Hlavní stránka Hardware Základní desky Biostar TForce 6100 AM2 - základní deska s grafikou na palubě
Biostar TForce 6100 AM2 - základní deska s grafikou na palubě
autor: Tomáš Juřin , publikováno 20.10.2006
Biostar TForce 6100 AM2 - základní deska s grafikou na palubě

Je to již více než rok, co nVidia uvedla nové čipsety nForce 6100 a 6150. Tyto čipové sady obsahují integrované grafické jádro na bázi GeForce 6200 a jsou tedy vhodné tam, kde je třeba ušetřit nebo tam, kde není zapotřebí vysoký výkon ve 3D. Dnes se podíváme na přesně takovou desku společnosti Biostar.


Biostar TForce 6100 AM2 - základní deska s grafikou na palubě

Firmu nVidia netřeba nijak představovat, všichni ji známe především jako výrobce kvalitních grafických karet. Velmi dlouho máme možnost sledovat souboj o trůn grafického krále mezi konkurentem ATI a nVidií. Dá se říci, že se ji na tomto poli docela daří, na poli integrovaných grafických řešení však nVidia dlouho strádala. Když před rokem uvedla čipové sady, které jsou označovány jako nVidia 6100 a 6150, zdálo se, že má nVidia vystaráno i v tomto odvětví.

Bohužel však ani po roce nejsou k dispozici alespoň mírně omlazené modely. Papírově vypadají specifikace vcelku dobře, jsou samozřejmě určeny do kanceláří nebo i domácností, kde by mohly důstojně zastoupit zastaralé videorekordéry a mohou posloužit jako základ pro multimediální centrum zábavy.
Navíc je nutno poukázat na velice nízkou cenu a právě ta předurčuje základní desky s těmito čipy do nižších segmentů trhu.

nVidia samotná dlouho vyráběla pouze grafické karty, trh s čipsety klasickými ji však donutil vytvořit vlastní řešení a je třeba říci, že se jí tato produkce dařila. Tvorba čipsetu s integrovaným grafickým řešením tak na sebe nenechala dlouho čekat a její IGP (Integrated Graphics Procesor) patřil mezi oblíbené. Poslední model na platformě nForce2 měl integrovánu grafickou kartu na bázi nVidií 4 MX a ve své době překonával rozšířený čipset Intelu 865G.

Biostar TForce 6100 AM2 - základní deska s grafikou na palubě

Od roku 2002, kdy byla nForce2 uvedena již uplynulo ale hodně vody a nVidia si byla vědoma toho, že jí pomalu ale jistě utíkají zisky, které by mohla překlopit do své pokladny. Proto se rozhodla vytvořit další čipset s integrovaným grafickým řešením.

Ten ale musel být vytvořen velmi obezřetně a nemohlo se zapomenout na důležité vlastnosti jako jsou podpora nových technologií ať už jde o DirectX 9.0, Shader Model 3.0, HDTV (High Definition TV), SATA II, ActiveArmor a další. Původní řešení bylo určeno zatím pouze pro procesory AMD Athlon 64, s příchodem AM dvojky se však objevila i varianta určená právě pro ně. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
154 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 71.4Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.