Hlavní stránka Hardware Základní desky Asus Rampage VI Apex – Extrémní deska pro Skylake-X
Asus Rampage VI Apex – Extrémní deska pro Skylake-X
autor: Z. Obermaier , publikováno 21.3.2018
Asus Rampage VI Apex – Extrémní deska pro Skylake-X

Základní desku už jsem netestoval téměř půl roku, je tedy na čase trochu oživit nabídku recenzí i na elementární základ počítače. Model Apex je sice na trhu už nějaký čas, jde ale stále o nejlepší desku s X299 pro extrémní nadšence, taktovače a milovníky maximálního výkonu a výbavy.


Pro hráče a největší nadšence...

Asus Rampage VI Apex – Extrémní deska pro Skylake-X

Loňský rok byl velice zajímavým rokem na poli procesorů. AMD se vrátilo do první ligy s Ryzeny a Threadrippery, Intel zlevnil své modely a uvedl do mainstreamu Coffee Lake se šesti jádry. Letos nás toho už mnoho nečeká, půjde spíš jen o dojezd rozjetého vlaku z loňského roku. AMD uvede o kousek rychlejší Ryzeny 2000 a Threadripper 2000. Základ je ale stále stejný, vyšší jsou jen takty, tedy nic extra zajímavého, přetaktování také zůstane víceméně stejné. Také Intel letos neuvede nic, co by mělo nějak otřást trhem. Kromě levnějších modelů Coffee Lake a nových desek nás nečeká nic. Pokud se objeví nějaký model Cascade Lake-X, nebude mít pravděpodobně víc jader než Skylake-X. Leda, že by AMD uvedlo Epyc jako Threadripper s více aktivními jádry.

Asus Rampage VI Apex – Extrémní deska pro Skylake-X

To znamená, že platforma X299 jistě přežije úspěšně rok 2018, jelikož nový čipset pro Cascade Lake-X nebude potřeba. Jedině snad v případě, že by Intel dodržel slib s Optane Memory, což ale nepředpokládám. Nejvyšší desky s paticí LGA 2066 se tedy dočkají obměny až v roce 2019, tedy jsou a budou stále aktuální. Také test této desky bude na opět dlouhou dobu poslední, ne-li poslední (X299) vůbec. Je pravda, že X299 desek jsem ale mnoho netestoval. Intel roztahal uvedení procesorů do průběhu celého roku a tím znemožnil se tématu věnovat konzistentně, tedy otestovat desky i CPU nějak pospolu.

V testu jsme měli profi model Asus Prime X299 Deluxe a nejvyšší model vůbec, Rampage VI Extreme. Další dvě desky byly od MSI. Levnější model X299 Carbon Pro Gaming a nejvyšší z modelů X299 Gaming M7 ACK. Dnes uzavřeme test desek s X299 zřejmě nejzajímavější deskou, určenou pouze extrémním uživatelům, náročným hráčům a opravdovým nadšencům. Model Rampage VI Apex je tradičně na poli základních desek unikát. Jiní výrobci takto úzce zaměřenou desku v nabídce nemají.

Výbava desky

Asus Rampage VI Apex – Extrémní deska pro Skylake-X

Kaskáda napájení procesoru je plně digitální. Paměti lze osadit dle procesoru až 64 (32) GB o rychlosti 4266+ MHz. Deska nese šest SATA 6GB portů a čtyři plnohodnotně připojené sloty M.2. Oba jsou na přídavných kartách do speciálních slotů. Dvě síťové karty (LAN+WLAN) se budou hodit, stejně jako přibalené antény k Wi-Fi. Bluetooth je samozřejmostí, stejně jako USB 3.1 konektory včetně jednoho konektoru typu „C“. Výbava BIOSu, software a zvuku je také špičková. Jelikož jde o extrémní desku, má výbavu také pro extrémy – vše si ukážeme v detailech později.

Teplota VRM (už není) problém...

Asus Rampage VI Apex – Extrémní deska pro Skylake-X

Připomenout musím „problém“ s přehříváním VRM kaskády procesoru. Stavba všech high-end (X299 i X399) desek je stejná, takže i zde dostaly mosfety jen málo prostoru. U této desky, výrobce chladič na mosfetech u produkční desky změnil. První verze určené taktovačům ukázaly, že chlazení není dostatečné. Asus tedy odstranil nápis na chladiči a místo něj udělal pasiv větší s většími výřezy. My testujeme už finální model desky.

Praktické měření s nejvýkonnějším procesorem Core i9-7890XE ukázalo, že Asus musel s kaskádou něco udělat. Nebude to jen chladičem, ale nastavením VRM. Chladičem by totiž nízké teploty nedosáhl. Bez ofukování totiž VRM pracovalo v zátěži na 60 stupňů, což je až neuvěřitelné. Dle mého názoru, výrobce desky nějak přeprogramoval VRM a rozložil zátěž na více mosfetů, popřípadě jim integroval nějakou ochlazovací funkci (throttling). Proti teplotám první Asus X299 desky, co jsem testoval, je totiž tato kaskáda o desítky stupňů chladnější. I přesto stále doporučuji aktivně chladit, pro jistotu. K dispozici je proto malý ventilátor a speciální bracket pro něj. 
Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.
30 čtenářů navrhlo autorovi prémii: 7Kč Prémie tohoto článku jsou již uzavřené, děkujeme za váš zájem.
Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.