Před 50 lety se zrodila společnost Intel
autor: Mirek Kočí , publikováno 18.7.2018

V kancelářích Intelu po celém světě dnes budou pravděpodobně téct bublinky. Populární výrobce procesorů pro počítače si dnes totiž připomíná 50. výročí od svého založení.

U zrodu Intelu stáli pracovníci společnosti Fairchild Semiconductor Robert Noyce a Gordon Moore, kteří disponovali znalostmi z oboru polovodičů. S pomocí finančníka Arthura Rocka se jim podařilo získat potřebný kapitál, a tak se před 18. července 1968 v kalifornském Mountain View zrodila nová firma.

Svůj první procesor Intel představil o tři roky později. Osudem čipu Intel 4004 bylo zvýšit výkon kalkulaček společnosti Busicom. Byl tak úspěšný, že se vyráběl od roku 1971 do roku 1986. Dochované kusy čipu Intel 4004 z prvních sérií se dnes prodávají mezi sběrateli za astronomické ceny.

Přestože byl Intel dlouhou dobu jedničkou ve výrobě polovodičových komponent, loni a hon v objemu tržeb předběhl Samsung. Jihokorejský gigant produkuje nejen vlastní mobilní čipsety na architektuře ARM, ale také paměťové čipy pro mobilní zařízení i desktopy.

Před 50 lety se zrodila společnost IntelTagy: Intel  
 
Komentáře k článku
RSS
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!

Redakce si vyhrazuje právo odstranit neslušné a nevhodné příspěvky. Případné vyhrady na diskuze(zavináč)pctuning.cz

10 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 1.8Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.