Hlavní stránka Hardware PC sestavy Doporučené herní PC sestavy nižší a střední třídy – jaro 2019
Doporučené herní PC sestavy nižší a střední třídy – jaro 2019
autor: Petr Kupský , publikováno 2.4.2019
Doporučené herní PC sestavy nižší a střední třídy – jaro 2019

Chaos, který způsobily nové grafiky, se urovnává, a tak vám opět přinášíme přehled doporučených sestav v několika cenových kategoriích nižší a střední třídy. Do výběru komponent se pozitivně promítl pokračující pokles cen SSD, pamětí a některých grafických karet. Ve většině kategorií si v herním výkonu sestav výrazně polepšíme.


Úvod

Je to již více než šest dlouhých měsíců od poloviny září 2018, kdy jsme publikovali předchozí podzimní přehled počítačových sestav nižší a střední třídy. S dalším pokračováním jsme nespěchali a počkali si na obměnu portfolia grafických karet Nvidia v nižším a středním výkonnostním segmentu, který měl zčásti vliv i na ceny konkurenčních produktů.

Zásadní generační obměna grafických karet Nvidia ve vyšším výkonnostním segmentu se již projevila v našem výběru komponent v rámci podzimního přehledu počítačových sestav vyšší třídy, který jsme publikovali začátkem prosince 2018. Právě čekání na nastupující generaci Turing bylo tehdy důvodem opožděného vydání podzimního přehledu. V závěru článku jsem vám slíbil, že pokud to situace dovolí zimní přehled počítačových sestav přineseme někdy na přelomu ledna a února. Jenže to už byly na obzoru nové grafiky, u nichž se dal předpokládat výraznější dopad na nabídku trhu, takže jsme s přehledem raději počkali. Moc dlouho by aktuální nevydržel a vyčkání na nové grafické karty se určitě vyplatilo.

V tomto výchozím segmentu počítačových sestav s relativně nízkými rozpočty se nejvýrazněji projevuje aktuálně příznivý pokles cen SSD disků, paměťových modulů a také některých modelů grafických karet. Díky tomu si nyní ve většině kategorií dopřejeme lépe vybavené sestavy s lepší výbavou a vyšším herním výkonem, než kterého se nám podařilo dosáhnout u doporučených sestav před půl rokem.

Koncepce přehledu sestav

Budeme i nadále pokračovat v celkové koncepci dvou samostatných dílů přehledu sestav rozdělených do samostatných kategorií stanovených podle celkové pořizovací ceny základní sestavy bez operačního systému a periferií. V prvním díle si nejprve představíme tři kategorie počítačových sestav v cenových hladinách 12, 16 a 22 tisíc korun, tedy sestavy od nejnižší třídy do třídy střední. Ve druhém díle navážeme sestavami v hladinách 28, 34 a 40 tisíc korun, tedy vyššími a nejvyššími třídami (kategoriemi). Kvůli přehlednosti článku představíme sestavy na procesorových základech Intel a AMD ve všech cenových kategoriích pomocí samostatných kapitol.

Doporučené sestavy jsem rozdělil na levnější a dražší variantu v každé z cenových kategorií. Levnější variantu A navrhuji tak, aby se co nejvíce přiblížila výchozí částce v dané kategorii. Přitom nejsem touto částkou přímo vázán a v odůvodněných případech se od ní mohu v nezbytně nutné míře odchýlit. V této variantě obecně upřesňuji dosažení maximálního herního výkonu na úkor výbavy. Cílem rozhodně není úspora nákladů za cenu použití komponent s pochybnou kvalitou.

Dražší varianta B se bude pořizovací cenou pohybovat někde v intervalu mezi cenou levnější varianty sestavy a horním limitem příslušné kategorie, daným výchozí částkou kategorie následující. Cena zde není tím rozhodujícím kritériem. Cílem je dosažení maximálního herního výkonu a současně optimální výbavy. Rozdíly mezi variantami A a B budou například v použití lépe vybavených základních desek, větší kapacity RAM a disků, luxusnějších verzí grafických karet a luxusnějších skříní.

U doporučených grafických karet uvádím v tabulce pro srovnání jejich přibližný výkon v pěti populárních hrách. Výkon byl změřen u obdobného modelu grafické karty na testovací sestavě s osmijádrovým procesorem Intel i7, a proto jej označuji pouze jako orientační. Portfolio her, ve kterých je výkon grafických karet porovnáván, bylo sestaveno tak, aby bylo možné posoudit výkon v jednom novějším titulu pod DX11 a ve čtyřech titulech pod nejnovějším DX12, u něhož uplatníme všechny funkce posledních generací grafických karet. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
40 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 18.4Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.