Novinky

23.6.2018

Šéf Intelu rezignoval kvůli vztahu na pracovišti

Brian Krzanich nuceně rezignoval kvůli vztahu na pracovišti na funkci generálního ředitele americké technologické společnosti Intel. Stalo se to poté, co vyšel najevo jeho styk se zaměstnankyní, což je proti internímu firemnímu kodexu. Ve funkci předsedy představenstva a člena správní rady ho s okamžitou platností přechodně nahradil dosavadní finanční ředitel Robert Swan.

Osmapadesátiletý Krzanich pracoval v Intelu od roku 1982, do funkce šéfa představenstva byl jmenován v roce 2015. Není prvním šéfem americké společnosti, který musí odejít z vedení kvůli vztahu na pracovišti. Například v roce 2010 musel z čela počítačové společnosti Hewlett-Packard odejít Mark Hurd.

Ve druhém čtvrtletí letošního roku Intel počítá s lepšími tržbami kolem 16,9 miliardy dolarů (asi 374 miliard Kč), oproti původní prognóze 16,3 miliardy (bezmála 361 miliard korun). Zisk na akcii by se mohl vyšplhat na 99 centů oproti původně očekávaným 85 centům.

3 čtenáři navrhli autorovi prémii: 1.5 komentářů: 2

Fujitsu představilo unikátní panorama Prahy o velikosti 500 gigapixelů

Na festivalu Maker Faire Prague byla právě představena největší panoramatická fotografie Prahy, která kdy vznikla. Jedná se o 360° snímek pořízený při opravě Staroměstské radnice, přímo z vrcholu její věže.

Panoramatická fotografie vznikala ve spolupráci umělce Jeffreyho Martina a společnosti Fujitsu a má rozlišení 500 gigapixelů. Na vytvoření takové fotografie bylo zapotřebí přes 8 000 fotek, přičemž každý snímek měl 50 megapixelů. Pro práci s tak obřím množstvím dat pomohla nová stanice Fujitsu CELSIUS se 128 GB RAM a rychlými disky.

Fotografie vystavená na MakerFaire je vytištěná na ploše 3 metry na výšku a 50 metrů na délku a je uchycena na speciální konstrukci, která tvoří kruh s průměrem 16 metrů kolem diváka. Návštěvníci se mohou podívat na obrovské detaily fotografie zblízka a hádat, které části města jsou vidět. Zároveň je na místě i několik VR headsetů Fujitsu, které se normálně používají v průmyslu a diváci se budou moct podívat i ve virtuální realitě z místa, kam se nikdy nedostanou, tedy přímo ze střechy Staroměstské radnice.

„Jsem moc rád, že se podařilo tento projekt za naší podpory zrealizovat, protože nabízí zcela unikátní zážitek. Až skončí Maker Faire, budeme uvažovat o stálé expozici tohoto díla v rámci parku Stromovka tak, aby si ho mohlo prohlédnout co nejvíce Pražanů i dalších turistů, kteří do revitalizovaného parku zamíří,“ řekl radní pro oblast kultury Jan Wolf.

Samotnou fotografii si můžete přijít prohlédnout přímo na festival Maker Faire Prague 2018 (Průmyslový palác pražského Výstaviště) do konce víkendu, nebo později na internetu, kam bude umístěna.

5 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 2.5 komentářů: 0
22.6.2018

WhatsApp ukončí podporu starších operačních systémů

Tvůrci populárního messengera WhatsApp na svém blogu oznámili, že ukončí podporu starších mobilních operačních systémů, které mají minimální zastoupení na trhu. Čistka se konkrétně dotkne Androidu ve verzi 2.3.7 a starší a iOS 7 a starší. Ukončení podpory se týká také platformy Series 40, kterou využívají mobily značky Nokia. Pokud tedy telefon s některou z vyjmenovaných platforem vlastníte, budete do budoucna muset zauvažovat nad jiným kanálem komunikace s vašimi blízkými, případně se poohlédnout po některém z novějších smartphonů, abyste WhatsApp nadále mohli používat.

Na mobilech se Series 40 populární kecálek přestane fungovat ještě před koncem letošního roku, kdežto v případě telefonů s Androidem a iOS až v únoru 2020. Starší mobilní telefony byly důležitou součástí vývoje WhatsApp, dnes už ale nenabízejí potenciál potřebný na budoucí rozšíření funkcí aplikace.

„Toto rozhodnutí vůbec nebylo lehké, ale bylo správné, protože nám umožní nabídnout lidem lepší způsoby na komunikaci s přáteli, rodinou a blízkými prostřednictvím WhatsApp,“ uvedli vývojáři.

Zdroj

2 čtenáři navrhli autorovi prémii: 0.2 komentářů: 0

NETGEAR EX6400 a EX7300 se mění v mesh extendery

Společnost NETGEAR rozšířil svou nabídku mesh řešení o dva stávající extendery EX6400 a EX7300. Obě zařízení nově dokáží sjednotit všechny dostupné domácí sítě pod jednotný název a heslo a zajistit tak spolehlivost bezdrátového připojení napříč celou domácností.

Podpora mesh umožňuje extenderům EX6400 a EX7300 upgradovat stávající domácí WiFi připojení na pokročilý systém se spolehlivějším připojením i širším pokrytím. Dosud se uživatelé museli přihlašovat k jednotlivým sítím vytvořeným routerem a extenderem zvlášť, nově mohou používat pro všechny tyto sítě jednotný název i heslo, a to bez negativního dopadu na kvalitu připojení. O výběr konkrétní sítě se stará technologie Smart roaming, jež pro každé z používaných zařízení automaticky vybere nejoptimálnější síť a ihned, bez jakékoli časové prodlevy, ho k ní připojí.

Mesh řešení je dostupné pro nové i již zakoupené extendery EX6400 a EX7300. V případě již zakoupených extenderů je potřeba si stáhnout nejnovější firmware.

Extendery EX6400 a EX7300 pracují ve dvou frekvenčních pásmech s celkovou přenosovou rychlostí 1,9 Gb/s, resp. 2,2 Gb/s v případě modelu EX7300. Zvýšený výkon i pokrytí, a to i v případě připojení více zařízení současně, zajišťují technologie MU-MIMO a Beamforming+ v kombinaci s interní anténou a výkonnými zesilovači.

Součástí obou extenderů je také ethernetový port, jehož prostřednictvím lze do sítě snadno připojit další zařízení. Rychlost připojeného zařízení je detekováno automaticky, přičemž extender mu přizpůsobuje poskytovanou přenosovou rychlost. Jsou-li extendery nakonfigurovány pro použití coby přístupový bod, lze k nim prostřednictvím ethernetového kabelu připojit internetovou bránu a využívat je jako plnohodnotné WiFi hotspoty.

 

2 čtenáři navrhli autorovi prémii: 1 komentářů: 2

Asus Lyra Trio: WiFi systém pro bezdrátovou konektivitu

Společnost Asus představila dvoupásmový WiFi mesh systém Lyra Trio sestávající ze tří jednotek, který by měl dokázat zajistit stabilí a bezpečné pokrytí rychlým WiFi signálem v každém koutu domácnosti.

Asus Lyra Trio přináší bezdrátové připojení standardu AC1750 o rychlosti až 1300 Mb/s. Zvládne přitom pokrýt dokonce i vícepodlažní domy o rozloze až 500 čtverečních metrů — uživatelé si tak mohou užívat bezproblémové připojení s dostatečnou šířkou pásma pro streamování videa, či online hry. Konstrukce antény s technologií 3×3 MIMO by měla poskytovat větší prostorový datový tok oproti 2×2 WiFi mesh systémům, čímž umožní zařízení Lyra Trio zpracovat větší objem síťových operací současně.

Antény zařízení Lyra Trio mají speciální pyramidovou konfiguraci pro přenos signálu WiFi vertikálně i horizontálně pro lepší příjem a výkon napříč podlažími. Tato konstrukce také umisťuje antény nad desku plošných spojů s natočením o 45 stupňů, čímž se minimalizuje vzájemné rušení signálu.

Asus Lyra Trio také nabízí bohaté bezpečnostní funkce, které ochrání všechna zařízení připojená k síti, a to i domácí zařízení (IoT), která nemají nebo nemohou spustit antivirový software. K ochraně před internetovými hrozbami využívá Lyra bezpečnostní cloudové řešení založené na technologii AiProtection Classic od společnosti Trend Micro. Lyra Trio se synchronizuje s komplexní databází firmy Trend Micro obsahující seznam škodlivých serverů a webových stránek a umožňuje tak rychle detekovat online hrozby a zablokovat připojení k těmto nebezpečným zdrojům bez zásahu uživatele. Pokud se infikované zařízení připojí k síti, Lyra Trio izoluje soukromá data na tomto zařízení, a tím ochrání data dalších připojených zařízení před napadením.

Kromě automatizované bezpečnosti nabízí Lyra Trio také vestavěné funkce rodičovské kontroly, které uživatelům umožňují kontrolovat a omezit čas, které jejich děti tráví na internetu.

Na rozdíl od jiných routerů, které účtují další poplatky nebo poskytují ochranu pouze po omezenou dobu, jsou u Lyra Trio garantovány bezpečnostní aktualizace po celou dobu životnosti produktu zcela zdarma.

Cena Asus Lyra Trio v české republice začíná na zhruba 10 500 Kč.

3 čtenáři navrhli autorovi prémii: 1.5 komentářů: 1

Mistrovství světa ve fotbale provází phishingová kampaň

Check Point Software varuje před phishingovou kampaní, která je spojená se začátkem mistrovství světa ve fotbale. Kyberzločinci se snaží zneužít oběti a lákají je ke stahování rozpisu a sledování výsledků.

Při otevření přílohy se aktivuje malware „DownloaderGuide“, který se obvykle využívá ke stahování potenciálně nežádoucích programů a instalaci aplikací, jako jsou panely nástrojů, adware nebo systémové optimalizátory. Výzkumníci Check Pointu zjistili, že kampaň obsahuje různé spustitelné soubory a všechny byly poslány v e-mailech s předmětem:„World_Cup_2018_Schedule_and_Scoresheet_V1.##_CB-DL-Manager.“

Kampaň byla poprvé detekována 30. května a vrchol byl zatím 5. června. Ovšem se zahájením šampionátu získala kampaň novou dynamiku a lze očekávat další inovace. Check Point varuje, že během měsíčního turnaje se určitě objeví další online podvody a kyberútoky spojené s šampionátem. Uživatelé by se tedy měli mít na pozoru a případná rizika eliminovat například tím, že:

  1. budou pravidelně aktualizovat svůj software
  2. budou si dávat pozor na podvodné webové stránky
  3. budou nakládat opatrně s e-maily od neznámých odesílatelů
  4. budou se vyhýbat připojení k veřejným WiFi hotspotům

2 čtenáři navrhli autorovi prémii: 1 komentářů: 0
21.6.2018

Myš Natec Jaguar obstojí na každém povrchu

Nová bezdrátová myš Natec Jaguar přináší optický snímač Blue Sense pro jakýkoli povrch a automatické přizpůsobení rozlišení podle rychlosti pohybu myši, ale také přepínání rychlosti rolovacího kolečka a další funkce.

Srdcem myši je optický snímač s automatickým přizpůsobením rozlišení od 800 do 2 400 DPI, které se nastavuje automaticky v závislosti na rychlosti pohybu zařízení. Snímač podporuje technologii Blue Track, která umožnuje provoz prakticky na každém povrchu, včetně skla, což se v prostředí mnoha konferenčních sálů nebo kanceláří může stát potřebnou vlastností.

Další výhodou, kterou uživatelé ocení, je scrollovací kolečko, které umožnuje rychlé přesouvání dokumentů. Díky speciálnímu tlačítku v horní části myši pak lze režim rolovacího kolečka jednoduše změnit z rychlého na standardní.

Myš Natec Jaguar je vybavena nano-přijímačem USB 2.0 s 2,4GHz RF technologií, což zaručuje dosah až 10 metrů. Nechybí ani systém úspory energie, který v případě delší nečinnosti přepne myš do režimu hibernace. Obnovení provozu lze provést stisknutím libovolného tlačítka.

Dostupnost a cena

Bezdrátová myš Natec Jaguar je dostupná za doporučenou cenu 652 Kč včetně DPH.

4 čtenáři navrhli autorovi prémii: 2 komentářů: 0

Na konzole dorazí onlinovka World of Warships: Legends

Herní studio Wargaming s potěšením oznamilo, že jeden z jejich největších titulů se chystá zahájit svou první cestu také na konzolích PlayStation 4 a Xbox One. World of Warships: Legends rozčeří vody na těchto platformách zábavnými námořními bitvami, jaké se na konzolích dosud neobjevily.

Za vznikem konzolové verze stojí tým vojářů s Petrohradu, který vytvořil zcela novou hru přenášející ty nejúžasnějí námořní ze světových oceánů na moderní konzole. MMO hra bude obsahovat celou řadu novinek, které budou určeny exkluzivně konzolovým uživatelům.

Přestože je novinka ještě ve vývoji, již nyní se všichni mohou těšit na první veřejný alfa test, který se uskuteční již v červenci.

Samotné vydání World of Warhships: Legends je naplánovano na rok 2019. Detaily budou odhaleny na letošním Gamescomu.

2 čtenáři navrhli autorovi prémii: 0.2 komentářů: 1

AMD spolupracuje se značkou Cooler Master na vývoji chladiče pro Threadripper 2

Společnost AMD navázala spolupráci se značkou Cooler Master za účelem vývoje speciálně navrženého chladiče pro procesory Threadripper 2. generace a patici TR4.

Plodem této spolupráce je chladič nazvaný Wraith Ripper - robustní chladič, který by si měl hravě poradit s navrženým tepelným výkonem 250 wattů. Ten totiž nejspíše budou produkovat vlajkové modely nové generace multičipového řešení. Chladič s robustním pasivem má na svém krytu pruh s adresovatelnými LED, které lze ovládat pomocí aplikace.

Cooler Master prohlašuje, že je také navržen tak, aby nabídl maximální kompatibilitu pro operační paměti. Neměl by tedy nijak zasahovat do jejich prostoru a omezovat jejich výběr z hlediska využitého chladiče. Proto má také vysoký prostor mezi základnou a pasivem. O odvod tepla od procesoru se stará osm párů teplovodivých trubic. 

Více informací ale zatím Cooler Master o Wraith Ripper neposkytl. K vidění ale byl již na nedávno probíhajícím veletrhu Computex. 

Zdroj: techPowerUp

10 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 5 komentářů: 4

V prodeji je outdoorový Access point TP-Link s MU-MIMO

Dodavatel síťových produktů TP-Link představuje nový gigabitový venkovní bezdrátový přístupový bod EAP225-Outdoor s technologií 11AC Wave 2, díky které poskytuje větší pokrytí WiFi signálem. Je určen pro firmy, hotelové resorty, veřejná sportoviště, logistická centra, výrobní haly, sklady, veletrhy a výstavy či venkovní prodejní plochy.

Access point EAP225-Outdoor podporuje souběžnou rychlost přenosu v obou pásmech až 1 200 Mb/s. A protože je vybaven technologií 802.11ac Wave 2 MU-MIMO, dokáže komunikovat s více klienty současně.

EAP225-Outdoor má dvě všesměrové odnímatelné dualbandové antény, což znamená, že pokud byste pro dané použití měli specifické požadavky, je možné připojit jiný typ antén. Jeho design umožňuje použití ve vnitřních prostorech, svými rozměry bez antén připomíná mobilní telefon, jeho proporce jsou 215 × 46 × 27 mm. Pokrytí bezdrátovým signálem ve venkovních podmínkách má činit přes 200 metrů v pásmu 2,4 GHz a více než 300 metrů v pásmu 5,0 GHz.

Access point podporuje jak standard 802.3af PoE, tak pasivní PoE napájení, takže může být napájen z PoE switche nebo pomocí přiloženého napájecího adaptéru PoE. Při testování výrobce navíc splnil třídu ochranného krytí IP65 – je tak odolný vůči vodě, proti průniku prachu a nabízí ochranu proti zasažení bleskem do 4 kV a proti elektrostatickému výboji (ESD) do 15 kV.

TP-Link EAP225-Outdoor se v ČR prodává již od necelých 2 000 Kč.

3 čtenáři navrhli autorovi prémii: 1.5 komentářů: 0

Transcend JetFlash Vault 100 je odolný flash disk s šifrovací funkcí

Firma Transcend představuje nový flash-disk s funkcí šifrování – JetFlash Vault 100, který splňuje požadavek snadné a účinné ochrany dat proti neoprávněnému přístupu.

Transcend JetFlash Vault 100 zaručuje kryptografickou ochranu souborů podle standardu FIPS 197, tj. prostřednictvím 256bitového AES šifrování v režimu XTS. Zařízení je vybaveno rozhraním USB 3.1 Gen 1, jež se vyznačuje rychlostí čtení až 160 MB/s a zápisu až 40 MB/s. Nosič využívá technologii MLC NAND Flash, která umožňuje získat lepší výkonnost a delší životnost paměti ve srovnání s TLC pamětmi.

Při prvním připojení JetFlash Vault 100 k počítači speciální aplikace žádá uživatele o vytvoření hesla. Používaný software zahrnuje funkci blokující přístup k uloženým souborům po 10 neúspěšných pokusech o zadání hesla. V tomto případě je jediným řešením formátování nosiče.

Nejnovější produkt od společnosti Transcend je vodotěsný a plastová konstrukce a silikonový rámeček mu zajišťuje slušnou odolnost proti vibracím a mechanickému poškození. Na nosič se vztahuje pětiletá záruka a je dostupný ve třech kapacitních provedeních – 8 GB, 16 GB a 32 GB.

Doporučené ceny jednotlivých kapacitních provedení Transcend JetFlash Vault 100 činí: 8 GB (1 327 Kč), 16 GB (1 868 Kč) a 32 GB (2 410 Kč).

2 čtenáři navrhli autorovi prémii: 1 komentářů: 1

Mechanická klávesnice CK550 z dílny Cooler Master už brzy

Společnost Cooler Master uvádí na trh mechanickou klávesnici CK550 zaměřující se na základní specifikace a celkem líbivým designem.

Hliníková základna klávesnice s přímými hranatými liniemi a broušenou úpravou povrchu je designově odlehčena na první pohled plovoucími tlačítky. Ty jsou uloženy do mechanických spínačů ve verzích blue, brown a red s životností více než 50 milionu kliknutí. CK550 disponuje RGB podsvícením každé klávesy a umožňuje nastavení několika efektů a režimů podsvícení.

Integrovaný systém on-the-fly nabízí snadné uživatelské nastavení přímo na klávesnici prostřednictvím jednoduchých klávesových zkratek včetně rychlého vypnutí funkčnosti Windows tlačítka. Pro komplexnější zásah do nastavení je dostupný nový software, skrze který lze detailněji ovlivnit podsvícení nebo naprogramovat složitější makra. Hybridní systém kontroly kláves automaticky přepíná mezi 6-Key rollover a N-Key rollover, aby zajistil kompatibilitu se staršími zařízeními a zároveň byl bezpečně registrován každý stisk.

Mechanická klávesnice Cooler Master CK550 bude v prodeji na přelomu června a července za doporučenou cenu 2 490 Kč s DPH.

3 čtenáři navrhli autorovi prémii: 1.5 komentářů: 0
20.6.2018

Acer odhalil herní 4K HDR monitory pro hráče s úhlopříčkami 49" a 55"

Na svých japonských stránkách odhalila značka Acer dva nové netradiční monitory, které nabídnout nejen velkou úhlopříčku, ale také podporu HDR obsahu a rozlišení 4K.

Konkrétně se jedná o 49" model s krkolomným označením EB490QKbmiiipfx a 55" monitor s neméně obšírným pojmenováním EB550Kbmiiipx. Společným jmenovatelem obou modelů je 4K UHD rozlišení a také využití panelu typu IPS. Oba monitory mají certifikaci HDR 10 a jejich jas dosahuje v maximu na 300 cd/m2. Doba odezvy displejů dosahuje na 4 ms a kontrastní poměr na 1200:1. 

Nechybí technologie redukce modré složky světla a redukce blikání podsvícení a dvojice integrovaných reproduktorů o výkonu 5 wattů. Mezi vstupy se mají objevit porty HDMI 2.0 (kompatibilní s HDCP 2.2), dvojice HDMI 1.4 a jeden DisplayPort 1.2. 

Oba modely mají cílit zejména na hráče a to nejspíše hlavně na ty konzolové. Mohou tedy sloužit jako náhrada televizoru. Monitory by se nejprve měly objevit na asijském trhu za cenu 70 000 jenů (cca 14 200 Kč) u menšího a 100 000 jenů (20 300 Kč) u většího. Do prodeje se mají dostat už zítra. Evropská dostupnost ale ještě není potvrzená.

Zdroj: 1, 2

5 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 2.5 komentářů: 0

Do prodeje zamířila skříň Evolveo Functio X

Podle výrobce nová skříň klade důraz na maximální omezení hluku počítače, který je generován ventilátory chlazení. Functio X má oproti běžným skříním navíc tlumicí boční panel vyplněný akustickým izolačním materiálem. Pro zvýšení tlumicího efektu je izolačním materiálem vybavena také bočnice a čelní panel, který je odklápěcí. Skříň podporuje základní desky Intel i AMD a je kompatibilní i s formátem micro ATX.

Design skříně se vyznačuje strohými liniemi a zatmaveným čelním panelem. Levá, průhledná strana skříně nabízí podhled na použitý hardware. Functio X je dostatečně vybavena i prachovými filtry. Spodní prachový filtr je výsuvný, druhý prachový filtr na čelní straně skříně je odnímatelný. Odnímatelný je i kryt nad zdrojem a je vyroben z kouřového plexiskla.

Skříň je určena pro grafické karty s maximální délkou 423 mm a pro CPU s maximální výškou 163 mm. Nechybí prostor pro dvě externí mechaniky 5,25" má čtyři pozice pro interní disky 3,5", případně pro SSD. Hardwarové vybavení lze dále rozšířit pomocí osmi slotů PCIe. Přední panel obsahuje přepínač I/O, dva porty USB 2.0 a jeden port USB 3.0. Na předním panelu je mimo jiné vstup a výstup pro sluchátka a mikrofon, dále i ovládání otáček ventilátorů.

Uživatelé mohou využít i sedm pozic pro ventilátory. U předních (tři ventilátory) a horních (tři ventilátory) pozic je možné volit mezi větráčky s průměrem 120 nebo 130 mm. Jedna pozice pro 120mm ventilátor je na zadní straně skříně. Do těchto pozic je možné umístit i vodní chlazení s výškou 72 mm, respektive 60 mm. Skříň se dodává bez ventilátorů.

 

Dostupnost a cena

Full ATX tower Evolveo Functio X se prodává za doporučenou koncovou cenu 1 399 Kč včetně DPH.

5 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 2.5 komentářů: 0

Huawei P20 Pro získal ocenění European Hardware Award

Huawei P20 Pro získal ocenění European Hardware Award 2018. O jeho prvenství v kategorii věnované chytrým telefonům rozhodla více než stovka technologických novinářů. Vlajková loď čínské společnosti tak už poněkolikáté potvrdila svou pozici nejlepšího fotomobilu současnosti.

Ceny se letos vyhlašovaly ve 42 kategoriích, mezi nimiž nechyběla sekce věnovaná chytrým telefonům, nositelné elektronice nebo třeba počítačovým komponentům. Vítěze jednotlivých kategorií vybírali zkušení odborní novináři z celého světa, v roce 2018 se jich do hlasování o nejlepší produkty zapojilo více než 100.

Huawei P20 Pro je jako první smartphone na světě vybaven trojitým fotoaparátem Leica a procesorem Kirin 970 s umělou inteligencí. Díky této kombinaci telefon vytváří velmi kvalitní fotky, které při hodnocení snesou i ta nejpřísnější měřítka. Díky nočnímu režimu navíc smartphone pořizuje výborné noční fotky bez nutnosti použití stativu a disponuje také trojnásobným optickým a pětinásobným hybridním zoomem.

Model Huawei P20 Pro už několik týdnů se 109 body dominuje prestižnímu hodnocení DxOMark, zabodoval také v žebříčku VCX (Values Camera eXperience) a získal také uznávané fotografické ocenění TIPA Award.

2 čtenáři navrhli autorovi prémii: 1 komentářů: 0
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.