Ryzenů 4000 s architekturou Renoir. Testy propustností pamětí totiž vycházejí obdobně jako u mobilního Ryzenu 7 4800H a podobné je to i s výsledky testů výkonu. U desktopového osmijádra Ryzen 3700X, které má oproti mobilním Ryzenům čtyřnásobnou kapacitu cache L3, se testy latence pamětí výrazně liší.

Uvedené informace ale určitě berte s velkou rezervou, nikde není psáno, že jde opravdu o desktopový Renoir a nejde aní o bůhví jak sofistikovaný benchmark, ale o šestimegový exáč, který v rychlosti proběhne výkon komponent ve vašem PC a výsledky nahraje na web společnosti. A obzvlášť v kombinaci s neznámým hardwarem z něj, stejně jako u ostatních nástrojů podobného ražení, mohou padat nesmysly.

Další výsledky, tentokrát už i s označením procesoru AMD Ryzen 7 4700G, se objevily v žebříčcích výsledků benchmarku Ashes of the Singularity Escalation. Ale i ty berte raději s rezervou, manipulace s údaji zasílanými z počítače na server se asi také nedá vyloučit.

Ať už jsou výsledky pravé, nebo ne, dá se čekat, že se procesory s podobnou konfigurací pro stolní počítače dříve či později objeví. APU Renoir v podobě 7nm mobilních Ryzenů 4000 už najdete v noteboocích. Špičkový mobilní Ryzen 4900H a 4800 H má právě osm procesorových jader a šestnáct vláken. Proti straší generaci 12nm APU s architekturou Picasso, které nabízejí nejvýše čtyři jádra a osm vláken, tak nabízejí výrazně vyšší procesorový výkon.

U integrované grafiky Vega už to s nárůstem výkonu tak slavné nebude, něco málo vytěží z přepracovaných CU a podpory rychlejších pamětí DDR4-3200, ale mobilní verze čipů spoléhá i na rychlejší LPDRR4X-4266.

Co se od osmijádrových APU už nejspíš čekat nedá, je cena, na kterou jsme u nich bývali zvyklí – výkonem se mohou dostat i nad šestijádrové Ryzeny 3000, které začínají na pěti tisících korun a jde o větší monolitický čip, který je nejspíš na výrobu dražší a nedávalo by moc smysl prodávat jej levněji.

Nevýhodou APU Renoir proti desktopovým Ryzenům 3000 je kromě mnohem menší cache L3 i použitá sběrnice PCIe 3.0, která bude mít nejspíš pro samostatnou grafiku vyhrazených jen osm z šestnácti dostupných linek PCIe, výhodu mohou naopak mít díky optimalizaci čipů pro mobilní segment ve spotřebě, zejména při nízké zátěži.

Zdroj: UserBenchmark a Oxid Games via Tom's Hardware

12 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 1.2 Prémie této novinky jsou již uzavřené.komentářů: 0
7.5.2020

E-shop Huawei v květnu láká na dárky k nákupu i slevy

Internetový obchod společnosti Huawei láká na květnové pokušení v podobě dárků k nákupu a slev. K vlajkové lodi P30 Pro přidá výrobce zdarma bluetooth sluchátka s aktivním potlačením hluku FreeBuds 3 a k tabletu MediaPad T5 10 zase bezdrátový router Wi-Fi WS5200, se kterým si užijí nerušené internetové připojení všichni členové domácnosti.

K novince, profesionálnímu tabletu MatePad Pro, prodávaném za cenu 15 999 Kč, pak zákazníci bezplatně dostanou navíc ochranný obal, magnetickou klávesnici a chytré pero M-pencil.

Na stránkách akce čeká na zákazníky také kolo štěstí. Každý účastník má tři pokusy a může si vytočit slevu až 600 Kč. Pří sdílení kola štěstí na sociální službe Facebook získají uživatelé další dva pokusy.

 

Nadále pokračují i Flash Sale slevy

Do třetice květnových akcí Huawei opět představuje Flash Sale slevy. Každý den od 12:00 do 14:00 hodin a od 20:00 do 24:00 hodin mohou zákazníci zakoupit vybraný produkt tohoto výrobc se slevou až 60 %. Množství zboží v nabídce je limitované, proto neváhejte a ulovte si svůj oblíbený produkt.

Akce probíhá do 17. 5. 2020 a celou nabídku naleznete níže:

zdroj: Huawei

5 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 1.7 Prémie této novinky jsou již uzavřené.komentářů: 2
5.5.2020

AMD upozorňuje na rychlejší BIOSy pro Radeon RX 5600 XT

AMD na svých stránkách zveřejnilo seznam modelů RX 5600 XT s pamětmi na 14 Gb/s – nových modelů i těch, k nimž výrobci vydali rychlejší BIOSy.

Historii kolem taktů pamětí u Radeonů RX 5600 XT asi není třeba příliš rozmazávat, řešíme to vždy u testů RX 5600 XT. Jenom připomenu, že původně měly mít RX 5600 XT takt pamětí proti RX 5700 snížený na 12 Gb/s, na poslední chvíli před uvedením AMD ale do specifikací přidalo i možnost navýšení jejich rychlosti na 14 Gb/s. S tím výrobci u některých modelů takt pamětí zvedli (oficiálně i poloficiálně). První karty už v tu dobu ale byly v distribuci, takže navýšení taktů pamětí updatem BIOSu zůstalo na zákaznících.

Naposledy jsme se tomu věnovali v recenzi RX 5600 XT v provedení TUF Gaming X3 EVO. Od té doby se ale objevilo pár nových BIOSů, které takt pamětí zvedají. Jeden z nich byl i pro výše uvedený model, takže jsme kartu přetestovali i s pamětmi na 14 Gb/s.

Asus TUF Gaming X3 RX 5600 XT EVO O6G s GDDR6 na 14 Gb/s

AMD teď zveřejnilo na svých stránkách oficiální seznam modelů, které mají paměti na 14 Gb/s, anebo mají paměti na 12 Gb/s a je k nim k dispozici i BIOS s pamětmi přetaktovanými na 14 Gb/s.

Počet modelů, které vyšší takt pamětí nabízejí, se konečně pořádně rozrostl. Celkem jsou teď asi čtyři kategorie RX 5600 XT:

  • karty, u nich paměti zůstaly na 12 Gb/s
  • karty, které mají oficiálně ve specifikacích stále jen 12 Gb/s, ale existují k nim i BIOSy pro „přetaktování pamětí“ na 14 Gb/s (u těch jsou v tabulce uvedené odkazy na postup pro update BIOSu)
  • karty, které mají takt ve specifikacích navýšený na 14 Gb/s oficiálně už od uvedení, ale u některých kusů je třeba updatovat BIOS, protože měly z výroby ještě BIOS s 12 Gb/s (Pulse od Sapphire),
  • nové modely, které by měly mít 14 Gb/s s jistotou přímo z výroby

Většinu z nich najdete v tabulce od AMD níže. Scházejí tam ale třeba některé karty od XFX, které mají paměti oficiálně na 12 Gb/s, ale je k nim k dispozici „Performance BIOS“, který „odemyká plný potenciál RX 5600 XT“. Aspoň doufám, že to znamená, že BIOS zvedá i takt pamětí a nikoliv jen otáčky ventilátorů, protože XFX konkrétně neuvádí, co přesně BIOS mění. U Sapphire pak není odkaz na rychlejší BIOS uvedený (AMD jej nejspíš bere tak, že vyšší takty má už z výroby), ale pokud máte kartu z první várky, může mít ještě 12 Gb/s a rychlejší BIOS najdete na produktové stránce Pulse RX 5600 XT u Sapphire.

Manufacturer

Radeon RX 5600 XT Model

14 Gbps Graphics Memory Speed Availability

ASRock

ASRock Challenger D 6G OC

Instructions from ASRock

ASRock

ASRock Phantom Gaming D2 6G OC

Instructions from ASRock

ASRock

ASRock Phantom Gaming D3 6G OC

Instructions from ASRock

ASUS

ASUS ROG Strix OC

Instructions from ASUS

ASUS

ASUS TUF Gaming X3 EVO OC

Instructions from ASUS

ASUS

Asus ROG Strix TOP

Available at leading etailers

ASUS

Asus TUF Gaming X3 EVO TOP

Available at leading etailers

Gigabyte

Gigabyte Gaming OC 6GB

Instructions from Gigabyte

MSI

MSI Radeon RX 5600 XT GAMING X

Instructions from MSI

MSI

MSI Radeon RX 5600 XT GAMING

Instructions from MSI

MSI

MSI Radeon RX 5600 XT MECH OC

Instructions from MSI

MSI

MSI Radeon RX 5600 XT MECH

Instructions from MSI

PowerColor

PowerColor Red Dragon

Available at leading etailers

PowerColor

PowerColor Red Devil

Available at leading etailers

PowerColor

PowerColor GDDR6-14

Available at leading etailers

SAPPHIRE

SAPPHIRE PULSE

Available at leading etailers

XFX

XFX THICC II Pro

Available at leading etailers

XFX

XFX THICC III Pro

Available at leading etailers

XFX

XFX THICC III Ultra

Available at leading etailers

 

ASRock, Asus, Gigabyte i Sapphire a asi i XFX má na stránkách podpory nové BIOSy přímo ke stažení, ostatní výrobci to řeší buď přes firemní utility pro monitoring a nastavení karet, nebo tím, že vyšší takty nabízejí až nové modely s odlišným značením.

Asus teď ještě přidal do nabídky vedle testovaného TUFu X3 EVO (to je ta možnost oficiálně 12 Gb/s, s přetaktováním 14 Gb/s) i verzi TUF EVO ve variantě TOP (T6G), který by měl mít 14 Gb/s už rovnou z továrny, v tabulce je odkaz na produktovou stránku.

Zástupci MSI se původně vyjadřovali, že rychlejší paměti pravděpodobně nabídnou až u nového modelu RX 5600 XT Gaming Z, protože chtějí, aby byla už z továrny prověřená stabilita karet na vyšších taktech, nakonec je ale soudě dle odkazů od AMD (a MSI) možné updatovat i původní modely na 14 Gb/s pomocí firemních utilit Dragon Center a MSI Live Update

Samotné BIOSy na stránkách podpory MSI ke stažení nejsou a žádnou RX 5600 XT od MSI tady po ruce nemám, abych mohl vyzkoušet, jestli se updatují, ale ve specifikacích karet na stránkách MSI je poznámka „Due to a recent vBIOS update, we recommend upgrading your RX 5600 XT using MSI’s Dragon Center Software to unlock additional performance. Please follow these step-by-step instructions or contact MSI support if you run into any issues.“ – tedy něco jako „kvůli nedávnému updatu vBIOSu doporučujeme upgradovat vaši RX 5600 XT, abyste získali vyšší výkon.“

Pokud tedy máte doma RX 5600 XT a ještě nevíte, jak na tom s pamětmi je, určitě se třeba přes GPU-Z podívejte na aktuální takt pamětí – pokud tam najdete 1500 MHz, běží na původních 12 Gb/s, pokud 1 750 MHz, měli byste mít už rychlejší BIOS. Rozdíly ve výkonu nejsou zanedbatelné.

Asus TUF Gaming X3 RX 5600 XT EVO O6G s GDDR6 na 14 Gb/s Asus TUF Gaming X3 RX 5600 XT EVO O6G s GDDR6 na 14 Gb/s

Pomalejší a rychlejší BIOS na TUF Gaming X3 RX 5600 XT od Asusu

A pokud se chcete do updatu pustit, určitě předtím původní BIOS zálohujte přes utilitku AMDVbFlash – často se s taktem pamětí mění i nastavení regulace chlazení a je možné, že vám nakonec hlučnější ventilátory budou vadit víc než to, že je karta s pamětmi na 12 Gb/s o nějakých 8 % pomalejší.

zdroj: AMD via TechPowerUp

 

 

23 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 9.1 Prémie této novinky jsou již uzavřené.komentářů: 1
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.