Hlavní stránka Hardware Monitory, LCD panely AOC 193SW - širokoúhlý low-end do domácnosti
AOC 193SW - širokoúhlý low-end do domácnosti
autor: Kuchař Martin , publikováno 23.11.2006
AOC 193SW - širokoúhlý low-end do domácnosti

Před nedávnem jsme se v testu podívali na zoubek panelu,který je svou cenou a provedením jasným zástupcem main-stream segmentu - jeho nízká odezva ho předurčovala k hraní her. Dnes zde máme podobného kandidáta, který ač není od tak významné značky jako ASUS, poskytuje velmi podobné parametry za velmi příznivou cenu.


´Troufáme si říci, že v dnešní době si již málo kdo koupí panel s úhlopříčkou menší než 19'' a navíc formát 16:10 je také již prakticky velmi oblíbeným standardem. Spolu s těmito parametry je ale potřeba nést i nepříliš tradiční rozlišení, které bude poměr stran respektovat - na testovaném kousku se tedy díváme na 1440 pixelů na šířku a 900 pixelů na výšku. Pokud si tyto dvě čísla propočítáte, tak zjistíte, že opravdu odpovídají širokoúhlému poměru stran - jiná možnost ani není (teda pokud nepoužijeme obdélníkové pixely).

AOC 193SW - širokoúhlý low-end do domácnosti
Spolu s poměrem 16:10 je velmi často pozorovatelný i krásně tenký profil celého rámečku.(Pro zvětšení klikněte)

Již na první pohled jistě každého napadne, že se nejedná o výběrový kousek mezi LCD panely, ale že se spíše díváme na panel zastupující příčky mezi low-end a main-stream kolegy. Obyčejné plasty, absence reproduktorů a velmi strohé možnosti polohování jej příliš nepředurčují například pro práci v kanceláři.

AOC 193SW - širokoúhlý low-end do domácnosti
Čelní pohled nám ukazuje na velmi tenký rámeček, který je přínosný při více-monitorovém řešení. (Pro zvětšení klikněte)

Bohužel jak už tomu u levnějších modelů bývá, někde se úspora financí projevit musí a ve většině případů se tak stane na provedení podstavce celého panelu. Ten posléze neumožňuje výškové změny, náklon je jen ve velmi slabém rozsahu a o PIVOTu si můžete nechat pouze zdát.

AOC 193SW - širokoúhlý low-end do domácnosti

Alespoň změnu náklonu nám výrobce ponechal i když je potřeba zmínit, že její rozsah rozhodně nepatří mezi výjimečné (leda tak ve špatném slova smyslu). Ve směru vpřed 5° a v záklonu 12° což jak sami uznáte jistě není dostačující při nevhodném pracovišti.

AOC 193SW - širokoúhlý low-end do domácnostiAOC 193SW - širokoúhlý low-end do domácnosti

Nejvíce dokáží o praktických vlastnostech samozřejmě říci výše zobrazené fotografie. Je tedy jasné, že pokud máte nepříliš vhodné pracoviště a potřebujete si monitor naklopit více dopředu nebo jej například snížit, pak máte prostě smůlu a buď budete sedět nepohodlně a nebo si koupíte panel jiný.

AOC 193SW - širokoúhlý low-end do domácnosti
Pohled na zadní stranu panelu - zde není co dodávat.

Zadní strana panelu je velmi čistá a uživatel zde kromě malé zdířky pro zámek Kensinghton a dvou nálepek nenajde opravdu nic. Jedinou malou drobností je nenápadný držák na kabeláž, vyrobený z průhledného plastu. Kryt prostoru konektorů není přítomen.

Všechny funkce panelu se ovládají pomocí sady čtyř tlačítek, které jsou umístěny na pravé spodní straně. První z nich je určeno pro automatické vyrovnání obrazu, další pak slouží pro pohyb v OSD menu. Samozřejmě nechybí ani indikační LED a tlačítko on / off.

AOC 193SW - širokoúhlý low-end do domácnosti
Detailní pohled na sadu ovládacích tlačítek.

Stejně jakou u možností polohování, ani v oblasti možnosti přivedení signálu nenajdeme žádné speciality a spíše se dá říci, že se pohybujeme pod úrovní standardu. Především absence jakéhokoliv digitálního vstupu (DVI) je velmi velkým mínusem - uživatel je odkázán pouze na "prehistorický" D-SUB konektor. Stejně tak není přítomen ani jakýkoliv vstuppro audio - panel není reproduktory ani vybaven.

AOC 193SW - širokoúhlý low-end do domácnosti
Pohled na konektory - DVI zde opravdu nenajdete.

AOC 193SW

úhlopříčka19" s poměrem 16:10
LCD matrice TN
pozorovací úhly150° / 130°
doba odezvy8 ms
jas300 cd/m2
kontrast500 : 1
obrazová frekvence30 - 94 kHz horizontální , 48 - 85 Hz vertikální
nativní rozlišení1440 x 900
počet barev16,7 mil
vstupyD-SUB
PIVOTne
seřízení výškyne
audione
montážní bodyVESA 100mm
hmotnost4,3
záruka24 měsíců
USB HUBne
specialityne
Cena bez DPH4 700 bez DPH


 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
165 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 74.5Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.