Hlavní stránka Hardware Monitory, LCD panely iiYAMA E1900S - 5 rychlých a zběsilých milisekund...
iiYAMA E1900S - 5 rychlých a zběsilých milisekund...
autor: Kuchař Martin , publikováno 27.11.2006
iiYAMA E1900S - 5 rychlých a zběsilých milisekund...

I když se v současnosti čím dál tím více začínají prosazovat širokoúhlé panely, pořád zůstává prostor pro klasický formát LCD panelů, který má neustále svou velice širokou základnu příznivců. V dnešním testu se podíváme na zoubek 19'' monitoru, který se svým provedením a cenou hodí do každé domácnosti či kanceláře.


Úhlopříčka 19'' je v dnešní době již zcela standardní velkostí a málo kdo si kupuje panel s menší zobrazovací plochou - je to dáno především masivním nástupem velko-plošných obrazovek, které nutí výrobce snižovat cenu menších modelů, což je pro nás, koncové uživatele, jistě velmi příjemným efektem. Dá se očekávat, že v průběhu následujícího roku se na současnou cenu 19'' LCD dostanou panely s úhlopříčkou 20,1'' apod. Ovšem to už poněkud odbočujeme od smyslu této recenze a tak se tedy vraťme zpět k E1900S a povězme si o něm něco více.

iiYAMA E1900S - 5 rychlých a zběsilých milisekund...
Panel je kompletně celý z černého plastu což jej činí na první pohled velice nenápadným a nerušivým,(Pro zvětšení klikněte)

Po vzhledové stránce jistě uznáte, že celý panel je svým provedením velice decentní a konzervativní a hodí se tedy do míst, kde má být spíše pouze pracovním prvkem, který svým designem neruší okolí. Také integrace reproduktorů jej předurčuje spíše pro použití v kanceláři, kde se dá očekávat, že pracovníkovi bude bohatě postačovat tento způsob ozvučení čímž si ušetří nějaké místo na pracovním stole.

iiYAMA E1900S - 5 rychlých a zběsilých milisekund...
I přední pohled ukazuje na velmi čisté a konzervativní řešení. (Pro zvětšení klikněte)

Dalším prvkem, který panel řadí do nižší třídy a neumožňuje jeho profi nasazení je podstavec - ten je opravdu velmi jednoduchý a neumožňuje prakticky žádný pohyb směrem vpřed a ani nahoru či dolu. Opět je tedy jasné, že před panelem bude nejspíše sedět méně náročný uživatel, který není natolik náchylný na mírné nedostatky z hlediska ergonomie.

iiYAMA E1900S - 5 rychlých a zběsilých milisekund...
Panel v nejzazším předním naklopení.

Jak již jsme se zmínil v předchozím odstavci - panel umožňuje pouze regulaci náklonu směrem vzad a to o 20°. Tento rozsah je poměrně slušný avšak spíše než vzad je většinou potřeba celý panel naklápět v přesně opačném směru a zde již máme zcela svázané ruce - výrobce tuto možnost zcela vypustil.

iiYAMA E1900S - 5 rychlých a zběsilých milisekund...

Dnes zde zcela vynecháváme fotografii ilustrující přední náklon neboť jak jsme si již uvedli, tento panel ji zcela postrádá.

iiYAMA E1900S - 5 rychlých a zběsilých milisekund...
Pohled na zadní stranu panelu - zde není co dodávat. (Pro zvětšení klikněte)

Zadní strana panelu je velmi čistá a uživatel zde kromě malé zdířky pro zámek Kensinghton a dvou nálepek nenajde opravdu nic. Výrobce nepřidal ani jakýkoliv držák na kabeláž a tudíž se musíte smířit s tím, že se Vám za panelem bude volně povalovat.

Všechny funkce panelu se ovládají pomocí sady čtyř tlačítek, které jsou umístěny podél spodní hrany panelu přesně uprostřed. Jsou provedený z černého plastu a tudíž se lehce ztrácejí a uživatel je nucen je při šeru poměrně složitě nahmatávat. Stačily by alespoň tenké popisky v bíle či stříbrné barvě, které by jistě konzervativní design nenarušily, ale valnou měrou by přidaly na pohodlnosti ovládání.,

iiYAMA E1900S - 5 rychlých a zběsilých milisekund...
Detailní pohled na sadu ovládacích tlačítek.

Na zadní straně samozřejmě můžeme nalézt také všechny vstupní porty - uživatel má možnost si panel připojit buď pomocí klasického D-SUB a nebo může zvolit o několik tříd kvalitnější DVI vstup. Samozřejmě nechybí ani 3,5mm mini-jack pro přivedení audio signálu a zdířka pro napájecí kabel.

iiYAMA E1900S - 5 rychlých a zběsilých milisekund...
Pohled na konektory .

iiYAMA E1900S

úhlopříčka19"
LCD matrice TN
pozorovací úhly150° / 135°
doba odezvy5 ms
jas300 cd/m2
kontrast700 : 1
obrazová frekvence30 - 94 kHz horizontální , 48 - 85 Hz vertikální
nativní rozlišení1280x1024
počet barev16,7 mil
vstupyD-SUB, DVI
PIVOTne
seřízení výškyne
audio2 x 1W
montážní bodyVESA 100mm
hmotnost4,5
záruka24 měsíců
USB HUBne
specialityne
Cena bez DPH7 100,-  bez DPH


 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
155 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 72.7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.